Stawka 0% VAT dla darowizn od biznesu

darowizna towarów na walkę z COVID-19

Przekazałeś darowiznę wyrobów medycznych na walkę z koronawirusem? Możesz zastosować 0% stawkę VAT, ale sprawdź w jakiej sytuacji.

W trudnym okresie panującej pandemii COVID-19 Ministerstwo Finansów podjęło kolejną decyzję o czasowym wprowadzeniu 0% stawki podatku VAT na wyprodukowane lub kupione produkty przekazane na walkę z koronawirusem. Skorzystanie z tej preferencyjnej stawki możliwe jest po spełnieniu kilku warunków.

Rozporządzenie Ministra Finansów

Informacja o czasowym obniżeniu stawki podatku VAT pojawiła się w Rozporządzeniu w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych z dnia 25.03.2020 r. (Dz. U, 2020 poz. 527). W przepisach wskazano również jakie warunki muszą być spełnione, aby skorzystać z obniżonej 0% stawki VAT. Stosowanie stawki obniżonej będzie możliwe w okresie od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 r.

Jakie towary są objęte 0% stawką VAT?

Jak można przeczytać w Rozporządzeniu i na stronach Ministerstwa Finansów pod “zerową” stawkę VAT będą podlegały:

  • Wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych,
  • Szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna,
  • Produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu ustawy Prawo farmaceutyczne,
  • Produkty biobójcze – wyłącznie środki dezynfekujące,
  • Specjalistyczne testy diagnostyczne służące do analizy i wykrywania czynników patogennych w organizmie człowieka, wodzie, powietrzu i glebie,
  • Środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

darowizna ze stawką 0% VAT

Stawka 0% VAT w darowiźnie
 

Dla kogo może być przekazana darowizna?

Zgodnie z przepisami darowizna towarów przeznaczonych wyłącznie na walkę z COVID-19 może być przekazana jedynie na rzecz:

  • Agencji Rezerw Materiałowych – na realizację zadań ustawowych,
  • Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych – na realizację zadań statutowych,
  • Szpitali zakaźnych – przekształconych w jednoprofilowe szpitale zakaźne (tzw. szpitale jednoimienne).

Obniżona stawka podatku VAT może być zastosowana pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy darowizny pomiędzy podatnikiem dokonującym dostawy towarów z przeznaczeniem na walkę z COVID-19 a podmiotem, który został wymieniony w Rozporządzeniu.

Projekt tarczy 4.0 – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość