Status mikroprzedsiębiorcy – sprawdź jak się go ustala

mikroprzedsiębiorca

Od 1 stycznia 2017 roku czynni podatnicy podatku VAT, którzy nie mają statusu mikroprzedsiębiorcy mają obowiązek wysyłki ewidencji VAT w formie plików JPK. U mkroprzedsiębiorców obowiązek wysyłki plików JPK ewidencji VAT wystąpi dopiero od 1 stycznia 2018 r.

Podczas zakładania własnej działalności gospodarczej każdy przedsiębiorca posiada szereg możliwości co do wyboru formy prowadzenia własnego biznesu. W zależności od posiadanych zasobów finansowych lub też ilości osób, z którymi wspólnie chcemy tworzyć i rozwiać swoją firmę możemy posiadać różny status. Szczegółowe definicje mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zostały zawarte w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Kto może ubiergać się o status mikroprzedsiębiorcy? Jakie związane są z tym przywileje i obowiązki? Przekonajmy się na konkretnych przykładach.

Status mikroprzedsiębiorcy – konkretne warunki

Kwalifikując przedsiębiorcę do określonej kategorii przedsiębiorców niezbędne jest ustalenie czy dana firma w co najmniej jednym z dwóch ostatnich latach obrotowych, spełniła łącznie dwa poniższe warunki:

  • średniorocznego zatrudnienia
  • rocznego obrotu netto lub sumy aktywów bilansu

Warunkiem spełnienia punktu 2 jest wypełnienie jednego z warunków określonych w tym punkcie czyli:

  • rocznego obrotu netto, lub
  • sumy aktywów bilansu.

Mikroprzedsiębiorca – średnioroczne zatrudnienie

Zgodnie z art. 109 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, średnioroczne zatrudnienie określamy w przeliczeniu na pełne etaty, gdzie nie należy uwzględniać pracowników przebywających na:

  • urlopach macierzyńskich,
  • urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego
  • urlopach ojcowskich,
  • urlopach rodzicielskich,
  • urlopach wychowawczych,
  • a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.
Ważne

Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Umowa o dzieło oraz umowa zlecenie to umowy cywilne, które reguluje kodeks cywilny – liczba zatrudnionych w ramach danych umów nie wpływa w żaden sposób na wyliczenie średniorocznego zatrudnienia.

Uwaga!
 

Skomplikowane? Nadal nie wszystko jest jasne? Klienci księgowości internetowej mogą liczyć na wsparcie naszych specjalistów również w tym zakresie. Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Przykład. 1.

Firma X zatrudniała w roku 2016 pracowników na etat wg danych w poniższej tabeli

▲ wróć na początek

Zatrudnienie miesięczne w roku 2016

Miesiąc
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Ilość etatów w miesiącu
8
<8
8
8
8,5
6,5
3,75
3,75
3,75
3,75
0
0

Średniomiesięczne zatrudnienie w firmie X liczmy jako liczbę etatów w całym roku podzieloną przez liczbę miesięcy w roku, tj.

Ilość etatów w roku – 8+8+8+8+8,5+6,5+3,75+3,75+3,75+3,75 = 62

Ilość miesięcy w roku – 12

Średnioroczne zatrudnienie firmy X – 62/12 =5,17 etatu na rok.

Jak przeliczyć wartość obrotu / aktywów

Wyrażone kwoty w euro przeliczane są na złote według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.

Przykład . 2.

W 2015 roku kurs euro wyniósł 4,2615 PLN na dzień 31.12.2015

Po przeliczeniu na złote:

2 mln euro wynosi w 2015 r. : 8.523.000,00 zł

10 mln euro wynosi w 2015 r. : 42.615.000,00 zł

▲ wróć na początek

Obecnie nie jest jeszcze znany kurs roku 2016.

Obowiązek przesyłania Ewidencji VAT w strukturze JPK

Jedynie mikroprzedsiębiorca może przesyłać ewidencje VAT w strukturze JPK od stycznia 2018 roku. U każdego pozostałego przedsiębiorca będącego płatnikiem VAT-u obowiązek wysyłki JPK ewidencji VAT powstanie od 01 stycznia 2017 roku. Z uwagi na powyższe bardzo ważnym jest mieć pewność, iż nasza działalność mieści się w grupie mikroprzedsiębiorców.

Podsumowując:

Mikroprzedsiebiorcą nie będzie przedsiębiorca, który w dwóch ostatnich latach obrotowych tj. 2015 i 2016 przekroczył:

1. średnioroczne zatrudnienie 10 pracowników, oraz

2. obrót netto 2 mln euro, lub

3. całkowity bilans roczny przekroczył 2 mln euro.

Przykład.3.

Przedsiębiorca:

1) zatrudniał średniorocznie w:

A. 2015 roku – 20 pracowników,

B. 2016 roku – 7 pracowników

2) obrót netto jak i suma aktywów w:

A. 2015 roku wyniósł 1 mln zł,

B. 2016 roku wyniósł 1 mln zł.

Przedsiębiorca w 2015 roku przekroczył średnioroczny limit zatrudnionych pracowników dla grupy “mikroprzedsiębiorców”, ponieważ limit nie został przekroczony w roku 2016 oraz przedsiębiorca nie przekroczył w żadnym z lat limitu wskazanego dla obrotu jak i sumy aktywów przedsiębiorca nadal posiada status „mikroprzedsiębiorcy”.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość