Składka zdrowotna a składka chorobowa – różnice

Wśród składek ZUS opłacanych przez przedsiębiorców dwie nierzadko są ze sobą mylone – chodzi o składkę zdrowotną oraz składkę chorobową. Mimo podobnie brzmiących nazw, składki te dotyczą dwóch różnych ubezpieczeń.

Składka zdrowotna a chorobowa – różnice

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest jedną z opłat obowiązkowych – do jej regulowania zobowiązany jest każdy przedsiębiorca. Ten typ ubezpieczenia gwarantuje możliwość korzystania z opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest natomiast jedyną składką dobrowolną – przedsiębiorca może ją opłacać, ale nie ma takiego obowiązku. Ubezpieczenie chorobowe gwarantuje uzyskanie zasiłku chorobowego w razie niezdolności do pracy, a w przypadku kobiet pozwala także na otrzymywanie zasiłku macierzyńskiego. Jakie jeszcze różnice występują pomiędzy składką chorobową a zdrowotną?  
Składka zdrowotna
Składka chorobowa
Obowiązek opłacania Obowiązkowa Dobrowolna
Co gwarantuje? Opiekę zdrowotną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia Zasiłek chorobowy i macierzyński
ZUS preferencyjny a ZUS pełny Bez różnicy – wysokość składki jest stała Niższa w ramach ZUS preferencyjnego
Wysokość składki Uzależniona od liczby prowadzonych działalności Uzależniona od ustalonej podstawy opłacania składek
Możliwość odliczenia Odliczana od kwoty podatku dochodowego Dwie możliwości: zaliczana do kosztów lub odejmowana od dochodu
Wysokość odliczenia Częściowe – 7,75% podstawy wymiaru składki (wysokość składki do opłacenia to 9% podstawy wymiaru składki) Możliwa do odliczenia w całości
Właściwy rachunek bankowy w ZUS Osobne konto „Ubezpieczenie zdrowotne” Łącznie ze składką emerytalną, rentową i wypadkową jako „Ubezpieczenie społeczne”
 
ZUS – składki za pracownika! Czy wiesz, że są naliczane inaczej niż Twoje?
Sprawdź!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI