Split payment to w ostatnim czasie bardzo głośny i interesujący temat. Nic dziwnego – dla polskich podatników nowy system rozliczania podatku od towarów i usług będzie niemałą rewolucją. Jakie wady i zalety – istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy – dostrzegają w tym rozwiązaniu eksperci? Poznaj plusy i minusy nowego sposobu rozliczania VAT.
Split payment w polskim systemie prawnym – zalety:
- Przyspieszony zwrot nadpłaconego podatku od towarów i usług – korzystając z rachunku bankowego do celów VAT przedsiębiorca będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaconej kwoty podatku już w ciągu 25 dni od złożenia deklaracji, bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).
- Brak sankcji przewidzianych w art. 112b i 112c ustawy o VAT (zastosowanie podwyższonej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 150% standardowej stawki) – sankcje te dotyczą m.in. omyłkowego wykazania zaniżonej kwoty zobowiązania podatkowego, czy też niezłożenia deklaracji i niewpłacenia należnego podatku, jak również ujęcia w deklaracji VAT z tzw. pustej faktury. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami przedsiębiorca korzystający ze split payment nie będzie mógł zostać ukarany za wskazane wyżej czyny.
- Brak zastosowania przepisów z rozdziału Xa ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczących odpowiedzialności solidarnej w VAT. Stosowanie procedury split payment pomoże zatem przedsiębiorcom uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami w przypadku transakcji z nieuczciwym kontrahentem.
- Możliwość zmniejszenia należności podatkowej przy wcześniejszym wysłaniu deklaracji i zapłacie VAT ze specjalnego rachunku bankowego dla celów podatku od towarów i usług. Obniżenie daniny będzie można wyliczyć z zastosowaniem wzoru:
S = Z x r x n/360
S – kwota obniżenia
Z – kwota zobowiązania wynikającego z deklaracji
r – stopa referencyjna NBP obowiązująca na dwa dni robocze przed dniem zapłaty podatku
n – liczba dni do terminu zapłaty podatku (czyli co do zasady do 25 dnia danego miesiąca)
Jakie wady eksperci dostrzegają w split payment? Kliknij i dowiedz się więcej!
Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
UWAGA
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości)
użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon –
skontaktuj się z nami.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga.
O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Podziel się z innymi: