Sankcje za nieprzestrzeganie przepisów MDR

kary za błędy w raportach MDR

Raportujesz schematy podatkowe MDR? Sprawdź jakie sankcje mogą ci grozić.

Schematy podatkowe zwane MDR pojawiły się w polskim prawie podatkowym stosunkowo niedawno bo w 2019 roku. Temat jest nowy i niesie wiele pytań, na które nie zawsze można znaleźć odpowiedzi. Co prawda Ministerstwo Finansów wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców wydało objaśnienia podatkowe z dnia 31 stycznia 2019 roku. Nie zmienia to faktu, że wiele kwestii jest zawiłych i wymaga dogłębnych i szczegółowych analiz, a niewłaściwa interpretacja obowiązujących przepisów może okazać się kosztowna.

Sankcje za nieprzestrzeganie przepisów

Jak zwykle przy wprowadzaniu nowych uregulowań ustawowych pojawia się informacja na temat sankcji za nieprzestrzeganie przepisów. Tak samo jest w tym przypadku. Przepisy ustawy wprowadzającej określają dwa rodzaje sankcji:

 1. Sankcje administracyjne z tytułu nieprowadzenia procedury wewnętrznej wymierzane na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego.
 2. Sankcje przewidziane w ustawie Kodeks karny skarbowy.

Brak procedury wewnętrznej wiąże się z karą z Kodeksu postępowania administracyjnego:

 1. w wysokości nie większej niż 2 mln zł,
 2. w przypadku gdy przestępstwo skarbowe polegające na niedopełnieniu obowiązków wynikających z przepisów MDR zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, w wysokości nie większej niż 10 mln zł.

Przy wymierzaniu kary brane są pod uwagę pewne dodatkowe okoliczności takie jak: wysokość korzyści jakie osiągnęła strona, czy było to celowe działanie, czy jedynie uchybienia w stosowaniu procedury, w przypadku osób fizycznych warunki osobiste strony. Jeżeli waga naruszenia będzie znikoma może się skończyć na pouczeniu.

Sankcje z ustawy Kodeks karny skarbowy mogą być nałożone w przypadku:

 • niewywiązania się z obowiązków informacyjnych w sprawie przekazywania schematów podatkowych lub wywiązanie się po terminie,
 • posługiwania się unieważnionym numerem NSP – Numer Schematu Podatkowego.

W 2020 roku kary dla firm wynoszą:

 • Kara grzywny za wykroczenia skarbowe mieści się w przedziale od 260,00 zł do 52.000,00 zł.
 • Kara grzywny za przestępstwa skarbowe mieści się w przedziale od 866,70 zł do 24.960.960,00 zł.

Kara grzywny do 720 stawek dziennych za niewywiązywanie się z obowiązków informacyjnych może być wymierzona między innymi w przypadku:

 1. Nie przekazywania właściwemu organowi informacji o schemacie podatkowym albo przekazywanie ich po terminie.
 2. Nie przekazywania właściwemu organowi danych dotyczących podmiotów, którym udostępniono standaryzowany schemat podatkowy albo przekazywanie ich po terminie.
 3. Braku poinformowania o schemacie podatkowym ze strony korzystającego w terminie deklaracji podatkowej za okres korzystania ze schematu podatkowego lub osiągnięcia korzyści podatkowej (art. 86j Ordynacji podatkowej O.p.),
 4. Braku pisemnego poinformowania podmiotu obowiązanego do przekazania schematu podatkowego o tym obowiązku lub zrobienie tego po terminie.
 5. Nie przekazywania podmiotowi obowiązanemu do przekazania schematu podatkowego danych dotyczących schematu podatkowego lub zrobienie tego po terminie (art. 86f § 1 O.p.),

Jeżeli przewinienie będzie mniejszej wagi wówczas może być wymierzona kara grzywny jak za wykroczenie skarbowe.

Kogo dotyczy MDR? – przeczytaj.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość