Skuter na minuty – rozliczenie w VAT i PIT

Choć skuter w firmie nie należy do najpopularniejszych rozwiązań, w większych miastach może to być bardzo efektywna forma przemieszczania się. Szczególnie teraz, gdy pojawiła się możliwość wynajmu skutera na minuty. Jak rozliczyć taki wynajem w PIT i VAT?

Skuter w firmie jak samochód osobowy

Zasady rozliczania w firmie wynajmu skutera na minuty będą zależały od tego, czy pojazd będzie spełniał warunki uznania go za pojazd samochodowy. Podstawowym wyznacznikiem jest informacja, czy skuter ma możliwość rozwijania prędkości wyższej niż 25 km/h. Jeśli tak – i jeśli nie spełnia on warunków uznania go za motorower – generalnie traktujemy go jak pojazd samochodowy.

Wskazówka!

W razie wątpliwości jak potraktować wynajmowany skuter, porównaj jego dane z tym opracowaniem.

Skuter na minuty a ograniczenia VAT

Dla celów podatku od towarów i usług właściwie nie ma znaczenia, czy wykorzystywany w firmie skuter jest prywatną własnością, pochodzi z wynajmu długoterminowego czy właśnie wynajmu na minuty. Zgodnie z przepisami, wydatki ponoszone na skuter będący pojazdem samochodowym podlegają ograniczeniu w odliczaniu VAT – możliwe jest odliczenie 50% podatku.

Zatem pobierając fakturę za wynajem skutera na minuty przedsiębiorca powinien pamiętać, że przy księgowaniu odliczy jedynie połowę naliczonego podatku.

Uwaga!

Tak jak przy innych wydatkach firmowych, aby odliczyć VAT od wynajmu skutera na minuty, musi on być wynajmowany w celu służącym opodatkowanej działalności gospodarczej.

Wynajem skutera na minuty a koszty

Wynajem skutera na minuty w celach firmowych wiąże się z sytuacją, kiedy poruszamy się pojazdem niebędącym środkiem trwałym w firmie. Może zatem powstać pytanie, czy niezbędne będzie zaprowadzenie kilometrówki.

Jednakże w przypadku, kiedy korzystając ze skutera na minuty mamy do czynienia ze standardowym najmem – tj. opłatą naliczaną od minuty wykorzystywania pojazdu – co do zasady nie będzie potrzebna ewidencja przebiegu pojazdu. Czynsz za wynajem jest bowiem wydatkiem wyłączonym spod konieczności rozliczania w kilometrówce.

Uwaga!

Niektóre firmy naliczają czynsz za wynajem nie od minuty wynajmu, ale np. od przejechanego kilometra. Zgodnie z obecną opinią KIS także taki czynsz nie powinien podlegać kilometrówce, jednak warto pamiętać że nie jest to opinia wiążąca dla innych organów skarbowych.

▲ wróć na początek

A może samochód na minuty? Zobacz, na jakich zasadach rozliczysz carsharing!

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI