W ustawie Polski Ład zostało zapisanych wiele zmian przepisów, które staramy się poznawać sukcesywnie. Między innymi pojawiła się nowa ulga, której do tej pory w ogóle nie było. Mianowicie mowa jest o uldze na sponsoring sportu. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na temat rozliczania tej ulgi w oparciu o poradnik Ministerstwa Finansów.
Kto może skorzystać z ulgi na sponsoring sportowy?
Ulga sponsoringowa skierowana jest do przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie swoich dochodów podatkiem według skali podatkowej i podatkiem liniowym. Mogą z niej skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i spółki osobowe. W ramach ulgi przedsiębiorca może dodatkowo odliczyć 50% kosztów:
- 100% jako koszt uzyskania przychodów i
- 50% w ramach ulgi na sponsoring.
Z ulgi na sponsoring sportowy nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
W ramach przedmiotowej ulgi przedsiębiorca może na przykład sfinansować imprezę sportową w zamian za usługę reklamową. Koszty poniesione na organizację imprezy przedsiębiorca zaliczy w koszty uzyskania przychodów, natomiast dodatkowo w ramach ulgi będzie mógł jeszcze odliczyć 50% poniesionych kosztów.
Przykład
Koszt imprezy sportowej sfinansowanej przez przedsiębiorcę wyniósł 60.000 zł. Kwotę tę będzie można zaksięgować w PKPiR po stronie kosztów podatkowych. Dodatkowo w ramach ulgi na sponsoring zostanie wykazana kwota 30.000 zł, ale jej odliczenie będzie możliwe dopiero w zeznaniu rocznym.
Ulga na sponsoring sportu – poradnik MF
W ramach ulgi na sponsoring może być finansowana działalność sportowa, kulturalna, wspierająca szkolnictwo:
- Działalności sportowej:
- klubu sportowego,
- stypendium sportowego,
- imprezy sportowej.
- Działalność kulturalną w rozumieniu ustawy o działalności kulturalnej.
- Działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.
Odliczenia ulgi na sponsoring dokonuje się w zeznaniu rocznym składanym po zakończeniu roku podatkowego odpowiednio na druku PIT-36 lub PIT-36L. Dodatkowo trzeba będzie złożyć informację według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.