Ubezpieczenie GAP – rozliczenie w 2019 r.

ubezpieczenie gap

Ubezpieczenie GAP zależne jest od wartości samochodu, zatem jeśli dotyczy auta osobowego o wartości wyższej niż 150 000 zł, w koszty można je zaliczyć proporcjonalnie. Warto wiedzieć, jak księgować GAP także przy umowie leasingu.

Obok standardowych ubezpieczeń samochodu osobowego na popularności zyskuje ubezpieczenie GAP, czyli ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu. Warto zwrócić uwagę, jak od roku 2019 r. rozliczać GAP w kosztach uzyskania przychodów.

Ubezpieczenie GAP a limity

Najłatwiejszą decyzję co do rozliczenia GAP w kosztach mają ci przedsiębiorcy, którzy korzystają w działalności z własnego samochodu osobowego niebędącego środkiem trwałym. Tutaj przepis wskazuje wyraźnie, że do kosztów można zaliczyć wyłącznie 20% wydatków ponoszonych na taki samochód, przy czym limit ten odnosi się również do składek na ubezpieczenie auta.

Inaczej może być w przypadku samochodu osobowego będącego środkiem trwałym, którego wartość początkowa przekracza 150.000 zł. W tym przypadku ubezpieczenia, których wysokość zależna jest od wartości samochodu, zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie, w takiej proporcji w jakiej limit 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu. Ubezpieczenie GAP jest co do zasady zależne od wartości samochodu, zatem – na podstawie dotychczasowego stanowiska fiskusa – wydaje się, że należy zastosować się do nowego limitu.

Wątpliwość wynika tu z faktu, że GAP jest tak naprawdę ubezpieczeniem finansowym, chroniącym przed stratą finansową, wynikającą ze szkody całkowitej albo utraty auta na skutek kradzieży. W związku z tym można było spotkać się z opinią, że GAP nie powinno być limitowane w kosztach, ponieważ nie stanowi składki ubezpieczeniowej samochodu – w takiej sytuacji jednak będzie ono podlegało ograniczeniu 75% w kosztach uzyskania przychodu.

Oficjalna linia interpretacyjna nie jest jednoznaczna – zdarzają się zarówno interpretacje za pełnym zaliczeniem GAP w koszty, jak i za jego ograniczeniem. W związku z faktem, że Ministerstwo Finansów nie wydało w tej kwestii oficjalnej opinii, warto śledzić wskazaną kwestię i czekać na takie formalne potwierdzenie. Do tego momentu w razie wątpliwości można wystąpić do MF o wydanie interpretacji indywidualnej.

Ubezpieczenie GAP a umowa leasingowa

Ubezpieczenie GAP zyskuje na popularności szczególnie przy umowach leasingowych, kiedy utrata pojazdu może wiązać się z konsekwencjami finansowymi dla przedsiębiorcy. Dotychczas rozliczanie składki zależne było od tego, kto ją opłacał. Co do zasady, jeśli obowiązek leżał po stronie przedsiębiorcy, to GAP zaliczano w koszty według zasad przedstawionych powyżej.

Jeśli jednak zobowiązany do tego był leasingodawca i wkalkulowywał składkę w raty leasingowe, ograniczenie nie występowało. Co ważne, zgodnie z nowymi przepisami powyższe wątpliwości powinny zostać wyeliminowane – ustawodawca położył bowiem większy nacisk na szczegółowe rozróżnienie ubezpieczenia od samego czynszu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość