Powrót

Przekroczenie limitu zwolnienia z kasy fiskalnej – obowiązki przedsiębiorcy

przekroczenie limitu zwolnienia z kasy fiskalnej

W 2017 roku limit zwolnienia z kasy fiskalnej nie uległ zmianie i wciąż wynosi 20 000 zł obrotu netto zrealizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych. W którym momencie dochodzi do przekroczenia ww. progu i jakie obowiązki od tego momentu ciążą na przedsiębiorcy?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

W 2017 roku limit zwolnienia z kasy fiskalnej nie uległ zmianie i wciąż wynosi 20 000 zł obrotu netto zrealizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych. W którym momencie dochodzi do przekroczenia limitu zwolnienia z kasy fiskalnej i jakie obowiązki od tego momentu ciążą na przedsiębiorcy?

Przekroczenie limitu – od kiedy kasa fiskalna?

Przedsiębiorcy, którzy przekroczą limit zwolnienia z kasy fiskalnej mają obowiązek w ciągu dwóch miesięcy rozpocząć rejestrowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych na kasie. Termin ten liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekroczono limit.
Przykład

Hurtownia Zaczarowany Ołówek w 2017 r. dzięki skutecznej reklamie zyskała sporo klientów indywidualnych i przekroczyła limit zwolnienia z kasy w dniu 17 lipca 2017 r. Oznacza to, że kasę fiskalną powinna ona wprowadzić najpóźniej od 1 października 2017 r.

Przekroczenie limitu zwolnienia z kasy fiskalnej – obowiązki

Przekroczenie limitu zwolnienia oznacza konieczność zakupienia kasy fiskalnej. Warto pamiętać również o tym, że przedsiębiorca powinien dokonać właściwej rejestracji kasy. Jak to wygląda?

KROK 1.

Zawiadomienie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego o planowanym rozpoczęciu ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej – jego wzór znajdziemy w Załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie kas. Co ważne, jest to niezbędny element, by przedsiębiorca mógł skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej.

KROK 2.

Fiskalizacja kasy – dokonywana jest przez serwisanta kas. Jest to jednokrotne i niepowtarzalne uaktywnienie systemu fiskalnego urządzenia, wraz z wpisaniem NIP przedsiębiorcy do pamięci fiskalnej. Potwierdzeniem tego procesu jest wydruk raportu dobowego, który należy dołączyć do książki kasy.

KROK 3.

Zgłoszenie do naczelnika US danych kasy – w terminie 7 dni od fiskalizacji. Na tej podstawie kasa otrzymuje indywidualny numer ewidencyjny, który należy nanieść w książce kasy fiskalnej oraz trwale na obudowę urządzenia (wzór – Załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie kas).

Po wypełnieniu ww. obowiązków urząd skarbowy wydaje zawiadomienie o zarejestrowaniu kasy.

Ewidencja na kasie – dodatkowe obowiązki

  • drukowanie paragonów fiskalnych do każdej transakcji i przekazywanie ich nabywcom,
  • sporządzanie raportów fiskalnych dobowych po zakończeniu sprzedaży na dany dzień oraz miesięcznych w terminie do 25. dnia następnego miesiąca,
  • wykonywanie przeglądu kasy – obowiązkowo co 2 lata.

Prowadzisz sklep internetowy? Sprawdź, czy musisz mieć kasę fiskalną!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość