Rozporządzenie o minimalnym wynagrodzeniu w 2021 r. – co to oznacza dla pracodawcy?

Jesteś pracodawcą, zatrudniasz pracowników? Sprawdź o ile wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W drugiej połowie każdego roku rozpoczynają się dyskusje na temat zmian, jakie czekają przedsiębiorców z początkiem nowego roku. Jedną z takich informacji jest minimalne wynagrodzenie za pracę, którego zmiana ma duży wpływ na wiele obszarów życia gospodarczego. W 2020 roku wynagrodzenie minimalne za pracę wynosi 2.600 zł, sprawdźmy co się zmieni w 2021 roku.

Rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia w 2021 roku

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. podane są następujące wielkości:

 • minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 2.800 zł,
 • minimalna stawka godzinowa będzie wynosić 18,30 zł.

Rozporządzenie zostało już opublikowane w dzienniku ustaw pod poz. 1596 i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Oznacza to, że pracownik, który otrzyma minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku w kwocie brutto 2.800,00 zł otrzyma wynagrodzenie netto do wypłaty w wysokości 2.061,67 zł.

Obecnie przy wynagrodzeniu brutto 2.600,00 zł wynagrodzenie netto wynosi 1.920,62 zł, co oznacza wzrost o 141,05 zł. Jest to niewątpliwie dobra informacja dla pracowników.

Co oznacza dla pracodawcy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 roku?

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia pracodawca będzie musiał opłacać wyższe pochodne w postaci składek ZUS należnych od pracodawcy. Fakt podniesienia kosztów pracowniczych przełoży się na wzrost kosztów prowadzonej działalności gospodarczej ogółem. Bez względu na rodzaj i charakter zawieranych umów (umowa o pracę, umowy cywilnoprawne) zwiększone wynagrodzenie, ale również wzrost stawki godzinowej przełoży się na większe obciążenia finansowe firmy.

O ile wzrośnie ZUS od płatnika składek w 2021 r.?

Poniżej przedstawiamy zestawienie kosztów płatnika składek w 2020 roku i w 2021 roku od minimalnego wynagrodzenia brutto:

Rodzaj składki 2020 rok 2021 rok Wzrost
kwota wynagrodzenia 2 600,00 zł 2 800,00 zł 200,00 zł
rentowa (6,5%) 169,00 zł 182,00 zł 13,00 zł
wypadkowa (1,67%) 43,42 zł 46,76 zł 3,34 zł
FP i FS (2,45%) 63,70 zł 68,60 zł 4,90 zł
FGŚP (0,1%) 2,60 zł 2,80 zł 0,20 zł
Suma składek 532,48 zł 573,44 zł 40,96 zł
 

Podwyższenie płacy minimalnej i stawki godzinowej będzie bardzo odczuwalne dla sektora mikro i małych przedsiębiorstw, dla których dodatkowe obciążenia finansowe mogą odbić się na ich ogólnej sytuacji ekonomicznej. Nie należy zapominać, że cały czas jesteśmy w okresie pandemii COVID-19, która bardzo niekorzystnie wpłynęła i wpływa na sytuację firm co dodatkowo niepokoi przedsiębiorców w kontekście omawianych zmian.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Jeden komentarz
 1. Danuta

  Czy emeryt /69 lat/ prowadzący działalność gospodarczą, będący na karcie podatkowej musi opłacać składkę zdrowotną?
  Dziękuje za odpowiedź

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce