Blog ifirma.pl

Przekazanie nieruchomości firmowej do majątku wspólnika a rozliczenie podatku VAT

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, czy będzie trzeba zapłacić VAT od nieruchomości firmowej wycofanej z firmy? Przeczytaj artykuł, w którym pochylamy się nad tą problematyką.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rozliczenia na gruncie podatku VAT bywają często dosyć problematyczne. Niby jest ustawa, są rozporządzenia, ale niestety wszystkiego z przepisów nie wyczytamy, a przynajmniej nie wprost. Jest wiele tematów, które wymagają dogłębnej analizy, a jednym z nich jest wycofanie nieruchomości firmowej do majątku prywatnego. Właśnie to zagadnienie będzie przedmiotem naszych rozważań w dzisiejszej publikacji.

Co podlega opodatkowaniu w VAT?

Można właściwie powiedzieć, że wszystko, ponieważ w ustawie jest zapis, że podatkiem VAT jest opodatkowana zarówno odpłatna, jak i nieodpłatna dostawa towarów i usług. Na tej podstawie można wnioskować, że z punktu widzenia VAT nie ma znaczenia, czy sprzedajemy towar lub usługę, czy ją przekazujemy np. w formie darowizny, ponieważ i tak, i tak musimy naliczyć podatek VAT tak jak od sprzedaży.

Przekazanie nieruchomości firmowej do majątku prywatnego a VAT

Sprawa może być o tyle skomplikowana, ponieważ na gruncie VAT mogą wystąpić dwa przypadki, kiedy to na etapie zakupu nieruchomości:

 1. Odliczono podatek VAT naliczonego.
 2. Nie odliczono podatku VAT naliczonego.

W dalszej części naszych rozważań będziemy starali się przeanalizować tryb postępowania zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku.

Odliczony podatek VAT przy zakupie nieruchomości

Jeżeli przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie nieruchomości, to późniejsza sprzedaż lub wycofanie powinno być co do zasady opodatkowane podatkiem VAT. Ale nawet w takim przypadku mogą wystąpić różne okoliczności.

Przykład 1

Spółka cywilna zakupiła w 2017 roku lokal użytkowy na firmę, od którego odliczyła podatek VAT naliczony. W 2018 roku wspólnicy postanowili, że przedmiotowy lokal zostanie wycofany z działalności gospodarczej do majątku prywatnego jednego ze wspólników. W takim przypadku spółka powinna naliczyć podatek VAT należny, taki jak od sprzedaży.

Przykład 2

Spółka jawna zakupiła grunt, na którym w 2010 roku został wybudowany lokal na potrzeby działalności gospodarczej spółki. Od faktur otrzymanych w związku z budową spółka odliczała podatek VAT. W 2020 roku wspólnicy podjęli uchwałę, na mocy której lokal został wycofany z majątku spółki do majątku prywatnego jednego ze wspólników.

Zgodnie z ogólną zasadą, o jakiej już pisaliśmy, spółka w takim przypadku powinna naliczyć podatek VAT należny i wykazać go w ewidencji VAT sprzedaży. Jednak w przypadku nieruchomości ustawa przewiduje pewne wyjątki. W art. 43 ust. 1 pkt 10 mowa jest o zwolnieniu przedmiotowym dostawy budynków, budowli lub ich części, jeżeli dostawa nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a sprzedażą nie minęły 2 lata. W tym przypadku okres 2 lat od pierwszego zasiedlenia (2010 rok) dawno minął, więc spółka nie naliczy i nie zapłaci podatku VAT, ponieważ skorzysta z przysługującego zwolnienia przedmiotowego.

Pozostaje jeszcze kwestia korekty podatku VAT naliczonego.

W jaki sposób powinna zostać dokonana korekta podatku VAT naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia środka trwałego zostało szczegółowo opisane w podlinkowanej publikacji.

Nieodliczony podatek VAT przy zakupie nieruchomości

Często się tak zdarza, że w momencie zakupu przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z uwagi na przykład na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego w VAT. W takim przypadku mamy zapis w art. 43 ust. 1 pkt 10a dostawa budynków, budowli lub ich części może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w VAT pod warunkiem, że:

 • w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
 • nie poniesiono wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których istniało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z takim podejściem zgadzają się również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. W interpretacji nr 0111-KDIB3-3.4012.479.2019.2.MAZ z dnia 6 lutego 2020 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w kwestii braku opodatkowania przekazania nieruchomości z działalności gospodarczej spółki jawnej do majątku osobistego wspólników.

W przypadku przekazania nieruchomości firmowej do majątku prywatnego wspólnika, czy też właściciela firmy, każdorazowo należy przeprowadzić szczegółową analizę pod kątem rozliczenia podatku VAT. W publikacji poruszono zagadnienia, które w ocenie autora zasługują na szczególną uwagę, ale nie wyczerpują tematu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie