Sprzedaż samochodu będącego środkiem trwałym – dokumentacja

samochód osobowy w firmie

Sprzedając samochód będący środkiem trwałym należy pamiętać o wystawieniu właściwej faktury. Sprzedaż należy następnie wprowadzić do właściwej kolumny KPiR oraz – w przypadku podatników VAT czynnych – najczęściej również do ewidencji sprzedaży VAT.

Nawet jeśli przedsiębiorca nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z handlem, ma prawo do sprzedania samochodu, będącego środkiem trwałym w jego firmie. Warto wtedy wiedzieć, jak udokumentować taką transakcję.

Sprzedaż samochodu na fakturę

Jeśli chodzi o udokumentowanie sprzedaży firmowego samochodu, co do zasady nie różni się ona od standardowej sprzedaży w firmie – tego typu sprzedaż dokumentuje się fakturą, wystawioną na nabywcę. Generalnie, nie będzie tu miało znaczenia, czy sprzedaż dokonywana jest na inną firmę, czy na osobę fizyczną – jeśli bowiem chodzi o środek trwały, jest to transakcja zwolniona z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

Rodzaj wystawionej faktury będzie zależał przede wszystkim od statusu sprzedającego. Generalnie czynny podatnik VAT powinien wystawić fakturę VAT, natomiast korzystający ze zwolnienia – fakturę podatnika zwolnionego, bez naliczonego podatku.

Sprzedaż samochodu w księgach podatkowych

Faktura dokumentująca sprzedaż samochodu firmowego powinna zostać poprawnie ujęta w księdze przychodów i rozchodów oraz w ewidencjach VAT. Zatem, przychód uzyskany ze sprzedaży firmowego pojazdu ujmiemy w kolumnie 8 KPiR, przeznaczonej na pozostałe przychody. Co ważne, jeśli samochód w momencie sprzedaży nie był w pełni zamortyzowany, to po stronie kosztowej w KPiR można będzie ująć jego niezamortyzowaną część (z uwzględnieniem limitu wskazanego w przepisach) – odpowiednia będzie kolumna 13, przeznaczona na pozostałe wydatki.

Jeśli chodzi o VAT należny wynikły ze sprzedaży firmowego auta, to ujmujemy go tak, jak w każdym innym przypadku, w ewidencji sprzedaży VAT.

Sprzedaż czy wycofanie – zobacz, jak różni się w przypadku samochodu osobowego!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość