SLIM VAT projekt objaśnień – szczegółowe omówienie

slim vat projekt objaśnień

Zastanawiasz się czego dotyczą zmiany w SLIM VAT? Odniesiemy do tego tematu dokonując analizy objaśnień Ministerstwa Finansów.

Nowe przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nazywane SLIM VAT zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Jednocześnie 18 stycznia 2021 r. na stronach internetowych Ministerstwa Finansów pojawił się projekt objaśnień podatkowych dotyczący pakietu SLIM VAT. Wszystkie osoby zainteresowane tematem mogły zgłaszać swoje propozycje i uwagi do projektu do dnia 1 lutego 2021 roku. W dzisiejszym artykule opiszemy, jakie zagadnienia zostały poruszone w projekcie objaśnień.

Krótkie przypomnienie – czym są objaśnienia podatkowe

Nieraz już pisaliśmy o różnych objaśnieniach podatkowych. Wielokrotnie również zwracaliśmy uwagę na rangę tego typu dokumentów. Zanim przejdziemy do konkretów, parę słów, w jaki sposób takie objaśnienia należy traktować.

Objaśnienia podatkowe są wydawane przez Ministra Finansów. Ranga takiego dokumentu jest szczególna, ponieważ jest on wiążący zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla urzędu skarbowego. Zastosowanie się do zaleceń wynikających z objaśnień nie może szkodzić, z drugiej strony przedsiębiorca nie może po ich wydaniu stosować rozwiązań, które pozostają w sprzeczności z objaśnieniami.

Jest to dokument, który rozstrzyga kwestie sporne i dyskusyjne w dziedzinie podatków i nie daje pola manewru po jego wydaniu.

Jakie tematy są poruszane w projekcie objaśnień SLIM VAT?

W przedmiotowym dokumencie Ministerstwo Finansów porusza kwestie wprowadzonych zmian w ustawie o podatku VAT w pakiecie SLIM VAT, a będą to następujące zagadnienia:

  1. Podwyższenie limitu prezentów o małej wartości i doprecyzowanie wartości prezentów ewidencjonowanych.
  2. Zmiany w zakresie faktur korygujących in minus.
  3. Zmiany w zakresie faktur korygujących in plus.
  4. Spójne kursy walut w PIT i VAT.
  5. Wydłużenie terminu do odliczenia podatku VAT naliczonego.
  6. Możliwość odliczenia VAT od niektórych usług noclegowych.
  7. Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) – stosowanie nowych regulacji.
  8. Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP) – stosowanie zmienionych rozwiązań.
  9. Zaliczki na poczet eksportu – rozliczenie w VAT.

W kolejnej publikacji opiszemy proponowany przez MF sposób interpretacji obowiązujących przepisów w zakresie SLIM VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość