Składka zdrowotna a składka chorobowa – różnice

składka zdrowotna

Wśród składek ZUS opłacanych przez przedsiębiorców dwie nierzadko są ze sobą mylone – chodzi o składkę zdrowotną oraz składkę chorobową. Mimo podobnie brzmiących nazw, składki te dotyczą dwóch różnych ubezpieczeń.

Wśród składek ZUS opłacanych przez przedsiębiorców dwie nierzadko są ze sobą mylone – chodzi o składkę zdrowotną oraz składkę chorobową. Mimo podobnie brzmiących nazw, składki te dotyczą dwóch różnych ubezpieczeń.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Jest jedną z opłat obowiązkowych – do jej regulowania zobowiązany jest każdy przedsiębiorca. Ten typ ubezpieczenia gwarantuje możliwość korzystania z opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Składka na ubezpieczenie chorobowe

Jest natomiast jedyną składką dobrowolną – przedsiębiorca może ją opłacać, ale nie ma takiego obowiązku. Ubezpieczenie chorobowe gwarantuje uzyskanie zasiłku chorobowego w razie niezdolności do pracy, a w przypadku kobiet pozwala także na otrzymywanie zasiłku macierzyńskiego.

Składka zdrowotna a chorobowa – różnice

Jakie jeszcze różnice występują pomiędzy składką chorobową a zdrowotną?

 

Składka zdrowotna

Składka chorobowa

Obowiązek opłacania Obowiązkowa Dobrowolna
Co gwarantuje? Opiekę zdrowotną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia Zasiłek chorobowy i macierzyński
ZUS preferencyjny a ZUS pełny Bez różnicy – wysokość składki jest stała Niższa w ramach ZUS preferencyjnego
Wysokość składki Uzależniona od liczby prowadzonych działalności Uzależniona od ustalonej podstawy opłacania składek
Możliwość odliczenia Odliczana od kwoty podatku dochodowego Dwie możliwości: zaliczana do kosztów lub odejmowana od dochodu
Wysokość odliczenia Częściowe – 7,75% podstawy wymiaru składki (wysokość składki do opłacenia to 9% podstawy wymiaru składki) Możliwa do odliczenia w całości
Właściwy rachunek bankowy w ZUS Osobne konto „Ubezpieczenie zdrowotne” Łącznie ze składką emerytalną, rentową i wypadkową jako „Ubezpieczenie społeczne”
 

Sprawdź! ZUS – składki za pracownika! Czy wiesz, że są naliczane inaczej niż Twoje?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość