Powrót

Skuter na minuty – rozliczenie w VAT i PIT

skuter w firmie a VAT

Wynajem skutera na minuty staje się coraz popularniejszy w większych miastach, zatem interesują się nim również przedsiębiorcy. Najczęściej taki najem bez problemu rozliczymy w kosztach (bez kilometrówki) oraz odliczymy od niego 50% VAT.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Choć skuter w firmie nie należy do najpopularniejszych rozwiązań, w większych miastach może to być bardzo efektywna forma przemieszczania się. Szczególnie teraz, gdy pojawiła się możliwość wynajmu skutera na minuty. Jak rozliczyć taki wynajem w PIT i VAT?

Skuter w firmie jak samochód osobowy

Zasady rozliczania w firmie wynajmu skutera na minuty będą zależały od tego, czy pojazd będzie spełniał warunki uznania go za pojazd samochodowy. Podstawowym wyznacznikiem jest informacja, czy skuter ma możliwość rozwijania prędkości wyższej niż 25 km/h. Jeśli tak – i jeśli nie spełnia on warunków uznania go za motorower – generalnie traktujemy go jak pojazd samochodowy.

Skuter na minuty a ograniczenia VAT

Dla celów podatku od towarów i usług właściwie nie ma znaczenia, czy wykorzystywany w firmie skuter jest prywatną własnością, pochodzi z wynajmu długoterminowego czy właśnie wynajmu na minuty. Zgodnie z przepisami, wydatki ponoszone na skuter będący pojazdem samochodowym podlegają ograniczeniu w odliczaniu VAT – możliwe jest odliczenie 50% podatku.

Zatem pobierając fakturę za wynajem skutera na minuty przedsiębiorca powinien pamiętać, że przy księgowaniu odliczy jedynie połowę naliczonego podatku.

Wynajem skutera na minuty a koszty

Wynajem skutera na minuty w celach firmowych wiąże się z sytuacją, kiedy poruszamy się pojazdem niebędącym środkiem trwałym w firmie. Może zatem powstać pytanie, czy niezbędne będzie zaprowadzenie kilometrówki.

Jednakże w przypadku, kiedy korzystając ze skutera na minuty mamy do czynienia ze standardowym najmem – tj. opłatą naliczaną od minuty wykorzystywania pojazdu – co do zasady nie będzie potrzebna ewidencja przebiegu pojazdu. Czynsz za wynajem jest bowiem wydatkiem wyłączonym spod konieczności rozliczania w kilometrówce.

▲ wróć na początek

A może samochód na minuty? Zobacz, na jakich zasadach rozliczysz carsharing!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość