Blog ifirma.pl

Wynajem mieszkania a koszty uzyskania przychodów

|
|
2 minut czytania
Wynajmujesz mieszkania i chcesz prowadzić w nim działalność gospodarczą? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby, które wynajmują mieszkania mogą również zdecydować się na prowadzenie w nich działalności gospodarczej. Jednakże w takim przypadku powinny zwrócić uwagę na kilka kwestii, o których dzisiaj napiszemy.

Działalność gospodarcza w wynajmowanym mieszkaniu – co należy ustalić?

Jeżeli nie jesteśmy właścicielem mieszkania tylko je wynajmujemy, ważne jest wyjaśnienie kilku podstawowych zagadnień:

 1. Adnotacja w umowie najmu.
 2. Co prawda umowa najmu stanowi tytuł prawny do lokalu, ale ten fakt powinien być uzgodniony z właścicielem lokalu. Na potwierdzenie powinien być sporządzony aneks do umowy, jeżeli taki zapis nie znalazł się w umowie pierwotnej. Z treści powinno wynikać, czy na działalność gospodarczą będzie przeznaczone całe mieszkanie, czy tylko jakieś pomieszczenie.

 3. Podatek od nieruchomości.
 4. Właściciel mieszkania powinien dokonać zgłoszenia do urzędu gminy o zmianie sposobu wykorzystania w całości lub w części na działalność gospodarczą, co powoduje zmianę wysokości podatku od nieruchomości.

 5. Zmiana danych rejestracyjnych w CEIDG.
 6. W zależności od tego, czy będzie to pierwsza rejestracja, czy może zmiana miejsca prowadzenia działalności lub miejsce dodatkowe, to w takim zakresie należy dokonać aktualizacji zgłoszenia w CEIDG.

Czy wynajem mieszkania może się znaleźć w kosztach?

Pamiętajmy, że kosztem może być wszystko, co w sposób bezpośredni lub pośredni ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Niewątpliwie jeżeli będziemy prowadzić firmę w wynajętym mieszkaniu, to jak najbardziej koszty z tym związane będą mogły być ujmowane w PKPiR. Od tego, czy przeznaczymy na działalność całe mieszkanie, czy tylko jego część będzie zależało, jakie kwoty znajdą się w kosztach.

Co może być kosztem?

Jeżeli firma jest prowadzona w wynajętym mieszkaniu, zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów nie będą się różnić od tych, jakie obowiązują, gdy jesteśmy prawnym właścicielem nieruchomości. W przypadku rozliczania kosztów za media punktem wyjścia będzie ustalenie proporcji, jeżeli na firmę przeznaczamy tylko część wynajmowanego mieszkania. Więcej na ten temat można przeczytać w publikacjach, które polecamy poniżej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie