Blog

Ułatwienia w spłacie kredytów dzięki tarczy antykryzysowej

Większość przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą dla zapewnienie płynności finansowej firmy korzysta z kredytów obrotowych lub inwestycyjnych. W czasie pandemii wielu z nich może wpaść w pętlę zadłużenia co ma bezpośredni wpływ na możliwość bieżącego regulowania rat kredytowych. W ustawie tarcza antykryzysowa znajdują się również rozwiązania dedykowane tej problematyce.

Gwarancja de minimis z BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) może udzielić zabezpieczenia spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. BGK jako poręczyciel odpowiada wraz z dłużnikiem za zaległości w spłacie kredytu do określonych przez przepisy wysokości. Taka możliwość istniała już wcześniej, ale w związku z pandemią zostały wprowadzone zmiany.

Gwarancja BGK w związku z tarczą antykryzysową:

  • zabezpieczenia spłaty kredytu do 80% kwoty (poprzednio było 60%),
  • brak prowizji za udzielenie gwarancji (poprzednio było 0,5%),
  • wydłużony okres gwarancji do 39 miesięcy (poprzednio było 27 miesięcy).

Kto może skorzystać z pomocy?

Ułatwienia w spłacie kredytów skierowane jest do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Zakres gwarancji na nowych zasadach będzie obowiązywał do 31 grudnia 2020 r. z możliwością przedłużenia. Gwarancja obejmuje wyłącznie niespłaconą kwotę kapitału kredytu, bez odsetek.

Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca?

Warunki uzyskania gwarancji przez przedsiębiorcę obwarowane są licznymi wymaganiami, z którymi szczegółowo można zapoznać się na stronie www.gov.pl.

Przedsiębiorca przede wszystkim musi spełniać warunki:

  • posiadać zdolność kredytową potwierdzoną przez bank udzielający kredytu,
  • złożyć zabezpieczenie w formie weksla własnego in blanco,
  • wypełnić wniosek na formularzu określonym przez BGK.
Cała procedura udzielania gwarancji spłaty kredytu zapisana jest w warunkach BGK. Lista banków kredytujących, które udzielają gwarancji w celu ograniczenia skutków pandemii znajduje się na stronie internetowej, o której napisano powyżej. Wdrożenie zmian w bankach kredytujących zależy od ich decyzji. Na pewno będzie brana pod uwagę trudna sytuacja finansowa przedsiębiorcy, na którą wpływ ma pandemia COVID-19.

Dofinansowanie z PUP części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

17 godzin temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

18 godzin temu

Co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona?

Utrata faktury czy jej zniszczenie stanowią nadzwyczajne zdarzenia losowe, które są niemożliwe do przewidzenia. Dlatego…

19 godzin temu

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

2 dni temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

2 dni temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

2 dni temu