Blog ifirma.pl

Rozliczenie PIT przez Urząd Skarbowy za 2023 również dla przedsiębiorców

|
|
5 minut czytania
Prowadzisz działalność gospodarczą? To pewnie ucieszy cię informacja, że za 2023 rok zostaną przygotowane zeznania roczne również dla przedsiębiorców.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o zeznaniach rocznych przygotowywanych przez urząd skarbowy. Usługa Twój e-PIT aktywna jest już od jakiegoś czasu i wiele osób chętnie z niej korzysta. Zapowiadane od kilku lat przez Ministerstwo Finansów rozliczanie zeznań rocznych także dla przedsiębiorców staje się faktem. W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat rozliczenia PIT przez Urząd Skarbowy za 2023 rok dla przedsiębiorców.

Na czym polega usługa Twój e-PIT?

Począwszy od zeznań za 2019 rok osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT, gdzie przygotowane są wstępnie wypełnione zeznania roczne przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Dzięki tej funkcjonalności wiele milionów osób znajdzie swoje zeznanie roczne, w którym odnotowane są wszystkie przychody odnotowane na podstawie danych przekazanych przez płatników i organy rentowe w informacjach PIT-11/PIT-40A. Za pośrednictwem usługi Twój e-PIT na przestrzeni ostatnich lat zostało złożonych wiele milionów zeznań. W celu skorzystania z usługi nie jest wymagana żadna aplikacja, jedynie dostęp do internetu i komputer. Zeznanie można edytować, uzupełniać, poprawiać i dopiero przekazać do wysyłki. Jeśli do 30 kwietnia zeznanie nie zostanie przesłane, to zostanie ono automatycznie przekazane do urzędu skarbowego po 30 kwietnia każdego roku. Tym sposobem wszystkie osoby zatrudnione m.in. na etacie, które pracują na umowy cywilnoprawne, emeryci, renciści zostaną rozliczone.

Instrukcja, w jaki sposób dokonać rozliczenia przez usługę e-PIT dostępna jest w podlinkowanej publikacji.

Rozliczenie PIT przez Urząd Skarbowy za 2023 również dla przedsiębiorców

Zmiana przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) a także ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (PPE) dokonana w ramach zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw zmodyfikowała m.in. przepisy ustawy o PIT i PPE.

Uwaga!
Z dniem 15 lutego 2024 roku organ podatkowy udostępni przedsiębiorcom, z wyjątkiem przedsiębiorców będących przedsiębiorstwem w spadku, za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym zeznania roczne z działalności gospodarczej:
 • PIT-36,
 • PIT-36L,
 • PIT-28
Wstępnie wypełnione zeznania roczne będą również dostępne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają działy specjalne produkcji rolnej
W przygotowanych przez KAS zeznaniach z działalności gospodarczej znajdą się te informacje, które są w posiadaniu organów podatkowych a więc:
 • wpłacone w trakcie roku podatkowego zaliczki w PIT, PPL i PPE,
 • jeśli przedsiębiorca wybrał opodatkowanie według skali podatkowej, to na zeznaniu PIT-36 znajdą się również przychody osiągnięte z innych źródeł min. z umowy o pracę, umowy zlecenie, emerytury, renty czy zasiłki wypłacone przez ZUS
Z uwagi na brak pełnego zakresu danych, jakie powinny się znaleźć w zeznaniu rocznym przedsiębiorca ma obowiązek je uzupełnić. Musi wprowadzić m.in.:
 • przychody i koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej,
 • przychody na ryczałcie,
 • ulgi i odliczenia, z których może skorzystać przedsiębiorca,
 • inne informacje na temat przychodów, które nie są znane organom podatkowym
Zeznania z działalności gospodarczej muszą zostać zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT dopiero wówczas zostaną przekazane do urzędu skarbowego
Zeznania roczne z działalności gospodarczej mogą być również przesyłane na dotychczasowych zasadach

e-Urząd Skarbowy – wysyłka zeznań rocznych

Usługa Twój e-PIT dostępna będzie po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego przez stronę internetową Ministerstwa Finansów podatki.gov.pl. Każdy może wybrać przyjazną dla niego formę logowania. Korzystając z login.gov.pl przedsiębiorca musi posiadać Profil Zaufany, dostęp do mObywatela, e-dowodu lub może wykorzystać bankowość elektroniczną. Do usługi Twój e-PIT można również się zalogować wpisując numer PESEL i kwotę przychodów.

 
 

Bez względu na wybrany sposób logowania, w każdym przypadku dostępne będzie wstępnie wypełnione zeznanie roczne.

Kiedy zeznania roczne będą dostępne?

Wstępnie wypełnione zeznania roczne oczekują na zainteresowanych od dnia 15 lutego każdego roku, tak też będzie w przypadku przedsiębiorców. Jeśli z zeznania rocznego powstanie kwota nadpłaty podatku, to czas na jej zwrot biegnie od dnia wysyłki zeznania rocznego do urzędu. Jeśli więc komuś zależy na szybkim zwrocie, to powinien jak najszybciej przesłać zeznanie. Jeśli z rozliczenia wyjdzie kwota do zapłaty, to termin na wpłatę upływa 30 kwietnia.

Ważne!

Jeśli przedsiębiorca będzie chciał skorzystać z usługi Twój e-PIT, to nie może zapomnieć o zatwierdzeniu i przesłaniu zeznania. Jeśli tego nie zrobi zeznanie nie trafi do urzędu skarbowego.

Gdzie sprawdzić, czy jest już dostępne zeznanie roczne?

Po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego w “Bieżących dokumentach” pojawi się wstępnie wypełnione zeznanie roczne. Jeśli będziemy chcieli to sprawdzi przed 15 utego 2024 roku, to zobaczymy komunikat, który jest widoczny poniżej:

 
 

Rozliczenie PIT przez Urząd Skarbowy – podsumowanie

Zeznania roczne przygotowane przez KAS dla przedsiębiorców będą składane po raz pierwszy za 2023 rok w 2024 roku. Trudno na chwilę obecna ocenić, ile osób skorzysta z tego rozwiązania. Większość firm rozlicza się przez biura rachunkowe, które przygotowują takie zeznania w programach księgowych, więc niecelowe byłoby wysłanie zeznania w inny sposób. Jednak dzięki tej funkcjonalności można zweryfikować zapłacone zaliczki w trakcie roku podatkowego, co pozwoli uniknąć różnic w przesyłanych rozliczeniach. Na pewno ci przedsiębiorcy, którzy sami przygotowują swoje rozliczenia roczne chętnie skorzystają z nowej możliwości. Zeznania za rok 2023 rok z działalności gospodarczej będą przygotowane po raz pierwszy a to oznacza, że będzie można wyciągać odpowiednie wnioski dopiero po zakończeniu akcji PIT.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie