Powrót

SLIM VAT 2 przyjęty przez rząd

prawo pierwokupu

Kolejny pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom z zakresu podatku VAT został przyjęty przez rząd na posiedzeniu 26 maja 2021 roku. Wprowadzane przepisy nazywane są pakietem SLIM VAT 2. Pamiętamy, że od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje już pakiet SLIM VAT 1. Sprawdźmy, w jakim kierunku podążają zmiany i jaki to będzie miało wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Kolejny pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom z zakresu podatku VAT został przyjęty przez rząd na posiedzeniu 26 maja 2021 roku. Wprowadzane przepisy nazywane są pakietem SLIM VAT 2. Pamiętamy, że od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje już pakiet SLIM VAT 1. Sprawdźmy, w jakim kierunku podążają zmiany i jaki to będzie miało wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej.

Przyczyny wprowadzanych zmian

Jak można przeczytać na stronach rządowych, wprowadzanie narzędzi uszczelniających w VAT ma na celu walkę z nadużyciami w tym podatku. Mowa jest tutaj o rozwiązaniach takich jak: MPP, JPK_VAT, biała lista podatników, kasy fiskalne online. Pakiet SLIM VAT natomiast jest m.in. reakcją rządu na postulaty przedsiębiorców, w sprawie wprowadzenia rozwiązań pomocnych przy przeciwdziałaniu negatywnym konsekwencjom spowodowanym pandemią COVID-19. Kolejnym powodem dla wprowadzenia zmian przepisów jest również wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co niesie ze sobą określone skutki na gruncie rozliczeń podatkowych, ale również stosowanego nazewnictwa w ustawie o VAT.

Propozycje zmiany przepisów ustawy o VAT

Z założeń przyjętych do projektu ustawy wynika, że będziemy mieli do czynienia z następującym kierunkiem zmian:

  1. Rezygnacja z warunku uzależnienia dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego, w tym samym okresie rozliczeniowym, co VAT należny od wykazania VAT należnego w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. O wprowadzeniu tego rozwiązania zadecydował wyrok TSUE w sprawie C-895/19 A. Więcej na ten temat można przeczytać w podlinkowanej publikacji: Wyrok TSUE w sprawie odliczenia VAT od WNT.
  2. W przypadku eksportu towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy trzeba będzie wyraźnie określić, której dostawie należy przypisać wysyłkę lub transport.
  3. Zmieni się rozliczanie ulgi na złe długi, ma być wydłużony czas na skorzystanie z ulgi i poszerzenie jej zastosowania.
  4. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z odliczenia 100% podatku VAT na samochody osobowe, będą mieli więcej czasu na złożenie informacji o poniesieniu pierwszego wydatku.
  5. Wprowadzenie możliwości uwolnienia środków z rachunku VAT, jeżeli posiadane zaległości podatkowe zostały rozłożone na raty lub odroczone.
  6. Ma być uregulowana kwestia uwolnienia środków przeksięgowanych z zamykanego rachunku VAT na tzw. rachunek techniczny.
  7. Wprowadzenie (opcjonalnie) możliwości składania zgodnego oświadczenia dostawcy i nabywcy o wyborze opodatkowania nieruchomości w akcie notarialnym.
  8. Przedsiębiorca rozliczający podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej będzie miał możliwość dokonania korekty deklaracji w sytuacji, gdyby w deklaracji pierwotnej nie rozliczył w prawidłowej wysokości podatku.
  9. Ma być wprowadzone rozszerzenie liczby okresów rozliczeniowych, w których przedsiębiorca będzie mógł dokonać odliczenia przez korektę deklaracji, dotyczy odliczenia VAT po upływie terminu na odliczenie “na bieżąco”.
  10. Przewidywana jest możliwość przekazywania środków pomiędzy rachunkami VAT w różnych bankach.
 

Na razie nie wiadomo dokładnie kiedy zmiany miałyby zacząć obowiązywać i czy wszystkie wejdą w życie w tym samym terminie. Mówi się o 1 października 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. Jak zawsze w takich tematach na pewno będziemy przekazywali informacje o szczegółach w kolejnych publikacjach.

Pakiet SLIM VAT 2 – proponowane kierunki zmian – przeczytaj.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość