Ułatwienia w spłacie kredytów dzięki tarczy antykryzysowej

jak rozliczyć kredyt na firmę?

Prowadzisz działalność i masz zaciągnięty kredyt bankowy? Sprawdź z jakich rozwiązań skorzystać.

Większość przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą dla zapewnienie płynności finansowej firmy korzysta z kredytów obrotowych lub inwestycyjnych. W czasie pandemii wielu z nich może wpaść w pętlę zadłużenia co ma bezpośredni wpływ na możliwość bieżącego regulowania rat kredytowych. W ustawie tarcza antykryzysowa znajdują się również rozwiązania dedykowane tej problematyce.

Gwarancja de minimis z BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) może udzielić zabezpieczenia spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. BGK jako poręczyciel odpowiada wraz z dłużnikiem za zaległości w spłacie kredytu do określonych przez przepisy wysokości. Taka możliwość istniała już wcześniej, ale w związku z pandemią zostały wprowadzone zmiany.

Gwarancja BGK w związku z tarczą antykryzysową:

  • zabezpieczenia spłaty kredytu do 80% kwoty (poprzednio było 60%),
  • brak prowizji za udzielenie gwarancji (poprzednio było 0,5%),
  • wydłużony okres gwarancji do 39 miesięcy (poprzednio było 27 miesięcy).

Kto może skorzystać z pomocy?

Ułatwienia w spłacie kredytów skierowane jest do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Zakres gwarancji na nowych zasadach będzie obowiązywał do 31 grudnia 2020 r. z możliwością przedłużenia. Gwarancja obejmuje wyłącznie niespłaconą kwotę kapitału kredytu, bez odsetek.

Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca?

Warunki uzyskania gwarancji przez przedsiębiorcę obwarowane są licznymi wymaganiami, z którymi szczegółowo można zapoznać się na stronie www.gov.pl.

Przedsiębiorca przede wszystkim musi spełniać warunki:

  • posiadać zdolność kredytową potwierdzoną przez bank udzielający kredytu,
  • złożyć zabezpieczenie w formie weksla własnego in blanco,
  • wypełnić wniosek na formularzu określonym przez BGK.
Cała procedura udzielania gwarancji spłaty kredytu zapisana jest w warunkach BGK. Lista banków kredytujących, które udzielają gwarancji w celu ograniczenia skutków pandemii znajduje się na stronie internetowej, o której napisano powyżej. Wdrożenie zmian w bankach kredytujących zależy od ich decyzji. Na pewno będzie brana pod uwagę trudna sytuacja finansowa przedsiębiorcy, na którą wpływ ma pandemia COVID-19.

Dofinansowanie z PUP części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość