Blog ifirma.pl

Twój e-PIT – Jak dokonać rozliczenia przez usługę e-PIT?

|
|
5 minut czytania
Chcesz rozliczyć pit bez wychodzenia z domu? W aplikacji oferowanej przez Ministerstwo Finansów możesz sprawdzić wstępnie przygotowany PIT ze źródeł przychodów innych niż działalność gospodarcza.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Już od 2019 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę Twój e-pit. Polega ona na przygotowaniu zeznania PIT-37 przez urząd skarbowy, na podstawie pitów-11 przesłanych do urzędów przez płatników. Dodatkowo jeśli już raz skorzystaliśmy z tej opcji to podczas sporządzania rozliczenia są podpowiadane dane, które zostały użyte w latach poprzednich np. dane dzieci odnośnie ulgi na dziecko. Jednak należy pamiętać, że jest to wstępnie przygotowane zeznanie i mimo wszystko należy zweryfikować wszystkie dane umieszczone w takim rozliczeniu, przykładowo czy są pełne dane np. oznaczona ulga na dzieci za wszystkie miesiące, czy są wpisane dane w zakresie 1,5% na OPP, czy został wskazany rachunek bankowy do zwrotu podatku i czy jest on aktualny.

Jak dotąd nie została dodana możliwość sporządzenia za pomocą platformy Twój e-pit rozliczenia dochodów/przychód z prowadzonej działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest działalność nierejestrowana wykazywana na PIT-36.

Twój e-PIT – jak dokonać rozliczenia krok po kroku

Aby przejść należy się zalogować na stronie ministerialnej https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ i przejść do opcji e-Urząd Skarbowy – zaloguj się.

 
usługa Twój e-PIT
 

W następnym kroku trzeba wybrać sposób logowania.

 
Twój e-PIT logowanie
 

Wybierając opcję logowania Login.gov.pl, serwis kieruje do kolejnego okna.

 
Twój e-PIT sposób logowania
 

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest Profil Zaufany, gdzie logowanie następuje za pomocą nazwy użytkownika i hasła lub przy pomocy bankowości elektronicznej.

 
Twój e-PIT sposób logowania 2
 

Po wprowadzeniu odpowiednich danych oraz kodu weryfikacyjnego, którego otrzymujemy smsem (podczas logowania przez profil zaufany czy bankowość elektroniczną) jesteśmy zalogowani na e-Urząd Skarbowy. Menu w aplikacji e-Urząd Skarbowy można ustawić na język angielski lub ukraiński. Lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie znajduje się na stronie https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/pytania-i-odpowiedzi/

Na liście opcji po lewej stronie dostępny jest Twój e-PIT.

 
Twój e-PIT menu główne
 

Po kliknięciu na niego wyświetlą się szczegóły proponowanego rozliczenia.

 
Twój e-PIT bieżące dokumenty za rok 2022
 

W tym miejscu można:

 1. Oznaczyć formę rozliczenia:
  • indywidualnie,
  • wspólnie z małżonkiem,
  • jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
 2. Sprawdzić na podstawie jakich dokumentów zostało przygotowane wstępne rozliczenie, rozwijając Listę dokumentów. Szczegóły dotyczące informacji podatkowych np. PIT-11 można znaleźć w menu po lewej stronie wybierając Dokumenty źródłowe.
 3. Zmodyfikować dane takie jak:
  • dochód (przychody i koszty) – gdzie można zmienić już zaznaczone dane lub dodać inne źródła przychodów (ze źródeł innych niż działalność gospodarcza). Jeśli jednak nic nie chcemy dodać wybieramy na górze po lewej stronie Wróć do zeznania,  
   PIT-37 za rok 2022
    
  • dodać lub zmienić ulgi. Jeśli jednak nic nie chcemy dodać wybieramy na górze po lewej stronie Powrót do zeznania,  
   Twój e-PIT - ulgi i odliczenia
    
  • podać dane organizacji na którą chcemy przeznaczyć 1,5% podatku – opcja jest możliwa jeśli z zeznania wychodzi podatek do zapłaty (kwota widnieje na czerwono)  
   Twój e-PIT - ulgi i 1,5% podatku
    
  • wprowadzić lub zmienić rachunek bankowy do zwrotu, jeśli nie chcemy żeby zwrot był na rachunek automatycznie pobrany w usłudze e-PIT (kwota do zwrotu jest widoczna na zielono),  
   Twój e-PIT - podsumowanie
    
  • edytować pozostałe dane, takie jak:
   • cel złożenia zeznania,
   • sposób rozliczenia wybrany na początku,
   • wysokość składek społecznych,
   • PESEL/NIP, dane adresowe,
   • urząd skarbowy (do którego jest kierowane rozliczenie),
   • pozostałe dane (informacja o Karcie Dużej Rodziny, dane kontaktowe jak nr telefonu, e-mail, informacje o certyfikacie rezydencji).
   
  Twój e-PIT edytuj dane
   
 4. Na samym końcu można:
  • zaakceptować i wysłać zeznanie,
  • zapisać zmiany,
  • wybrać podgląd zeznania,
  • odrzucić rozliczenie PIT.

 
Twój e-PIT - zaakceptuj i wyślij
 

Chcąc wysłać rozliczenie do US pojawi się komunikat, w którym należy potwierdzić wysyłkę bądź wrócić do edycji zeznania.

 
Twój e-PIT - potwierdź wysyłanie
 

W takim przypadku – będąc zalogowanym na koncie w usłudze e-pit – nie trzeba potwierdzać wysyłki żadną kwotą przychodu. Urzędowe Poświadczenie odbioru deklaracji przez US, zgodnie z komunikatem, można znaleźć w zakładce Złożone dokumenty.

 
Twój e-PIT - UPO
 

Po przejściu do zakładki Złożone dokumenty można wybrać rok, za który chcemy przeglądać wysłane rozliczenia.

 
Twój e-PIT - złożone dokumenty
 

Oprócz widocznego od razu statusu 200, który oznacza poprawne złożenie dokumentu, są dostępne także opcje:

 • do złożenia korekty PIT-37,
 • zmiany formularza w tym przypadku na PIT-36,
 • sprawdzenia statusu zwrotu podatku (jeśli takowy wynikł z zeznania). Po wybraniu tej opcji jesteśmy przekierowani do części Zwroty podatków, gdzie są przedstawione informacje odnośnie już dokonanych zwrotów. Na samej górze strony widnieje komunikat informacyjny: Jeśli nie widzisz poniżej informacji o zwrocie lub nadpłacie ze złożonej deklaracji to znaczy, że jesteśmy w trakcie jej weryfikacji. Status zwrotu zobaczysz, gdy rozpoczniemy jego realizację.  
  Twój e-PIT - zwroty PIT
   
 • pobrania dokumentu UPO,
 • pobrania złożonego PITu.

Jeśli nie wykonamy żadnych ruchów tzn.:

 • w ogóle nie zalogujemy się na twój e-pit,
 • lub po zalogowaniu nie dokonamy żadnej akcji – czyli ani nie potwierdzimy, ani nie odrzucimy deklaracji

oraz nie złożymy zeznania rocznego w żaden inny sposób (papierowo lub elektronicznie poprzez inny program) wówczas w dniu upływu terminu na złożenia rozliczenia podatkowego wstępnie przygotowany pit zostanie w tej formie uznany przez urząd jako złożony.

Rozliczenie przez e-PIT – podsumowanie

Fiskus wprowadza co roku nowe ułatwienia czy ulgi w zakresie sporządzania rozliczeń rocznych. Możliwość sporządzania zeznań w wersji elektronicznej jest niebywałym uproszczeniem, gdyż nie trzeba składać PITu osobiście w urzędzie skarbowym czy też fatygować się na pocztę, aby takowy wysłać dochowując odpowiedniego terminu. Wysyłka poprzez stronę MF trwa zaledwie kilka minut i złożone zeznania możemy mieć zawsze pod ręką po zalogowaniu się na e-Urząd Skarbowy. Jednakże aplikacja ministerialna nie udostępnia opcji wygenerowania PITów dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 
 
Serwis ifirma.pl od wielu lat dostarcza darmowe narzędzie w postaci przyjaznego kreatora na stronie pitroczny.pl.
 
 

Dzięki opisom i podpowiedziom przy odpowiednich polach zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna osiągająca dochody np. tylko z umowy o pracę czy też najmu, może łatwo przyszykować zeznanie roczne za rok 2022 z uwzględnieniem wszystkich zmian podatkowych, wprowadzonych m.in. przez Polski Ład 2.0. W serwisie pitroczny.pl można rozliczyć wszystkie rodzaje dochodów oraz ulg, wskazując właściwy sposób rozliczania (indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dziecko, za wyjątkiem opcji zarządu sukcesyjnego). Po wprowadzeniu danych liczbowych oraz zaznaczeniu odpowiednich ustawień zostanie przygotowana deklaracja roczna z ewentualnymi załącznikami. Wysyłka następuje przez Internet przy użyciu danych autoryzujących.

Autor ifirma.pl

Magdalena Rojewska

Absolwentka wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Po studiach ze specjalnością z integracji europejskiej przez kilkanaście lat zdobywała doświadczenie w księgowości. Od ponad dekady związana z IFIRMA, gdzie w Biurze Obsługi Klienta pomaga rozwiązywać problemy z ustawami o PIT i VAT.

W swoich tekstach stara się prostym językiem tłumaczyć zagadnienia podatkowe. Najchętniej pochyla się nad tematami związanymi z kosztami w działalności gospodarczej i zeznaniami rocznymi.

Prywatnie: mama dwójki szalonych urwisów, aktywnie udziela się w organizacjach non profit, relaksuje się przy grach logicznych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy w Twój e-PIT rozliczę działalność gospodarczą?

   Jak dotąd nie została dodana możliwość sporządzenia za pomocą platformy Twój e-pit rozliczenia dochodów/przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie