Blog ifirma.pl

SLIM VAT projekt objaśnień – szczegółowe omówienie

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się czego dotyczą zmiany w SLIM VAT? Odniesiemy do tego tematu dokonując analizy objaśnień Ministerstwa Finansów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nowe przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nazywane SLIM VAT zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Jednocześnie 18 stycznia 2021 r. na stronach internetowych Ministerstwa Finansów pojawił się projekt objaśnień podatkowych dotyczący pakietu SLIM VAT. Wszystkie osoby zainteresowane tematem mogły zgłaszać swoje propozycje i uwagi do projektu do dnia 1 lutego 2021 roku. W dzisiejszym artykule opiszemy, jakie zagadnienia zostały poruszone w projekcie objaśnień.

Krótkie przypomnienie – czym są objaśnienia podatkowe

Nieraz już pisaliśmy o różnych objaśnieniach podatkowych. Wielokrotnie również zwracaliśmy uwagę na rangę tego typu dokumentów. Zanim przejdziemy do konkretów, parę słów, w jaki sposób takie objaśnienia należy traktować.

Objaśnienia podatkowe są wydawane przez Ministra Finansów. Ranga takiego dokumentu jest szczególna, ponieważ jest on wiążący zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla urzędu skarbowego. Zastosowanie się do zaleceń wynikających z objaśnień nie może szkodzić, z drugiej strony przedsiębiorca nie może po ich wydaniu stosować rozwiązań, które pozostają w sprzeczności z objaśnieniami.

Jest to dokument, który rozstrzyga kwestie sporne i dyskusyjne w dziedzinie podatków i nie daje pola manewru po jego wydaniu.

Jakie tematy są poruszane w projekcie objaśnień SLIM VAT?

W przedmiotowym dokumencie Ministerstwo Finansów porusza kwestie wprowadzonych zmian w ustawie o podatku VAT w pakiecie SLIM VAT, a będą to następujące zagadnienia:

 1. Podwyższenie limitu prezentów o małej wartości i doprecyzowanie wartości prezentów ewidencjonowanych.
 2. Zmiany w zakresie faktur korygujących in minus.
 3. Zmiany w zakresie faktur korygujących in plus.
 4. Spójne kursy walut w PIT i VAT.
 5. Wydłużenie terminu do odliczenia podatku VAT naliczonego.
 6. Możliwość odliczenia VAT od niektórych usług noclegowych.
 7. Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) – stosowanie nowych regulacji.
 8. Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP) – stosowanie zmienionych rozwiązań.
 9. Zaliczki na poczet eksportu – rozliczenie w VAT.

W kolejnej publikacji opiszemy proponowany przez MF sposób interpretacji obowiązujących przepisów w zakresie SLIM VAT.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie