Samochody dostawcze a rozliczenie VAT i PIT

Przedsiębiorcy wykorzystujący w swojej działalności samochody dostawcze powinni pamiętać, że nie w każdym przypadku będzie im przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT, a od początku 2019 r. – również do odliczenia całego wydatku w kosztach uzyskania przychodów. Ograniczenie może obowiązywać także już przy nabyciu takiego samochodu.

Samochód dostawczy a prawo do odliczenia VAT

Samochody dostawcze nie spełniają najczęściej warunków do uznania ich za samochody ciężarowe – czyli takie, którym co do zasady przysługuje pełne odliczenie VAT. Przepisy o VAT przewidują jednak, że samochody dostawcze mogą mieć prawo do pełnego odliczenia VAT, pod warunkiem posiadania odpowiedniej konstrukcji.

Zatem, zgodnie z Ustawą o VAT, do pełnego odliczenia VAT mają prawo:

  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
      • klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju wielozadaniowy, van lub
      • z otwartą częścią do przewozu ładunków,
  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Warunkiem takiego odliczenia jest uzyskanie właściwego zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów oraz wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Gdyby samochód dostawczy nie spełnił powyższych zasad, prawo do pełnego odliczenia przysługiwałoby generalnie tylko po zgłoszeniu samochodu na druku VAT-26 oraz prowadzeniu szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdów.

Ograniczenia w podatku dochodowym

Od początku 2019 r. ograniczenia w przedmiocie samochodów zaczęły obowiązywać także w podatku dochodowym – wydatki eksploatacyjne ponoszone w zakresie samochodów osobowych, wprowadzonych do majątku firmowego, mogą być zaliczone od kosztów podatkowych w 75%. Dodatkowo zmianie uległ limit wartości nabywanego samochodu osobowego, który można zaliczyć do kosztów – obecnie wynosi on 150.000 zł dla samochodów spalinowych oraz 225.000 zł dla samochodów elektrycznych.

Powyższe ograniczenia będą obowiązywały również samochody dostawcze, jeśli nie spełnią one warunków uznania ich za samochody ciężarowe. Jednocześnie, jeśli pojazd dostawczy spełni warunki wskazane w Ustawie o VAT jako uprawniające do pełnego odliczenia, generalnie nie ma przeszkód, aby rozliczać go w pełni również w podatku dochodowym, nie stosując wskazanych powyżej ograniczeń. W innym wypadku – podobnie jak przy VAT – konieczne byłoby prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, dokumentującej wykorzystanie samochodu wyłącznie dla celów działalności.

Samochód ciężarowy w firmie? Zobacz, jak rozliczyć go w serwisie ifirma!

 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 

Popularne posty:


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI