Ubezpieczenie GAP – rozliczenie w 2019 r.

Obok standardowych ubezpieczeń samochodu osobowego na popularności zyskuje ubezpieczenie GAP, czyli ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu. Warto zwrócić uwagę, jak od roku 2019 r. rozliczać GAP w kosztach uzyskania przychodów.

Ubezpieczenie GAP a limity

Najłatwiejszą decyzję co do rozliczenia GAP w kosztach mają ci przedsiębiorcy, którzy korzystają w działalności z własnego samochodu osobowego niebędącego środkiem trwałym. Tutaj przepis wskazuje wyraźnie, że do kosztów można zaliczyć wyłącznie 20% wydatków ponoszonych na taki samochód, przy czym limit ten odnosi się również do składek na ubezpieczenie auta. Inaczej może być w przypadku samochodu osobowego będącego środkiem trwałym, którego wartość początkowa przekracza 150.000 zł. W tym przypadku ubezpieczenia, których wysokość zależna jest od wartości samochodu, zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie, w takiej proporcji w jakiej limit 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu. Ubezpieczenie GAP jest co do zasady zależne od wartości samochodu, zatem – na podstawie dotychczasowego stanowiska fiskusa – wydaje się, że należy zastosować się do nowego limitu.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa arrow6

Wątpliwość wynika tu z faktu, że GAP jest tak naprawdę ubezpieczeniem finansowym, chroniącym przed stratą finansową, wynikającą ze szkody całkowitej albo utraty auta na skutek kradzieży. W związku z tym można było spotkać się z opinią, że GAP nie powinno być limitowane w kosztach, ponieważ nie stanowi składki ubezpieczeniowej samochodu – w takiej sytuacji jednak będzie ono podlegało ograniczeniu 75% w kosztach uzyskania przychodu. Oficjalna linia interpretacyjna nie jest jednoznaczna – zdarzają się zarówno interpretacje za pełnym zaliczeniem GAP w koszty, jak i za jego ograniczeniem. W związku z faktem, że Ministerstwo Finansów nie wydało w tej kwestii oficjalnej opinii, warto śledzić wskazaną kwestię i czekać na takie formalne potwierdzenie. Do tego momentu w razie wątpliwości można wystąpić do MF o wydanie interpretacji indywidualnej.

Księgowość Internetowa – 3 miesiące za darmo arrow6
Uwaga!

Jeśli ubezpieczenie GAP zastosujemy do samochodu, którego wartość początkowa nie przekracza 150.000 zł, generalnie możemy uznać w kosztach całą wartość takiej składki ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie GAP a umowa leasingowa

Ubezpieczenie GAP zyskuje na popularności szczególnie przy umowach leasingowych, kiedy utrata pojazdu może wiązać się z konsekwencjami finansowymi dla przedsiębiorcy. Dotychczas rozliczanie składki zależne było od tego, kto ją opłacał. Co do zasady, jeśli obowiązek leżał po stronie przedsiębiorcy, to GAP zaliczano w koszty według zasad przedstawionych powyżej.

Program do faktur – Darmowe konto arrow6

Jeśli jednak zobowiązany do tego był leasingodawca i wkalkulowywał składkę w raty leasingowe, ograniczenie nie występowało. Co ważne, zgodnie z nowymi przepisami powyższe wątpliwości powinny zostać wyeliminowane – ustawodawca położył bowiem większy nacisk na szczegółowe rozróżnienie ubezpieczenia od samego czynszu.

Ubezpieczenie samochodu – czy ma znaczenie dla VAT? Sprawdź!

▲ wróć na początek

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI