Rolnik rozliczający VAT w trybie mieszanym

VAT w trybie mieszanym jak go rozliczyć

Osoba prowadząca gospodarstwo rolne może korzystać ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla tzw. dla rolników ryczałtowych i jednocześnie prowadzić inną działalność w której jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby poprawnie rozliczać podatek VAT!

Osoba prowadząca gospodarstwo rolne może jednocześnie prowadzić inną działalność gospodarczą. Jeżeli korzysta on ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla tzw. dla rolników ryczałtowych i jednocześnie zarejestrował się jako czynny podatnik VAT, by rozliczać ten podatek przy drugiej działalności, wówczas powinien zwrócić szczególną uwagę na kwestię poprawnego rozliczenia podatku od towarów i usług. Na czym polega rozliczenie VAT w trybie mieszanym? Sprawdźmy.

Gospodarstwo rolne i działalność opodatkowana VAT a odliczanie VAT naliczonego

Procedura rozliczania VAT, z której korzystają rolnicy ryczałtowi, to rodzaj zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług. Właśnie dlatego osoby prowadzące działalność rolniczą opodatkowaną w ten sposób, nie odliczają podatku naliczonego od zakupów z nią związanych. Zasada ta nie zmienia się, jeśli rolnik ryczałtowy prowadzi jednocześnie inną działalność podlegającą opodatkowaniu VAT. W takiej sytuacji może on dokonywać odliczenia VAT wyłącznie od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną.

Jeżeli część z dokonywanych zakupów nie da się w sposób jednoznaczny przydzielić do działalności zwolnionej (gospodarstwa rolnego) ani do działalności opodatkowanej – czyli są to tzw. koszty wspólne – wówczas należy rozliczyć część VAT naliczonego przypadającą na drugą ze wspomnianych działalności, stosując tzw. wskaźnik VAT (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Obowiązki rolnika rozliczającego VAT w trybie mieszanym

Rolnik ryczałtowy, który prowadzi jednocześnie inną działalność gospodarczą opodatkowaną VAT, po zarejestrowaniu na druku VAT-R powinien:

  • zgłosić w urzędzie skarbowym wskaźnik VAT wyliczony szacunkowo,
  • wystawiać faktury dla każdej transakcji opodatkowanej VAT,
  • prowadzić rejestry sprzedaży i zakupu VAT,
  • terminowo składać deklaracje VAT-7/VAT-7K oraz płacić należny podatek (wykazując wyłącznie sprzedaż opodatkowaną i związane z nią zakupy – także te rozliczane wg wskaźnika),
  • co miesiąc (do 25 dnia kolejnego miesiąca) generować i przesyłać pliki JPK_VAT,
  • po zakończeniu roku dokonać korekty rozliczeń VAT zgodnie z rzeczywistym wskaźnikiem sprzedaży mieszanej.

Sprawdź, jak rozliczać sprzedaż mieszaną w systemie ifirma.pl!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość