Przekroczenie limitu VAT – wezwanie do wyjaśnień

Wielu przedsiębiorców zaczynając swoją przygodę z firmą decyduje się na skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wybranie takiego rozwiązania związane jest z pilnowaniem limitu, po przekroczeniu którego niezbędna jest rejestracja i rozliczanie VAT. Podatnik, któremu taki moment umknął, może otrzymać wezwanie do wyjaśnień z urzędu skarbowego. Przekroczenie limitu VAT – sprawdź, czy coś ci grozi!

Wyjaśnienia to nie kontrola

Urząd skarbowy może wezwać podatnika do wyjaśnień, kiedy pojawi się prawdopodobieństwo popełnienia przez tego ostatniego błędu, wykroczenia lub nawet przestępstwa skarbowego. Warto jednak zwrócić uwagę, że złożenie wyjaśnień nie jest jeszcze kontrolą. Urząd skarbowy może ją wszcząć w dalszym postępowaniu, ale nie jest to obligatoryjne.

Dlatego też, gdy tylko zorientujemy się, że limit został przekroczony, należy jak najszybciej dopełnić pominiętych formalności. Przede wszystkim składamy deklarację rejestracyjną VAT-R i deklaracje VAT-7 za wszystkie wymagane okresy. Do deklaracji dołączamy czynny żal, w którym informujemy o złożeniu zaległej dokumentacji i wnosimy o niekaranie.

Uwaga! Dopełniając wskazanych powyżej czynności pamiętamy, aby wezwania do wyjaśnień nie zostawiać bez odpowiedzi. Konieczne jest skontaktowanie się z urzędem w formie wskazanej w piśmie. Jeśli termin jest z jakiegoś powodu nieodpowiedni, można zadzwonić do urzędu i ustalić inną, dogodną dla obu stron datę.

Przekroczenie limitu VAT – konsekwencje

Przekroczenie limitu do VAT w większości przypadków ma swoje konsekwencje finansowe. Przedsiębiorcy, którzy się zagapili, są zobowiązani zapłacić:

  • VAT należny – za okresy, w których powinni byli rozliczać się z VAT, wyliczany najczęściej metodą „w stu” (kwota z wystawionej faktury traktowana jest jako brutto)
  • Odsetki podatkowe za opóźnienie w zapłacie
  • W niektórych przypadkach – grzywnę.

Uwaga! Rozliczając zaległe okresy VAT warto zwrócić uwagę również na VAT naliczony – zasadniczo przedsiębiorca ma prawo do jego odliczenia za okres, w którym powinien być podatnikiem VAT czynnym. Jeśli jednak w toku postępowania organ skarbowy ustali, że doszło do przekroczenia limitu rejestracji, może wydać decyzję, zgodnie z którą prawo do odliczenia nie będzie przysługiwało.

O ile VAT należny oraz odsetki są raczej nie do uniknięcia, o tyle sankcja w postaci grzywny nie zawsze zostanie nałożona na dłużnika. W trakcie postępowania przedsiębiorca może złożyć wyjaśnienia i zwrócić się z wnioskiem o nienakładanie grzywny. Ponadto jeśli zobowiązanie wobec urzędu będzie duże – o rozłożenie na raty lub (także częściowe) umorzenie.

Przekroczenie limitu VAT i brak wezwania? 

Wyprzedź urząd – dopełnij formalności bez negatywnych konsekwencji!
 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK