Przekroczenie limitu VAT – wezwanie do wyjaśnień

Wielu przedsiębiorców zaczynając swoją przygodę z firmą decyduje się na skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wybranie takiego rozwiązania związane jest z pilnowaniem limitu, po przekroczeniu którego niezbędna jest rejestracja i rozliczanie VAT. Podatnik, któremu taki moment umknął, może otrzymać wezwanie do wyjaśnień z urzędu skarbowego. Przekroczenie limitu VAT – sprawdź, czy coś ci grozi!

Wyjaśnienia to nie kontrola

Urząd skarbowy może wezwać podatnika do wyjaśnień, kiedy pojawi się prawdopodobieństwo popełnienia przez tego ostatniego błędu, wykroczenia lub nawet przestępstwa skarbowego. Warto jednak zwrócić uwagę, że złożenie wyjaśnień nie jest jeszcze kontrolą. Urząd skarbowy może ją wszcząć w dalszym postępowaniu, ale nie jest to obligatoryjne.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pobierz dodatkowy materiał w pdf

TYLKO DLA ZALOGOWANYCH UŻYTKOWNIKÓW

Nie masz jeszcze konta?

ZAREJESTRUJ SIĘ
 

Dlatego też, gdy tylko zorientujemy się, że limit został przekroczony, należy jak najszybciej dopełnić pominiętych formalności. Przede wszystkim składamy deklarację rejestracyjną VAT-R i deklaracje VAT-7 za wszystkie wymagane okresy. Do deklaracji dołączamy czynny żal, w którym informujemy o złożeniu zaległej dokumentacji i wnosimy o niekaranie.

Uwaga!

Dopełniając wskazanych powyżej czynności pamiętamy, aby wezwania do wyjaśnień nie zostawiać bez odpowiedzi. Konieczne jest skontaktowanie się z urzędem w formie wskazanej w piśmie. Jeśli termin jest z jakiegoś powodu nieodpowiedni, można zadzwonić do urzędu i ustalić inną, dogodną dla obu stron datę.

Przekroczenie limitu VAT – konsekwencje

Przekroczenie limitu do VAT w większości przypadków ma swoje konsekwencje finansowe. Przedsiębiorcy, którzy się zagapili, są zobowiązani zapłacić:

  • VAT należny – za okresy, w których powinni byli rozliczać się z VAT, wyliczany najczęściej metodą „w stu” (kwota z wystawionej faktury traktowana jest jako brutto)
  • Odsetki podatkowe za opóźnienie w zapłacie
  • W niektórych przypadkach – grzywnę.
Uwaga!

Rozliczając zaległe okresy VAT warto zwrócić uwagę również na VAT naliczony – zasadniczo przedsiębiorca ma prawo do jego odliczenia za okres, w którym powinien być podatnikiem VAT czynnym. Jeśli jednak w toku postępowania organ skarbowy ustali, że doszło do przekroczenia limitu rejestracji, może wydać decyzję, zgodnie z którą prawo do odliczenia nie będzie przysługiwało.

O ile VAT należny oraz odsetki są raczej nie do uniknięcia, o tyle sankcja w postaci grzywny nie zawsze zostanie nałożona na dłużnika. W trakcie postępowania przedsiębiorca może złożyć wyjaśnienia i zwrócić się z wnioskiem o nienakładanie grzywny. Ponadto jeśli zobowiązanie wobec urzędu będzie duże – o rozłożenie na raty lub (także częściowe) umorzenie.

Przekroczenie limitu VAT i brak wezwania?

Wyprzedź urząd – dopełnij formalności bez negatywnych konsekwencji!
▲ wróć na początek

Przekroczenie limitu VAT -najważniejsze pytania

🔸 Gdy nastąpi przekroczenie limitu VAT – czy wezwanie do wyjaśnień jest równoznaczne z kontrolą?

Nie. US może wezwać do wyjaśnień kiedy istnieje prawdopodobieństwo popełnienia przez podatnika błędu, wykroczenia czy przestępstwa. Samo składanie wyjaśnień nie jest kontrolą – może ona nastąpić – jako dalszy ciąg postępowania – jednak nie jest obligatoryjna.

🔸 Co zrobić kiedy przekroczyliśmy limit VAT?

W jak najkrótszym czasie dopełnić formalności – składamy deklarację VAT-R oraz deklarację VAT-7 za wymagane okresy. Ponadto należy dołączyć czynny żal.

🔸 Jakie są konsekwencje przekroczenia limitu VAT?

W większości są to konsekwencje finansowe – do zapłaty przede wszystkim będzie VAT należny, odsetki podatkowe za opóźnienie. W szczególnych przypadkach kara grzywny.

🔸 Czy kara grzywny zawsze jest nakładana na dłużnika?

Nie. W trakcie podstępowania podatnik składa wyjaśnienia i może również wystosować wniosek o nienakładanie kary grzywny. Ponadto w przypadku dużych należności możliwe jest rozłożenie zobowiązań na rady a nawet częściowe umorzenie.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań