PUE ZUS – co to jest i do czego służy?

PUE ZUS co to jest i do czego służy

PUE, czyli Platforma Usług Elektronicznych udostępniana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych to strona WWW, która pozwala na załatwienie wielu spraw związanych z ZUS, bez konieczności wychodzenia z domu. Mogą z niej korzystać zarówno ubezpieczeni (pracownicy, zleceniobiorcy etc.), jak i przedsiębiorcy (płatnicy składek), czy świadczeniobiorcy (emeryci, renciści). Do czego dokładnie służy PUE ZUS?

PUE ZUS – jakie daje możliwości?

Na stronie PUE dostępnych jest szereg usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Za jej pośrednictwem możliwe jest m.in.:

 • szybkie przekazywanie dokumentów ubezpieczeniowych (pomoże w tym aplikacja ePłatnik, za pośrednictwem której przedsiębiorca może m.in. dokonać zgłoszenia pracownika do ZUS, czy też rozliczyć składki za siebie lub pracownika),
 • sprawny wgląd do danych zgromadzonych przez ZUS (jeśli jesteś pracownikiem możesz sprawdzić swoje dane zapisane na koncie ZUS, jego stan, obliczyć swoją przyszłą emeryturę, czy też skontrolować wystawione na Ciebie zwolnienia lekarskie),
 • składanie różnego rodzaju wniosków do ZUS oraz otrzymywanie odpowiedzi na nie (przykładowo za pośrednictwem PUE możliwe jest złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami oraz odebranie go w wersji online),
 • pobieranie potrzebnych dokumentów (w przypadku świadczeniobiorców – np. ZUS ZLA, czy też PIT do rozliczeń z urzędem skarbowym),
 • umawianie się na wizyty w jednostkach ZUS (PUE podpowie adres jednostki zgodnej z Twoim adresem zamieszkania).

PUE ZUS – dla kogo przydatne?

Założenie profilu na PUE to rozwiązanie, które może mocno ułatwić życie przede wszystkim mikroprzedsiębiorcom. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikną oni licznych wizyt w placówkach ZUS-u, czy też długiego oczekiwania w kolejkach bez wcześniejszego umówienia wizyty.

Jak zalogować się do PUE ZUS?

Do skorzystania z PUE ZUS uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat, założyły konto na PUE oraz potwierdziły swoją tożsamość. Założenie konta możliwe jest z poziomu strony internetowej ZUS (opcja „Zarejestruj profil”).

Kolejnym etapem jest potwierdzeniem tożsamości (osobiście w placówce ZUS, elektroniczne – jeśli posiadamy podpis elektroniczny lub za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej jeśli posiadamy konto w banku, który podpisał porozumienie z ZUS). Szczegółowe instrukcje można znaleźć na stronie WWW Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Elektroniczne zwolnienie chorobowe – dowiedz się więcej!

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest PUE ZUS?

  PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych udostępniana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych to serwis, który pozwala na załatwienie wielu spraw związanych z ZUS, bez konieczności wychodzenia z domu. Mogą z niej korzystać zarówno ubezpieczeni (pracownicy, zleceniobiorcy etc.), jak i przedsiębiorcy (płatnicy składek), czy świadczeniobiorcy (emeryci, renciści).

 2. 🔸Kto może korzystać z PUE ZUS?

  Do skorzystania z PUE ZUS uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat, założyły konto na PUE oraz potwierdziły swoją tożsamość. Założenie konta możliwe jest z poziomu strony internetowej ZUS (opcja „Zarejestruj profil”).

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość