Blog ifirma.pl

Ubezpieczenie GAP – rozliczenie w 2019 r.

|
|
2 minut czytania
Ubezpieczenie GAP zależne jest od wartości samochodu, zatem jeśli dotyczy auta osobowego o wartości wyższej niż 150 000 zł, w koszty można je zaliczyć proporcjonalnie. Warto wiedzieć, jak księgować GAP także przy umowie leasingu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Obok standardowych ubezpieczeń samochodu osobowego na popularności zyskuje ubezpieczenie GAP, czyli ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu. Warto zwrócić uwagę, jak od roku 2019 r. rozliczać GAP w kosztach uzyskania przychodów.

Ubezpieczenie GAP a limity

Najłatwiejszą decyzję co do rozliczenia GAP w kosztach mają ci przedsiębiorcy, którzy korzystają w działalności z własnego samochodu osobowego niebędącego środkiem trwałym. Tutaj przepis wskazuje wyraźnie, że do kosztów można zaliczyć wyłącznie 20% wydatków ponoszonych na taki samochód, przy czym limit ten odnosi się również do składek na ubezpieczenie auta.

Inaczej może być w przypadku samochodu osobowego będącego środkiem trwałym, którego wartość początkowa przekracza 150.000 zł. W tym przypadku ubezpieczenia, których wysokość zależna jest od wartości samochodu, zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie, w takiej proporcji w jakiej limit 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu. Ubezpieczenie GAP jest co do zasady zależne od wartości samochodu, zatem – na podstawie dotychczasowego stanowiska fiskusa – wydaje się, że należy zastosować się do nowego limitu.

Wątpliwość wynika tu z faktu, że GAP jest tak naprawdę ubezpieczeniem finansowym, chroniącym przed stratą finansową, wynikającą ze szkody całkowitej albo utraty auta na skutek kradzieży. W związku z tym można było spotkać się z opinią, że GAP nie powinno być limitowane w kosztach, ponieważ nie stanowi składki ubezpieczeniowej samochodu – w takiej sytuacji jednak będzie ono podlegało ograniczeniu 75% w kosztach uzyskania przychodu.

Oficjalna linia interpretacyjna nie jest jednoznaczna – zdarzają się zarówno interpretacje za pełnym zaliczeniem GAP w koszty, jak i za jego ograniczeniem. W związku z faktem, że Ministerstwo Finansów nie wydało w tej kwestii oficjalnej opinii, warto śledzić wskazaną kwestię i czekać na takie formalne potwierdzenie. Do tego momentu w razie wątpliwości można wystąpić do MF o wydanie interpretacji indywidualnej.

Ubezpieczenie GAP a umowa leasingowa

Ubezpieczenie GAP zyskuje na popularności szczególnie przy umowach leasingowych, kiedy utrata pojazdu może wiązać się z konsekwencjami finansowymi dla przedsiębiorcy. Dotychczas rozliczanie składki zależne było od tego, kto ją opłacał. Co do zasady, jeśli obowiązek leżał po stronie przedsiębiorcy, to GAP zaliczano w koszty według zasad przedstawionych powyżej.

Jeśli jednak zobowiązany do tego był leasingodawca i wkalkulowywał składkę w raty leasingowe, ograniczenie nie występowało. Co ważne, zgodnie z nowymi przepisami powyższe wątpliwości powinny zostać wyeliminowane – ustawodawca położył bowiem większy nacisk na szczegółowe rozróżnienie ubezpieczenia od samego czynszu.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie