Blog

Rozliczenie składki zdrowotnej opłacanej jako wspólnik spółki komandytowej w jednoosobowej działalności

Od 1 stycznia 2021 r. zostały zmienione przepisy i spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Ta zmiana ma wpływ na rozliczenie składki zdrowotnej opłacanej przez wspólnika spółki. W publikacji odniesiemy się do przedmiotowej problematyki.

Zgłoszenie wspólników spółki komandytowej do ZUS

Wspólnicy spółki komandytowej, która od 2021 roku musi być zarejestrowana w KRS mają obowiązek dokonywania zgłoszeń do ZUS każdego wspólnika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych lub tylko do ubezpieczenia zdrowotnego w zależności od posiadanego obowiązku. Należy tego dokonać w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeniowego.

Zgłoszenia się dokonuje na formularzu:

  • ZUS ZUA – jeżeli jest to zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,
  • ZUS ZZA – jeżeli jest to zgłoszenie tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.

Rozliczanie podatku dochodowego w spółce komandytowej

Po zmianie przepisów podatek dochodowy od osób prawnych będzie opłacała spółka komandytowa, natomiast wypłacane wspólnikom zyski będą przychodami z zysków kapitałowych. Można powiedzieć, że wspólnik otrzymuje wypłatę dywidendy. Spółka komandytowa będzie w takim przypadku płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od takiej wypłaty.

Dochód opodatkowany w ten sposób nie znajdzie się po stronie przychodu wspólnika, który można rozliczyć w zeznaniu rocznym. Rodzi się problem z odliczeniem zapłaconej składki zdrowotnej, którą opłaca wspólnik, a nie spółka. Nie ma możliwości do odliczenia składki w spółce, ale istnieje pewne alternatywne rozwiązanie, które pozwoli na pomniejszenie podatku wspólnika o składkę zdrowotną, o czym piszemy poniżej.

Kiedy składka zdrowotna nie przepadnie?

Jeżeli wspólnik spółki komandytowej uzyskuje inne przychody, wówczas istnieje możliwość odliczenia składki zdrowotnej od przychodów z innych źródeł.

Mogą to być m.in. przychody z:

  • jednoosobowej działalności gospodarczej,
  • renty lub emerytury,
  • umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawnej,
  • najmu,
  • innych przychodów.

W takiej sytuacji wspólnik spółki komandytowej będzie miał prawo pomniejszyć obliczony podatek za cały rok o nieodliczoną składkę zdrowotną w składanym zeznaniu rocznym. Chyba, że prowadzona jest jednoosobowa działalność gospodarcza, to wówczas składkę można odliczyć już w trakcie roku podatkowego od zaliczki na podatek dochodowy, nie trzeba czekać do zeznania rocznego. Tylko w opisanych przypadkach istnieje możliwość odliczenia składki zdrowotnej opłacanej przez wspólnika spółki komandytowe.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

10 godzin temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

12 godzin temu

Co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona?

Utrata faktury czy jej zniszczenie stanowią nadzwyczajne zdarzenia losowe, które są niemożliwe do przewidzenia. Dlatego…

13 godzin temu

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

1 dzień temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

1 dzień temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

1 dzień temu