Chat with us, powered by LiveChat

Jak rozliczać sprzedaż na Apple App Store?

sprzedaż na app store rozliczenie

Prowadzisz sprzedaż na Apple App Store? Sprawdź jak rozliczać podatek.

Nie trzeba nikogo przekonywać co do tego, że w dzisiejszych czasach życie toczy się w internecie. Coraz częściej narzędziem do pozyskiwania informacji, ale również wykorzystywania w pracy zawodowej są tablety i smartfony. To z kolei daje pole do działania na skalę międzynarodową firmom, które tworzą platformy, na których można wyszukiwać i pobierać aplikacje, oraz deweloperom, którzy aplikacje tworzą i sprzedają. Jednym z takich serwisów jest App Store firmy Apple. Jak rozliczać dokonaną tam sprzedaż?

Sprzedaż na App Store rozliczenie – omówione zagadnienia:

 1. Co to jest App Store?
 2. Kto to jest deweloper?
 3. Sprzedaż na App Store – rozliczenie

Co to jest App Store?

App Store jest to sklep internetowy, który dedykuje swoim klientom usługi i apki na iPhone’a, iPada, Maca, Apple TV i Apple Watch. Apki to nic innego jak aplikacje mobilne przystosowane do pracy na urządzeniach mobilnych. Z posiadania niektórych aplikacji typu: przeglądarka internetowa, mapy, kalendarz, multimedia, poczta elektroniczna, nie zdajemy sobie sprawy, ponieważ dostajemy je już w pakiecie przy zakupie urządzenia. Inne aplikacje można pobrać ze sklepów z aplikacjami, m.in. z App Store.

Kto to jest deweloper?

Zgodnie z informacjami, jakie można przeczytać na stronie App Store deweloperem będzie osoba/firma, która przygotowuje różnego rodzaju aplikacje mobilne, które służą różnym celom. Oczywiście świadczenie takich usług bardzo często jest odpłatne. W momencie, gdy są usługi świadczone za wynagrodzeniem to należy je wykazać po stronie przychodów w podatku dochodowym.

Sprzedaż na App Store – rozliczenie

Deweloperem może zostać zarówno osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorca.

W pierwszym przypadku taka sprzedaż usług powinna zostać potraktowana jako przychód ze sprzedaży praw majątkowych (sprzedaż licencji). Taki przychód należy wykazać w składanym zeznaniu rocznym.

Natomiast w drugim przypadku osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie miała do czynienia z wewnątrzwspólnotowym świadczeniem usług, ponieważ firma Apple zarejestrowana jest w Irlandii.

W takim przypadku przedsiębiorca musi:

 • być zarejestrowany jako podatnik VAT-UE – posiadać NIP UE,
 • wystawić fakturę.

Na fakturze w miejsce stawki VAT wpisuje “NP” i oznacza fakturę jako “Odwrotne obciążenie”. Taka procedura postępowania jest przyjęta do wykonywania usług w trybie, o którym mowa w art. 100 ust. 1 pkt. 4 ustawy o VAT.

Świadczenie usług tego typu opodatkowane jest w Irlandii, ponieważ nabywcą usługi jest firma Apple, która posiada tam siedzibę. W tym przypadku sprzedaż usług będzie odnotowana po stronie przychodów ze sprzedaży towarów i usług w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów (PKPiR) w kol. 7.

Przedsiębiorca musi również pamiętać o comiesięcznym obowiązku składania informacji podsumowującej VAT-UE, na której wykazywana jest kwota transakcji z Apple i ta sama kwota będzie wykazana w części deklaracyjnej i ewidencyjnej JPK_V7.

▶ Przeczytaj również: Sprzedaż na Google Play a działalność gospodarcza.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Mateusz

  Z jaką datą powinna zostać wystawiona faktura w przypadku App Store i dlaczego? Czy w momencie otrzymania płatności czy z datą zakończenia miesiąca na bazie raportu mimo, że wartości nie są tam jeszcze dokładne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

 • podstawy prowadzenia firmy,
 • rady i opinie ekspertów,
 • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość