Przekroczenie limitu zwolnienia z kasy fiskalnej – obowiązki przedsiębiorcy

przekroczenie limitu zwolnienia z kasy fiskalnej

W 2017 roku limit zwolnienia z kasy fiskalnej nie uległ zmianie i wciąż wynosi 20 000 zł obrotu netto zrealizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych. W którym momencie dochodzi do przekroczenia ww. progu i jakie obowiązki od tego momentu ciążą na przedsiębiorcy?

W 2017 roku limit zwolnienia z kasy fiskalnej nie uległ zmianie i wciąż wynosi 20 000 zł obrotu netto zrealizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych. W którym momencie dochodzi do przekroczenia limitu zwolnienia z kasy fiskalnej i jakie obowiązki od tego momentu ciążą na przedsiębiorcy?

Przekroczenie limitu – od kiedy kasa fiskalna?

Przedsiębiorcy, którzy przekroczą limit zwolnienia z kasy fiskalnej mają obowiązek w ciągu dwóch miesięcy rozpocząć rejestrowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych na kasie. Termin ten liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekroczono limit.
Przykład

Hurtownia Zaczarowany Ołówek w 2017 r. dzięki skutecznej reklamie zyskała sporo klientów indywidualnych i przekroczyła limit zwolnienia z kasy w dniu 17 lipca 2017 r. Oznacza to, że kasę fiskalną powinna ona wprowadzić najpóźniej od 1 października 2017 r.

Przekroczenie limitu zwolnienia z kasy fiskalnej – obowiązki

Przekroczenie limitu zwolnienia oznacza konieczność zakupienia kasy fiskalnej. Warto pamiętać również o tym, że przedsiębiorca powinien dokonać właściwej rejestracji kasy. Jak to wygląda?

KROK 1.

Zawiadomienie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego o planowanym rozpoczęciu ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej – jego wzór znajdziemy w Załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie kas. Co ważne, jest to niezbędny element, by przedsiębiorca mógł skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej.

KROK 2.

Fiskalizacja kasy – dokonywana jest przez serwisanta kas. Jest to jednokrotne i niepowtarzalne uaktywnienie systemu fiskalnego urządzenia, wraz z wpisaniem NIP przedsiębiorcy do pamięci fiskalnej. Potwierdzeniem tego procesu jest wydruk raportu dobowego, który należy dołączyć do książki kasy.

KROK 3.

Zgłoszenie do naczelnika US danych kasy – w terminie 7 dni od fiskalizacji. Na tej podstawie kasa otrzymuje indywidualny numer ewidencyjny, który należy nanieść w książce kasy fiskalnej oraz trwale na obudowę urządzenia (wzór – Załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie kas).

Po wypełnieniu ww. obowiązków urząd skarbowy wydaje zawiadomienie o zarejestrowaniu kasy.

Ewidencja na kasie – dodatkowe obowiązki

  • drukowanie paragonów fiskalnych do każdej transakcji i przekazywanie ich nabywcom,
  • sporządzanie raportów fiskalnych dobowych po zakończeniu sprzedaży na dany dzień oraz miesięcznych w terminie do 25. dnia następnego miesiąca,
  • wykonywanie przeglądu kasy – obowiązkowo co 2 lata.

Prowadzisz sklep internetowy? Sprawdź, czy musisz mieć kasę fiskalną!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość