Blog ifirma.pl

Stawka 0% VAT dla darowizn od biznesu

|
|
3 minut czytania
Przekazałeś darowiznę wyrobów medycznych na walkę z koronawirusem? Możesz zastosować 0% stawkę VAT, ale sprawdź w jakiej sytuacji.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W trudnym okresie panującej pandemii COVID-19 Ministerstwo Finansów podjęło kolejną decyzję o czasowym wprowadzeniu 0% stawki podatku VAT na wyprodukowane lub kupione produkty przekazane na walkę z koronawirusem. Skorzystanie z tej preferencyjnej stawki możliwe jest po spełnieniu kilku warunków.

Rozporządzenie Ministra Finansów

Informacja o czasowym obniżeniu stawki podatku VAT pojawiła się w Rozporządzeniu w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych z dnia 25.03.2020 r. (Dz. U, 2020 poz. 527). W przepisach wskazano również jakie warunki muszą być spełnione, aby skorzystać z obniżonej 0% stawki VAT. Stosowanie stawki obniżonej będzie możliwe w okresie od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 r.

Jakie towary są objęte 0% stawką VAT?

Jak można przeczytać w Rozporządzeniu i na stronach Ministerstwa Finansów pod “zerową” stawkę VAT będą podlegały:

 • Wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych,
 • Szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna,
 • Produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu ustawy Prawo farmaceutyczne,
 • Produkty biobójcze – wyłącznie środki dezynfekujące,
 • Specjalistyczne testy diagnostyczne służące do analizy i wykrywania czynników patogennych w organizmie człowieka, wodzie, powietrzu i glebie,
 • Środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

darowizna ze stawką 0% VAT

Stawka 0% VAT w darowiźnie

 

Dla kogo może być przekazana darowizna?

Zgodnie z przepisami darowizna towarów przeznaczonych wyłącznie na walkę z COVID-19 może być przekazana jedynie na rzecz:

 • Agencji Rezerw Materiałowych – na realizację zadań ustawowych,
 • Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych – na realizację zadań statutowych,
 • Szpitali zakaźnych – przekształconych w jednoprofilowe szpitale zakaźne (tzw. szpitale jednoimienne).

Obniżona stawka podatku VAT może być zastosowana pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy darowizny pomiędzy podatnikiem dokonującym dostawy towarów z przeznaczeniem na walkę z COVID-19 a podmiotem, który został wymieniony w Rozporządzeniu.

Projekt tarczy 4.0 – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie