Blog

Czy sprzedaż w ramach IOSS ma być wykazywana w pliku JPK_V7?

W ramach pakietu VAT e-commerce zostały wprowadzone procedury upraszczające rozliczenia dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz konsumentów w różnych krajach Unii Europejskiej. Część przedsiębiorców może się zastanawiać, czy taka sprzedaż będzie wykazywana w JPK_V7. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na to pytanie.

Jak jest rozliczana sprzedaż w ramach IOSS?

Jeżeli przedsiębiorca dokona zgłoszenia do procedury szczególnej IOSS, to wówczas takie transakcje będą wykazywane w odrębnych ewidencjach. Ponadto rejestracja wszystkich przedsiębiorców, bez względu na adres zamieszkania, jest dokonywana do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Tylko ten urząd skarbowy w Polsce jest właściwy dla wszystkich do rozliczania podatku VAT od transakcji SOTI dokonywanych w ramach IOSS.

Pamiętajmy, że sprzedaż w ramach IOSS dotyczy jedynie transakcji, których wartość nie przekracza 150 euro.

Deklarację VAT na potrzeby punktu kompleksowej obsługi IOSS należy złożyć do końca miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym objętym deklaracją. Termin składania deklaracji nie ulega zmianie, jeżeli data ta przypada w weekend lub w dniu ustawowo wolnym od pracy. W deklaracji wykazuje się całą sprzedaż towarów importowanych dokonaną w danym miesiącu.

Sprzedaż w ramach IOSS a JPK_V7

Skoro sprzedaż w procedurze IOSS jest wykazywana w odrębnej deklaracji i podatek VAT od tych transakcji jest odprowadzany do Drugiego US Warszawa-Śródmieście, to nie będzie wykazywana w pliku JPK_V7M lub JPK_V7K.

W tej sytuacji przedsiębiorcy nie będą mieli dodatkowych obowiązków z oznaczaniem takich transakcji w krajowym JPK_V7. Przedsiębiorca, który dokonał rejestracji do IOSS będzie składał dwie niezależne od siebie deklaracje rozliczeniowe, w którym znajdą się różne dane.

Wszystkie transakcje w procedurze importu będą wykazywane w deklaracji przesyłanej do punktu kompleksowej obsługi IOSS. Natomiast sprzedaż, która dotychczas była wykazywana w JPK_V7, w dalszym ciągu będzie prezentowana w tym pliku i przesyłana do naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z właściwością miejscową przedsiębiorcy.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

18 godzin temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

19 godzin temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

19 godzin temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

19 godzin temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

20 godzin temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

20 godzin temu