Blog ifirma.pl

Split payment – zwrot środków z subkonta VAT

|
|
3 minut czytania
Mechanizm podzielonej płatności wydaje się być prosty – kontrahent opłaca VAT na subkonto VAT przedsiębiorcy, który następnie opłaca VAT wobec swoich wierzycieli i urzędu skarbowego. Jednak co w sytuacji, gdy z powodu split payment środki na koncie VAT kumulują się, a przedsiębiorca nie ma na co ich „wydać”? Wtedy możliwe jest odzyskanie VAT z subkonta – pod pewnymi warunkami.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mechanizm podzielonej płatności wydaje się być prosty – kontrahent opłaca VAT na subkonto VAT przedsiębiorcy, który następnie opłaca VAT wobec swoich wierzycieli i urzędu skarbowego. Jednak co w sytuacji, gdy z powodu split payment środki na koncie VAT kumulują się, a przedsiębiorca nie ma na co ich „wydać”? Wtedy możliwe jest odzyskanie VAT z subkonta – pod pewnymi warunkami.

Split payment a kumulacja środków

Split payment jest sprawnym rozwiązaniem wtedy, gdy przedsiębiorca z jednej strony dokonuje nabyć z prawem do odliczenia, z drugiej – dokonuje sprzedaży, od której zobowiązany jest odprowadzić VAT.

W praktyce gospodarczej występuje jednak sprzedaż, która podlega opodatkowaniu VAT, ale fizycznie sprzedawca nie płaci podatku. Do najpopularniejszych przykładów należą usługi budowlane czy sprzedaż elektroniki w ramach odwrotnego obciążenia, a także WDT czy świadczenie usług w ramach art. 28b. Także sprzedaż opodatkowana obniżoną stawką VAT może spowodować skumulowanie środków, jeśli większość zakupów opodatkowana jest stawką standardową.

Zwrot środków ze split payment

Biorąc pod uwagę powyższe przypadki, ustawodawca przygotował furtkę dla przedsiębiorców, chcących uzyskać zwrot środków zebranych na subkoncie VAT. Jak wskazuje art. 108b ustawy o VAT naczelnik urzędu skarbowego może – w drodze postanowienia – wydać zgodę na przekazanie środków VAT na zwykłe konto bankowe (lub SKOK).

Aby było to możliwe, przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku wraz z informacją, do jakiej kwoty chciałby odzyskać środki. Ustawa nie wskazuje sformalizowanego wzoru takiego wniosku – zatem w tym zakresie przedsiębiorca powinien stworzyć standardowe urzędowe pismo.

Naczelnik urzędu skarbowego ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku podatnika – może wyrazić zgodę na zwrot pełnej kwoty, określić inną kwotę zwrotu lub odmówić zwolnienia środków. Z odmową lub zwrotem mniejszej ilości środków spotkają się podatnicy, którzy mają zaległość podatkową wobec fiskusa bądź zachodzi podejrzenie, że taka zaległość powstanie (np. jeśli dotychczasowe zobowiązania podatkowe były opłacane po terminie, nieregularnie etc.)

Uwaga!

Wnosząc o uwolnienie środków można spodziewać się czynności sprawdzających bądź kontroli ze strony organów skarbowych – choć takie działanie nie jest regułą.

Jeżeli organ skarbowy uzna, że nie ma przeszkód, aby przelać podatnikowi środki na wskazany rachunek bankowy (lub w SKOK-u), prześle swoją decyzję do banku, prowadzącego rachunek VAT. W decyzji podany zostanie rachunek VAT, rachunek do zwrotu oraz kwota środków.

Skąd fiskus wie, jaki jest twój rachunek VAT? Sprawdź, czy trzeba go rejestrować!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 9 kwietnia 2022 o 14:30
   Klaudia

   Jak to jest ze zwrotem Vat na rachunek VAT, każdy “co miesiąc” otrzymuje zwrot VAT z zakupionych towarów,czy na koniec roku?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie