W 2017 roku limit zwolnienia z kasy fiskalnej nie uległ zmianie i wciąż wynosi 20 000 zł obrotu netto zrealizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych. W którym momencie dochodzi do przekroczenia limitu zwolnienia z kasy fiskalnej i jakie obowiązki od tego momentu ciążą na przedsiębiorcy?
Przekroczenie limitu – od kiedy kasa fiskalna?
Przedsiębiorcy, którzy przekroczą limit zwolnienia z kasy fiskalnej mają obowiązek w ciągu dwóch miesięcy rozpocząć rejestrowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych na kasie. Termin ten liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekroczono limit.Przykład
Hurtownia Zaczarowany Ołówek w 2017 r. dzięki skutecznej reklamie zyskała sporo klientów indywidualnych i przekroczyła limit zwolnienia z kasy w dniu 17 lipca 2017 r. Oznacza to, że kasę fiskalną powinna ona wprowadzić najpóźniej od 1 października 2017 r.
Przekroczenie limitu zwolnienia z kasy fiskalnej – obowiązki
Przekroczenie limitu zwolnienia oznacza konieczność zakupienia kasy fiskalnej. Warto pamiętać również o tym, że przedsiębiorca powinien dokonać właściwej rejestracji kasy. Jak to wygląda?
KROK 1.
Zawiadomienie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego o planowanym rozpoczęciu ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej – jego wzór znajdziemy w Załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie kas. Co ważne, jest to niezbędny element, by przedsiębiorca mógł skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej.
KROK 2.
Fiskalizacja kasy – dokonywana jest przez serwisanta kas. Jest to jednokrotne i niepowtarzalne uaktywnienie systemu fiskalnego urządzenia, wraz z wpisaniem NIP przedsiębiorcy do pamięci fiskalnej. Potwierdzeniem tego procesu jest wydruk raportu dobowego, który należy dołączyć do książki kasy.
KROK 3.
Zgłoszenie do naczelnika US danych kasy – w terminie 7 dni od fiskalizacji. Na tej podstawie kasa otrzymuje indywidualny numer ewidencyjny, który należy nanieść w książce kasy fiskalnej oraz trwale na obudowę urządzenia (wzór – Załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie kas).
Po wypełnieniu ww. obowiązków urząd skarbowy wydaje zawiadomienie o zarejestrowaniu kasy.
Ewidencja na kasie – dodatkowe obowiązki
- drukowanie paragonów fiskalnych do każdej transakcji i przekazywanie ich nabywcom,
- sporządzanie raportów fiskalnych dobowych po zakończeniu sprzedaży na dany dzień oraz miesięcznych w terminie do 25. dnia następnego miesiąca,
- wykonywanie przeglądu kasy – obowiązkowo co 2 lata.
Prowadzisz sklep internetowy? Sprawdź, czy musisz mieć kasę fiskalną!
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: