Sprzedaż usług na rzecz konsumenta z Wielkiej Brytanii w 2021 roku

sprzedaż usług na rzecz konsumenta z Wielkiej Brytanii w 2021

Świadczysz usługi poza terytorium UE na rzecz konsumentów? Sprawdź jakie zasady opodatkowania będą obowiązywały od 2021 roku dla usług świadczonych na rzecz konsumentów w Wielkiej Brytanii.

Relacje w transakcjach handlowych, i nie tylko, pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią od 2021 roku ulegną znacznej modyfikacji w wielu obszarach. Wszyscy, zarówno przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, powinni poznać nowe zasady współpracy. Pomocne mogą okazać się publikacje poświęcone tej tematyce. W dzisiejszej będziemy szukali odpowiedzi jak będzie rozliczana sprzedaż usług na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej?

Co to jest miejsce świadczenia usługi?

Właściwe określenie miejsca świadczenia usługi pozwoli na prawidłowe określenie obowiązku podatkowego w VAT. Miejsce świadczenia usług zależy w szczególności od następujących czynników:

 • przedmiotu/rodzaju usługi,
 • statusu usługobiorcy, czy jest to firma, czy konsument,
 • miejsce siedziby/zamieszkania usługobiorcy, a więc kraj, w którym usługi są faktycznie wykonywane.
Właściwe określenie miejsca świadczenia będzie decydowało o tym, gdzie te usługi będą opodatkowane.

Na jakich zasadach rozliczana jest sprzedaż usług na rzecz konsumentów z kraju trzeciego?

W przypadku większości usług świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami z kraju poza terytorium Unii Europejskiej podlegają one opodatkowaniu w kraju usługodawcy, a więc w Polsce. Są jednak wyjątki, o których jest mowa w ustawie o podatku VAT (art. 28l) i obejmują usługi:

 • sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw,
 • reklamy,
 • doradcze, inżynierskie, prawnicze, księgowe oraz usługi podobne do tych usług,
 • przetwarzania danych, dostarczania informacji oraz usługi tłumaczeń,
 • bankowe, finansowe, ubezpieczeniowe i reasekuracyjne, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki,
 • dostarczania (oddelegowania) personelu,
 • wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu, za które uznaje się również przyczepy i naczepy oraz wagony kolejowe,
 • polegające na zapewnieniu dostępu do systemów gazowych, systemów elektroenergetycznych lub do sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej,
 • przesyłowe:
  • gazu w systemie gazowym,
  • energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym,
  • energii cieplnej lub chłodniczej przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej,
miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie podmioty niebędące podatnikami, posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu poza terytorium UE, a więc na terytorium kraju trzeciego.

Podobnie sytuacja ma się z miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (art. 28k ustawy o VAT). Również w tym przypadku będzie to terytorium kraju trzeciego.

Co się zmieni od 2021 roku przy sprzedaży usług na rzecz konsumenta z Wielkiej Brytanii w 2021?

Do tej pory opodatkowanie usług świadczonych na rzecz konsumenta w Zjednoczonym Królestwie było opodatkowane na zasadach, jakie obowiązują dla wszystkich krajów UE. Takie usługi były opodatkowane w kraju usługodawcy za wyjątkiem usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, do których z kolei można stosować procedurę MOSS.

Od 2021 roku kiedy Wielka Brytania będzie traktowana jako kraj trzeci rozliczanie usług na rzecz konsumenta (sprzedaż B2C) w zależności od charakteru świadczonych usług będzie często wymagała rejestracji do podatku VAT na terenie GB i dokonywania tam rozliczeń podatkowych w zakresie podatku VAT. Będą to usługi wymienione m.in. w art. 28k i 28l ustawy o podatku VAT. Może to być uciążliwe, kłopotliwe i kosztowne dla polskiej firmy. Jeżeli chodzi o podatek dochodowy to przychody należy wykazać w PKPiR lub Ewidencji sprzedaży i opodatkować na takich samych zasadach jak inne przychody w działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Wiele usług świadczonych jest środkami komunikacji elektronicznej, a więc na odległość. Prowadzenie takiej działalności w dzisiejszych czasach nie wymaga specjalistycznych sprzętów i programów, wystarczy komputer, internet i ewentualnie odpowiednie oprogramowanie. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na tego typu działalność muszą znać zasady opodatkowania usług. W ustawie o VAT zostały one uregulowane w Rozdziale 3 w art. 28a do 28o. Konstrukcja przepisów zawiera sporo wyjątków, szczególnie jeżeli chodzi o świadczenie usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami. Dlatego przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz konsumentów powinni zapoznać się w większej szczegółowości z tymi przepisami.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość