Blog ifirma.pl

Refundacja składek PFRON – nowe wnioski i terminy 2022

|
Ubiegasz się o refundację składek PFRON? Sprawdź, jakie są nowe terminy i wnioski.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wspiera osoby niepełnosprawne. W ramach posiadanych funduszy dofinansowuje, dokonuje refundacji dla pracowników, pracodawców i przedsiębiorców. W dzisiejszej publikacji napiszemy o nowych terminach i wzorach wniosków na refundację składek PFRON.

Nowe wnioski i terminy – refundacja składek PFRON

Dnia 19 kwietnia 2022 roku opublikowane zostało Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych. Wprowadzenie tego aktu zmieniło:

 • termin składania wniosku Wn-U-G począwszy od wniosków składanych za miesiąc styczeń 2022 r.,
 • wzór wniosku Wn-U-G, który będzie stosowany począwszy od wniosków składanych od 1 września 2022 r.

W miesiącu sierpniu 2022 r. na stronie PFRON w zakładce z formularzami zamieszczony zostanie nowy wzór wniosku Wn-U-G oraz wyjaśnienia, w jaki sposób go wypełnić.

Refundacja składek PFRON 2022 ifnografika

Osoba niepełnosprawna, która prowadzi działalność gospodarczą po zmianie składa wniosek Wn-U-G w terminie:

 • za miesiąc styczeń do 30 kwietnia, w 2022 r. będzie to 2 maja 2022 r.,
 • z kolejne miesiące do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy (sobota, niedziela, święto), za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy dzień roboczy.

Jak można przeczytać na stronie PFRON w przypadku problemów z wypełnieniem wniosku w związku ze zmianą Rozporządzenia można się kontaktować:

 • pod numerem telefonu: (22) 581-84-10 wew. 1, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00,
 • pisemnie na adres: sod@pfron.org.pl.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie