Jak rozliczać sprzedaż na Apple App Store?

sprzedaż na app store rozliczenie

Prowadzisz sprzedaż na Apple App Store? Sprawdź jak rozliczać podatek.

Nie trzeba nikogo przekonywać co do tego, że w dzisiejszych czasach życie toczy się w internecie. Coraz częściej narzędziem do pozyskiwania informacji, ale również wykorzystywania w pracy zawodowej są tablety i smartfony. To z kolei daje pole do działania na skalę międzynarodową firmom, które tworzą platformy, na których można wyszukiwać i pobierać aplikacje, oraz deweloperom, którzy aplikacje tworzą i sprzedają. Jednym z takich serwisów jest App Store firmy Apple. Jak rozliczać dokonaną tam sprzedaż?

Sprzedaż na App Store rozliczenie – omówione zagadnienia:

  1. Co to jest App Store?
  2. Kto to jest deweloper?
  3. Sprzedaż na App Store – rozliczenie

Co to jest App Store?

App Store jest to sklep internetowy, który dedykuje swoim klientom usługi i apki na iPhone’a, iPada, Maca, Apple TV i Apple Watch. Apki to nic innego jak aplikacje mobilne przystosowane do pracy na urządzeniach mobilnych. Z posiadania niektórych aplikacji typu: przeglądarka internetowa, mapy, kalendarz, multimedia, poczta elektroniczna, nie zdajemy sobie sprawy, ponieważ dostajemy je już w pakiecie przy zakupie urządzenia. Inne aplikacje można pobrać ze sklepów z aplikacjami, m.in. z App Store.

Kto to jest deweloper?

Zgodnie z informacjami, jakie można przeczytać na stronie App Store deweloperem będzie osoba/firma, która przygotowuje różnego rodzaju aplikacje mobilne, które służą różnym celom. Oczywiście świadczenie takich usług bardzo często jest odpłatne. W momencie, gdy są usługi świadczone za wynagrodzeniem to należy je wykazać po stronie przychodów w podatku dochodowym.

Sprzedaż na App Store – rozliczenie

Deweloperem może zostać zarówno osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorca.

W pierwszym przypadku taka sprzedaż usług powinna zostać potraktowana jako przychód ze sprzedaży praw majątkowych (sprzedaż licencji). Taki przychód należy wykazać w składanym zeznaniu rocznym.

Natomiast w drugim przypadku osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie miała do czynienia z wewnątrzwspólnotowym świadczeniem usług, ponieważ firma Apple zarejestrowana jest w Irlandii.

W takim przypadku przedsiębiorca musi:

  • być zarejestrowany jako podatnik VAT-UE – posiadać NIP UE,
  • wystawić fakturę.

Na fakturze w miejsce stawki VAT wpisuje “NP” i oznacza fakturę jako “Odwrotne obciążenie”. Taka procedura postępowania jest przyjęta do wykonywania usług w trybie, o którym mowa w art. 100 ust. 1 pkt. 4 ustawy o VAT.

Świadczenie usług tego typu opodatkowane jest w Irlandii, ponieważ nabywcą usługi jest firma Apple, która posiada tam siedzibę. W tym przypadku sprzedaż usług będzie odnotowana po stronie przychodów ze sprzedaży towarów i usług w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów (PKPiR) w kol. 7.

Przedsiębiorca musi również pamiętać o comiesięcznym obowiązku składania informacji podsumowującej VAT-UE, na której wykazywana jest kwota transakcji z Apple i ta sama kwota będzie wykazana w części deklaracyjnej i ewidencyjnej JPK_V7.

▶ Przeczytaj również: Sprzedaż na Google Play a działalność gospodarcza.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Mateusz

    Z jaką datą powinna zostać wystawiona faktura w przypadku App Store i dlaczego? Czy w momencie otrzymania płatności czy z datą zakończenia miesiąca na bazie raportu mimo, że wartości nie są tam jeszcze dokładne?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość