Blog ifirma.pl

Rozliczenie straty wstecz – na co pozwala tarcza antykryzysowa

|
|
3 minut czytania
Jeżeli twoja firma poniesie stratę z powodu pandemii w 2020 roku sprawdź w jaki sposób możesz ją rozliczyć.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ustawa o tarczy antykryzysowej wprowadziła wiele zmian do różnych ustaw podatkowych. Jedna z nich pojawiła się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która precyzuje w jaki sposób będzie można odliczyć wstecznie stratę powstałą w działalności gospodarczej w 2020 roku na skutek COVID-19.

Co to jest strata podatkowa?

Prowadzenie działalności gospodarczej z założenia nastawione jest na osiąganie zysków z wygenerowanych dochodów. Z różnych przyczyn, często niezależnych od nas, może dojść do powstania straty. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą ze źródła przychodów. Rozliczenie straty podatkowej jest możliwe do zrealizowania w kolejnych latach podatkowych pod warunkiem osiągnięcia dochodu, który będzie można pomniejszyć o straty z lat ubiegłych.

Polecamy: Jak rozliczać stratę podatkową w podatku dochodowym?

Co zmienia ustawa o tarczy antykryzysowej w zakresie rozliczenia straty?

Ustawa o tarczy antykryzysowej wprowadziła zapisy zmieniające do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mianowicie dodano art. 52k, w którym wprowadzono szczególne rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami przedsiębiorcy, którzy spełnią następujące warunki:

Przez łączne przychody rozumie się sumę przychodów uwzględnianych przy obliczaniu podatku na podstawie art. 27 ust. 1 i art. 30c oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Strata podatkowa powstaje gdy przychody należne prze są mniejsze niż koszty uzyskania przychodu. W związku z koronawirusem, ustawa o tarczy antykryzysowej przewiduje możliwość rozliczenia straty wstecz na potrzeby PIT i CIT.

Kto może skorzystać z takiej możliwości?

Z rozliczenia straty podatkowej w sposób wskazany powyżej będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną według następujących zasad:

 • opodatkowaną według skali podatkowej,
 • podatkiem liniowym stawką 19%,
 • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W przypadku podatku zryczałtowanego rozliczenie straty podatkowej będzie dotyczyło sytuacji, jeżeli przedsiębiorca zmienił formę opodatkowania z zasad ogólnych – podatek według skali lub liniowy – na opodatkowanie ryczałtem.

W jaki sposób rozliczyć stratę wstecznie za 2019 rok?

Wsteczne rozliczenie straty podatkowe poniesionej w 2020 roku od dochodu z 2019 roku będzie możliwe poprzez złożenie korekty zeznania rocznego za 2019 rok.

Korektę zeznania należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Będzie to możliwe po zakończeniu i rozliczeniu podatku za 2020 rok w roku 2021, ponieważ dopiero wówczas będą znane wszystkie dane pozwalające ocenić czy przedsiębiorca spełnia warunki do rozliczenia straty wstecz.

Zmiany w zeznaniach rocznych za rok 2019.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie