|
|
3 minut czytania

Rodzaje kar umownych w obrocie gospodarczym

Przedsiębiorcy w umowach mogą przewidzieć nałożenie kary umownej na stronę, której zachowanie będzie zagrażało poprawnej realizacji zawartego porozumienia. Zasady nakładania takich sankcji reguluje Kodeks cywilny. Jakie rodzaje kar umownych przewiduje ta ustawa?

kary umowne - rodzaje

Przedsiębiorcy w umowach mogą przewidzieć nałożenie kary umownej na stronę, której zachowanie będzie zagrażało poprawnej realizacji zawartego porozumienia. Zasady nakładania takich sankcji reguluje Kodeks cywilny. Jakie rodzaje kar umownych przewiduje ta ustawa?

Kara umowna – krótka charakterystyka

Na początku warto zaznaczyć, że podstawowym celem kary umownej jest naprawa szkody. Tym samym zmotywowanie stron porozumienia do spełnienia zawartego w umowie świadczenia. W związku z powyższym nie jest możliwe świadome zaniechanie wykonania kontraktu, w zamian za zapłatę przewidzianej w nim sankcji. Wskazuje na to art. 483 par. 1 Kodeksu cywilnego: „jeżeli któraś ze stron poniesie szkodę przez niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy, druga będzie zobowiązana do zapłacenia sumy wskazanej w umowie”.

Rodzaje kar umownych

W polskim obrocie gospodarczym – zgodnie z art. 484 kodeksu cywilnego – wyróżnia się cztery rodzaje kar umownych:

Kara umowna wyłączna

Maksymalna wysokość sankcji w przypadku niewykonania umowy lub wykonania jej w nienależyty sposób nie może być wyższa niż ta, która została przewidziana w umowie -więcej informacji tutaj

Kara umowna alternatywna

Wierzyciel może wybrać między zapłatą z tytułu kary umownej, albo z tytułu odszkodowania (które może być wyższe niż sankcja przewidziana w umowie) – więcej informacji tutaj

▲ wróć na początek

Kara umowna zaliczalna

W tym przypadku wierzyciel ma prawo żądać zapłaty kary umownej oraz jednocześnie odszkodowania uzupełniającego do wysokości szkody, która powstała w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez drugą ze stron – więcej informacji tutaj

Kara umowna kumulatywna

Wierzyciel może dochodzić jednocześnie zapłaty zobowiązania powstałego z tytułu kary umownej, jak i z tytułu odszkodowania- więcej informacji tutaj

Co ważne, by zastosowanie znalazła inna kara umowna niż kara wyłączna, w zawieranym kontrakcie musi znaleźć się odpowiedni zapis na ten temat. Bez takiej informacji wierzyciel może żądać jedynie zapłaty w wysokości określonej w porozumieniu kary umownej, niezależnie od faktycznie poniesionej szkody.

Czy kara umowna może stanowić koszt uzyskania przychodu? Sprawdź!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie