Sprzedaż samochodu będącego środkiem trwałym – dokumentacja

samochód osobowy w firmie

Sprzedając samochód będący środkiem trwałym należy pamiętać o wystawieniu właściwej faktury. Sprzedaż należy następnie wprowadzić do właściwej kolumny KPiR oraz – w przypadku podatników VAT czynnych – najczęściej również do ewidencji sprzedaży VAT.

Nawet jeśli przedsiębiorca nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z handlem, ma prawo do sprzedania samochodu, będącego środkiem trwałym w jego firmie. Warto wtedy wiedzieć, jak udokumentować taką transakcję.

Sprzedaż samochodu na fakturę

Jeśli chodzi o udokumentowanie sprzedaży firmowego samochodu, co do zasady nie różni się ona od standardowej sprzedaży w firmie – tego typu sprzedaż dokumentuje się fakturą, wystawioną na nabywcę. Generalnie, nie będzie tu miało znaczenia, czy sprzedaż dokonywana jest na inną firmę, czy na osobę fizyczną – jeśli bowiem chodzi o środek trwały, jest to transakcja zwolniona z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

Rodzaj wystawionej faktury będzie zależał przede wszystkim od statusu sprzedającego. Generalnie czynny podatnik VAT powinien wystawić fakturę VAT, natomiast korzystający ze zwolnienia – fakturę podatnika zwolnionego, bez naliczonego podatku.

Sprzedaż samochodu w księgach podatkowych

Faktura dokumentująca sprzedaż samochodu firmowego powinna zostać poprawnie ujęta w księdze przychodów i rozchodów oraz w ewidencjach VAT. Zatem, przychód uzyskany ze sprzedaży firmowego pojazdu ujmiemy w kolumnie 8 KPiR, przeznaczonej na pozostałe przychody. Co ważne, jeśli samochód w momencie sprzedaży nie był w pełni zamortyzowany, to po stronie kosztowej w KPiR można będzie ująć jego niezamortyzowaną część (z uwzględnieniem limitu wskazanego w przepisach) – odpowiednia będzie kolumna 13, przeznaczona na pozostałe wydatki.

Jeśli chodzi o VAT należny wynikły ze sprzedaży firmowego auta, to ujmujemy go tak, jak w każdym innym przypadku, w ewidencji sprzedaży VAT.

Sprzedaż czy wycofanie – zobacz, jak różni się w przypadku samochodu osobowego!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość