Samochód ciężarowy w działalności gospodarczej

W sytuacji, gdy przedsiębiorca korzysta w swojej działalności z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony zakłada się, że jest to samochód ciężarowy. W zasadzie jest to prawda, jednak co ciekawe – ani przepisy o VAT, ani o PIT nie definiują wprost samochodu ciężarowego. Jak zatem ustalić, który samochód będzie ciężarowym w świetle ustaw podatkowych?

Samochód ciężarowy a Ustawa o VAT

W praktyce gospodarczej przyjęło się uznawać, że pełne odliczenie VAT bez kilometrówki przysługuje samochodom ciężarowym, natomiast ograniczone – samochodom osobowym. W przepisach Ustawy o VAT, kiedy mowa o ograniczeniu odliczenia do 50% rzeczywiście odnosimy się do pojazdu samochodowego, a jak wskazuje definicja w ustawie – za pojazdy samochodowe uznajemy te, których dopuszczalna masa całkowita (dalej: DMC) nie przekracza 3,5 tony.

Ponadto w definicję samochodu ciężarowego według Ustawy o VAT wpisują się także:

 • Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
  • Klasyfikowany na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
  • Z otwartą częścią do przewozu ładunków,
 • Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
 • Pojazdy specjalne, tj.:
  • Agregaty elektryczne i spawalnicze,
  • Do prac wiertniczych,
  • Koparki i koparko-spycharki,
  • Ładowarki,
  • Przenośniki do prac konserwacyjno-montażowych,
  • Żurawie samochodowe.
Uwaga!

Warunkiem uznania za samochody ciężarowe pojazdów o DMC mniejszej niż 3,5 tony jest zaświadczenie w dowodzie rejestracyjnym i dodatkowe badanie techniczne.

Samochód ciężarowy a Ustawa o PIT

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych również nie posługuje się pojęciem samochodu ciężarowego. W tej ustawie natomiast spotkamy się wprost z definicją samochodu osobowego – generalnie jest to pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony.

Ustawa o PIT wyróżnia także dodatkowe wyjątki, które pokrywają się z tymi wymienionymi w Ustawie o VAT. Można zatem stwierdzić, że jeśli samochód został uznany za ciężarowy na podstawie przepisów Ustawy o VAT, będzie on również samochodem ciężarowym w podatku dochodowym, i vice versa.

Samochód ciężarowy w firmie? Rozlicz go łatwo w serwisie ifirma.pl!

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań