Rodzaje kar umownych – kara umowna alternatywna

kara umowna alternatywna

Jednym z rodzajów kar umownych przewidzianych przez Kodeks cywilny jest kara alternatywna. Z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się przedsiębiorcy, którzy zapis o niej uwzględnią w zawieranym porozumieniu? Jak możemy poznać, że mamy do czynienia właśnie z tym rodzajem rekompensaty za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania wynikającego z umowy?

Jednym z rodzajów kar umownych przewidzianych przez Kodeks cywilny jest kara umowna alternatywna. Z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się przedsiębiorcy, którzy zapis o niej uwzględnią w zawieranym porozumieniu? Jak możemy poznać, że mamy do czynienia właśnie z tym rodzajem rekompensaty za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania wynikającego z umowy?

Kara umowna alternatywna – charakterystyka

Zapis o karze umownej alternatywnej w umowie pozostawia wierzycielowi swobodę wyboru podstawy, z jakiej będzie on dochodził swoich roszczeń. Może on skorzystać z kary przewidzianej w tym porozumieniu lub też zrezygnować z niej i dochodzić całości swoich roszczeń na podstawie odpowiedzialności odszkodowawczej ponoszonej przez dłużnika. Co ważne, wybór dokonany przez poszkodowaną stronę jest ostateczny i w pełni wiążący. Oznacza to, że nie może ona w dowolnym momencie np. cofnąć powództwa i dochodzić na nowo swoich roszczeń na podstawie zapisanej kary umownej. Ponadto, jeżeli wysokość uzyskanego odszkodowania okaże się niższa od zastrzeżonej w porozumieniu kary, wierzyciel nie będzie mógł żądać dopłaty uzupełniającej tę różnicę.

Kara umowna alternatywna – jaki zapis w umowie?

O tym, że mamy do czynienia z karą umowną alternatywną może świadczyć np. następujący zapis w umowie:

„W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania przedmiotu umowy, Strona poszkodowana, zamiast ustanowionej wyżej kary umownej, może dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych, do wysokości poniesionej szkody”.

Inne rodzaje kar umownych

Poza karą umowną alternatywną Kodeks cywilny przewiduje następujące rodzaje kar:

  • karę umowną zaliczalną – więcej na jej temat przeczytasz tutaj,
  • karę umowną kumulatywną – więcej na jej temat przeczytasz tutaj,
  • karę umowną wyłączną – więcej na jej temat przeczytasz tutaj.

Dowiedz się więcej na temat kar umownych stosowanych w obrocie gospodarczym!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość