Powrót

Samochód ciężarowy w działalności gospodarczej

samochód ciężarowy w działalności gospodarczej

Ustawy o VAT i PIT nie wskazują wprost definicji samochodu ciężarowego. Jednak dzięki szczegółowej definicji pojazdu samochodowego i samochodu osobowego można stwierdzić, kiedy auto spełni warunki uznania go za ciężarowe.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca korzysta w swojej działalności z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony zakłada się, że jest to samochód ciężarowy. W zasadzie jest to prawda, jednak co ciekawe – ani przepisy o VAT, ani o PIT nie definiują wprost samochodu ciężarowego. Jak zatem ustalić, który samochód będzie ciężarowym w świetle ustaw podatkowych?

Samochód ciężarowy a Ustawa o VAT

W praktyce gospodarczej przyjęło się uznawać, że pełne odliczenie VAT bez kilometrówki przysługuje samochodom ciężarowym, natomiast ograniczone – samochodom osobowym. W przepisach Ustawy o VAT, kiedy mowa o ograniczeniu odliczenia do 50% rzeczywiście odnosimy się do pojazdu samochodowego, a jak wskazuje definicja w ustawie – za pojazdy samochodowe uznajemy te, których dopuszczalna masa całkowita (dalej: DMC) nie przekracza 3,5 tony.

Ponadto w definicję samochodu ciężarowego według Ustawy o VAT wpisują się także:

 • Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
  • Klasyfikowany na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
  • Z otwartą częścią do przewozu ładunków,
 • Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
 • Pojazdy specjalne, tj.:
  • Agregaty elektryczne i spawalnicze,
  • Do prac wiertniczych,
  • Koparki i koparko-spycharki,
  • Ładowarki,
  • Przenośniki do prac konserwacyjno-montażowych,
  • Żurawie samochodowe.
Uwaga!

Warunkiem uznania za samochody ciężarowe pojazdów o DMC mniejszej niż 3,5 tony jest zaświadczenie w dowodzie rejestracyjnym i dodatkowe badanie techniczne.

Samochód ciężarowy a Ustawa o PIT

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych również nie posługuje się pojęciem samochodu ciężarowego. W tej ustawie natomiast spotkamy się wprost z definicją samochodu osobowego – generalnie jest to pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony.

Ustawa o PIT wyróżnia także dodatkowe wyjątki, które pokrywają się z tymi wymienionymi w Ustawie o VAT. Można zatem stwierdzić, że jeśli samochód został uznany za ciężarowy na podstawie przepisów Ustawy o VAT, będzie on również samochodem ciężarowym w podatku dochodowym, i vice versa.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy odliczenie VAT od samochodu ciężarowego do 3,5 tony jest możliwe?

  W praktyce gospodarczej przyjęło się uznawać, że pełne odliczenie VAT bez kilometrówki przysługuje samochodom ciężarowym, natomiast ograniczone – samochodom osobowym. W przepisach Ustawy o VAT, kiedy mowa o ograniczeniu odliczenia do 50% rzeczywiście odnosimy się do pojazdu samochodowego, a jak wskazuje definicja w ustawie – za pojazdy samochodowe uznajemy te, których dopuszczalna masa całkowita (dalej: DMC) nie przekracza 3,5 tony.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość