Blog ifirma.pl

Termin wystawienia faktury – jaki?

|
|
4 minut czytania
Jesteś czynnym podatnikiem VAT i zastanawiasz się w jakich terminach powinny być wystawiane faktury? Przeczytaj publikację a poznasz odpowiedzi.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wystawianie faktury VAT jest podstawowym obowiązkiem czynnego podatnika. Jak przy wielu tematach podatkowych również tutaj przedsiębiorcy czasami zastanawiają się, w jakim terminie powinna zostać wystawiona faktura sprzedaży towarów lub usług? Przepisy ustawy o podatku VAT odpowiadają na te pytania i w tej publikacji to opiszemy.

W jakich sytuacjach czynny podatnik VAT ma obowiązek wystawić fakturę?

Przepisy ustawy o podatku VAT wymieniają wprost sytuacje, w których muszą być wystawione faktury VAT:

 1. Sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług dokonywane na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.
 2. Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1.
 3. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1.
 4. Otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów i świadczeniem usług czynności, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT.

Kiedy przedsiębiorca nie ma obowiązku wystawiania faktur?

W ustawie o podatku VAT zostały wymienione również sytuacje odnoszące się do podatników zwolnionych podmiotowo lub przedmiotowo z podatku VAT. W takich przypadkach przedsiębiorca nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej, ale należy wystawić fakturę na żądanie nabywcy.

Wystawianie faktur na żądanie nabywcy

Kto i na jakich zasadach ma obowiązek wystawienia faktury na żądanie nabywcy zostało uregulowane również w ustawie o podatku VAT i dotyczy następujących sytuacji:

 1. Sprzedaż towarów i usług dokonana na rzecz nabywcy niebędącego podatnikiem, nazywanego również konsumentem, z wyjątkiem czynności np. telekomunikacyjnych, najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, ochrony osób, stałej obsługi prawnej i biurowej.
 2. Sprzedaż, która na podstawie przepisów ustawy o VAT jest zwolniona podmiotowo lub przedmiotowo od tego podatku.
W takich przypadkach musi być spełniony jeszcze jeden warunek, a mianowicie żądanie wystawienia faktury musi być zgłoszone w terminie 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Oczywiście przedsiębiorca może wystawić fakturę po tym terminie, ale wtedy to już nie wynika z przepisów tylko z jego dobrej woli.

Termin wystawienia faktury

W praktyce faktura jest najczęściej wystawiana z chwilą dokonania dostawy towarów i usług, ale zgodnie z przepisami fakturę wystawia się, co do zasady:

 • nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę,
 • Przykład
  Pani Ania prowadzi sklep z artykułami kosmetycznymi, jest czynnym podatnikiem VAT. Dnia 27.11.2020 r. dokonała sprzedaży towarów na rzecz innego podatnika, ale fakturę wystawiła dopiero 14.12.2020 r. W takim przypadku data sprzedaży towarów, czyli 27.11.2020 r. będzie dniem zaksięgowania w ewidencji VAT sprzedaży, pomimo że faktura została wystawiona w następnym miesiącu.

 • jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty a zgodnie z przepisami jest obowiązkiem wystawienia faktury, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

Istnieją również przypadki, w których zastosowanie ma szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, ale o tym piszemy w odrębnej publikacji dostępnej tutaj.

Czy faktura musi mieć postać tylko papierową?

Oczywiście odpowiedź może być tylko jedna, już od dawna faktury mogą być wystawiane w formie elektronicznej, w dowolnym formacie elektronicznym np. PDF, XML. Przy wystawianiu faktur elektronicznych obowiązują ogólne zasady wystawiania faktur. Obowiązkiem sprzedawcy/wystawcy faktur elektronicznych jest przesłanie takiej faktury w formacie elektronicznym do nabywcy lub jej udostępnienie tj. zamieszczenie takiej faktury na serwerze sprzedawcy i umożliwienie nabywcy zdalne “pobranie” takiej faktury. W przypadku faktur elektronicznych wymagana jest akceptacja odbioru faktury. Fakturowanie elektroniczne musi spełniać dodatkowe wymogi, a mianowicie zapewnić autentyczności pochodzenia, integralność treści oraz jej czytelność. Jednym ze sposobów sprostania tym wymogom jest przeprowadzanie kontroli biznesowych, które zapewniają ścieżkę monitorowania między fakturą i dostawą towarów lub świadczeniem usług.

▶ Przeczytaj również: Czy przesłanie faktury w PDF można uznać za jej wydanie?

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie