Sprzedaż samochodu będącego środkiem trwałym – dokumentacja

Nawet jeśli przedsiębiorca nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z handlem, ma prawo do sprzedania samochodu, będącego środkiem trwałym w jego firmie. Warto wtedy wiedzieć, jak udokumentować taką transakcję.

Sprzedaż samochodu na fakturę

Jeśli chodzi o udokumentowanie sprzedaży firmowego samochodu, co do zasady nie różni się ona od standardowej sprzedaży w firmie – tego typu sprzedaż dokumentuje się fakturą, wystawioną na nabywcę. Generalnie, nie będzie tu miało znaczenia, czy sprzedaż dokonywana jest na inną firmę, czy na osobę fizyczną – jeśli bowiem chodzi o środek trwały, jest to transakcja zwolniona z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

Rodzaj wystawionej faktury będzie zależał przede wszystkim od statusu sprzedającego. Generalnie czynny podatnik VAT powinien wystawić fakturę VAT, natomiast korzystający ze zwolnienia – fakturę podatnika zwolnionego, bez naliczonego podatku.

Sprzedaż samochodu w księgach podatkowych

Faktura dokumentująca sprzedaż samochodu firmowego powinna zostać poprawnie ujęta w księdze przychodów i rozchodów oraz w ewidencjach VAT. Zatem, przychód uzyskany ze sprzedaży firmowego pojazdu ujmiemy w kolumnie 8 KPiR, przeznaczonej na pozostałe przychody. Co ważne, jeśli samochód w momencie sprzedaży nie był w pełni zamortyzowany, to po stronie kosztowej w KPiR można będzie ująć jego niezamortyzowaną część (z uwzględnieniem limitu wskazanego w przepisach) – odpowiednia będzie kolumna 13, przeznaczona na pozostałe wydatki.

Jeśli chodzi o VAT należny wynikły ze sprzedaży firmowego auta, to ujmujemy go tak, jak w każdym innym przypadku, w ewidencji sprzedaży VAT.

Sprzedaż czy wycofanie – zobacz, jak różni się w przypadku samochodu osobowego!

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań