Blog ifirma.pl

Split payment – zalety i wady – cz. 1

|
Split payment to w ostatnim czasie dość głośny temat. Nic dziwnego – dla polskich podatników nowy system rozliczania podatku od towarów i usług będzie niemałą rewolucją. Jakie wady i zalety – istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy – dostrzegają w tym rozwiązaniu eksperci?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Split payment to w ostatnim czasie bardzo głośny i interesujący temat. Nic dziwnego – dla polskich podatników nowy system rozliczania podatku od towarów i usług będzie niemałą rewolucją. Jakie wady i zalety – istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy – dostrzegają w tym rozwiązaniu eksperci? Poznaj plusy i minusy nowego sposobu rozliczania VAT.

Split payment w polskim systemie prawnym – zalety:

  • Przyspieszony zwrot nadpłaconego podatku od towarów i usług – korzystając z rachunku bankowego do celów VAT przedsiębiorca będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaconej kwoty podatku już w ciągu 25 dni od złożenia deklaracji, bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).
  • Brak sankcji przewidzianych w art. 112b i 112c ustawy o VAT (zastosowanie podwyższonej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 150% standardowej stawki) – sankcje te dotyczą m.in. omyłkowego wykazania zaniżonej kwoty zobowiązania podatkowego, czy też niezłożenia deklaracji i niewpłacenia należnego podatku, jak również ujęcia w deklaracji VAT z tzw. pustej faktury. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami przedsiębiorca korzystający ze split payment nie będzie mógł zostać ukarany za wskazane wyżej czyny.
  • Brak zastosowania przepisów z rozdziału Xa ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczących odpowiedzialności solidarnej w VAT. Stosowanie procedury split payment pomoże zatem przedsiębiorcom uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami w przypadku transakcji z nieuczciwym kontrahentem.
  • Możliwość zmniejszenia należności podatkowej przy wcześniejszym wysłaniu deklaracji i zapłacie VAT ze specjalnego rachunku bankowego dla celów podatku od towarów i usług. Obniżenie daniny będzie można wyliczyć z zastosowaniem wzoru:

S = Z x r x n/360

S – kwota obniżenia Z – kwota zobowiązania wynikającego z deklaracji r – stopa referencyjna NBP obowiązująca na dwa dni robocze przed dniem zapłaty podatku n – liczba dni do terminu zapłaty podatku (czyli co do zasady do 25 dnia danego miesiąca)  
Jakie wady eksperci dostrzegają w split payment? Kliknij i dowiedz się więcej!
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie