Rolnik rozliczający VAT w trybie mieszanym

Osoba prowadząca gospodarstwo rolne może jednocześnie prowadzić inną działalność gospodarczą. Jeżeli korzysta on ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla tzw. dla rolników ryczałtowych i jednocześnie zarejestrował się jako czynny podatnik VAT, by rozliczać ten podatek przy drugiej działalności, wówczas powinien zwrócić szczególną uwagę na kwestię poprawnego rozliczenia podatku od towarów i usług. Na czym polega rozliczenie VAT w trybie mieszanym? Sprawdźmy.

Gospodarstwo rolne i działalność opodatkowana VAT a odliczanie VAT naliczonego

Procedura rozliczania VAT, z której korzystają rolnicy ryczałtowi, to rodzaj zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług. Właśnie dlatego osoby prowadzące działalność rolniczą opodatkowaną w ten sposób, nie odliczają podatku naliczonego od zakupów z nią związanych. Zasada ta nie zmienia się, jeśli rolnik ryczałtowy prowadzi jednocześnie inną działalność podlegającą opodatkowaniu VAT. W takiej sytuacji może on dokonywać odliczenia VAT wyłącznie od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną.

Jeżeli część z dokonywanych zakupów nie da się w sposób jednoznaczny przydzielić do działalności zwolnionej (gospodarstwa rolnego) ani do działalności opodatkowanej – czyli są to tzw. koszty wspólne – wówczas należy rozliczyć część VAT naliczonego przypadającą na drugą ze wspomnianych działalności, stosując tzw. wskaźnik VAT (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Wskazówka

Do kosztów wspólnych rozliczanych według wskaźnika można zaliczyć m.in. koszty mediów związanych z prowadzeniem biura, artykuły biurowe, koszty usług telekomunikacyjnych, dostęp do internetu etc.

Obowiązki rolnika rozliczającego VAT w trybie mieszanym

Rolnik ryczałtowy, który prowadzi jednocześnie inną działalność gospodarczą opodatkowaną VAT, po zarejestrowaniu na druku VAT-R powinien:

  • zgłosić w urzędzie skarbowym wskaźnik VAT wyliczony szacunkowo,
  • wystawiać faktury dla każdej transakcji opodatkowanej VAT,
  • prowadzić rejestry sprzedaży i zakupu VAT,
  • terminowo składać deklaracje VAT-7/VAT-7K oraz płacić należny podatek (wykazując wyłącznie sprzedaż opodatkowaną i związane z nią zakupy – także te rozliczane wg wskaźnika),
  • co miesiąc (do 25 dnia kolejnego miesiąca) generować i przesyłać pliki JPK_VAT,
  • po zakończeniu roku dokonać korekty rozliczeń VAT zgodnie z rzeczywistym wskaźnikiem sprzedaży mieszanej.

 

Sprawdź, jak rozliczać sprzedaż mieszaną w systemie ifirma.pl!
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK