Dofinansowanie z PUP części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

dofinansowanie z PUP

Masz problemy z regulowaniem zobowiązań? Sprawdź z jakiej formy wsparcia możesz skorzystać.

Wprowadzenie ustawy o tarczy antykryzysowej daje przedsiębiorcom kilka możliwości pozyskania środków finansowych pozwalających zachować płynność finansową w prowadzonej działalności gospodarczej. Dzięki tego typu działaniom wielu firmom pozwoli to przetrwać trudny okresu z powodu COVID-19 i pozostać w obrocie gospodarczym. Istnieje kilka źródeł, z których można pozyskać środki finansowe. Dzisiaj zajmiemy się tematem udzielania dofinansowania z PUP dla firm niezatrudniających pracowników.

Jakie są warunki uzyskania dofinansowania?

Przedsiębiorca ubiegający się o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej ma do spełnienia następujące warunki:

 1. Musi nastąpić u niego spadek obrotów gospodarczych w ujęciu ilościowym lub wartościowym.
 2. Przedsiębiorca musi prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej rok od dnia poprzedzającego dzień złożenie wniosku o dofinansowanie.
 3. Dla porównania przyjmuje się stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych przypadających po dniu 1 stycznia 2020 roku w porównaniu do analogicznych 2 miesięcy z roku poprzedniego. Jeżeli okres porównawczy rozpocząłby się w trakcie miesiąca wówczas miesiąc jest rozumiany jako 30 kolejnych dni kalendarzowych.
 4. Wniosek należy składać do Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) zgodnie z miejscem prowadzenia działalności gospodarczej.

Oświadczenia składane przez przedsiębiorcę

W składanym wniosku do PUP przedsiębiorca oświadcza pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń z ustawy Kodeks karny, że:

 1. Jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą, niezatrudniającą pracowników.
 2. Nie zalega z uregulowaniem zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca III kwartału 2019 r.
 3. Nie otrzymał dofinansowania na ten sam cel z innych środków publicznych.
 4. Nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości.
 5. Zobowiązuje się przeznaczyć środki z dofinansowania na koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
 6. Podany numer rachunku bankowego dla prowadzonej działalności gospodarczej albo numer rachunku prowadzonego w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej – jest prawdziwy.
 7. Będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres, na który przyznane zostanie dofinansowanie.

W jakiej wysokości można otrzymać dofinansowanie?

Wielkość dofinansowania uzależniona jest od spadku obrotów i wynosi odpowiednio:

 • przy co najmniej 30% spadku – może być przyznane wsparcie w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie – 1.300 zł,
 • przy co najmniej 50% – może być przyznane wsparcie w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie – 1.820 zł,
 • przy co najmniej 80% – może być przyznane wsparcie w wysokości 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie – 2.340 zł.

Dofinansowanie może być przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

W jaki sposób składać wnioski?

Na stronach internetowych PUP znajdują się informacje adresowe urzędów pracy z całej Polski. Wnioski można złożyć w następujący sposób:

 1. Za pośrednictwem strony praca.gov.pl, zakładka Tarcza Antykryzysowa – “Wniosek o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy niezatrudniającego pracownika (PSZ-DKDG)”
 2. Osobiście w PUP zgodnie z miejscem prowadzenia działalności gospodarczej.
  Dokumenty można pobrać ze strony.

Jeżeli wniosek będzie składany przez platformę praca.gov.pl musi być potwierdzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Taka formuła złożenia wniosku znacznie przyspieszy proces jego obsługi i otrzymania dofinansowania.

Przedsiębiorca, który nie spełni warunków wynikających z zawartej umowy z PUP będzie obowiązany do zwrotu środków proporcjonalnie do okresu nieprowadzenia działalności gospodarczej w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania przez starostę. Zwrot środków następuję bez odsetek za zwłokę.

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców i nie tylko – ustawa tarcza antykryzysowa – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. Oskar

  Czy dofinansowanie części kosztów z PUP można przeznaczyć na opłacenie składek ZUS w kolejnych miesiącach? Czy istnieje jakiś zakres kosztów, których nie można opłacić uzyskanym wsparciem.

 2. PUH Auto-Serwis

  Czy dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej z art. 15zzc ust. 1 udzielone przez PUP jest przychodem i czy należy go wpisać do KPiR. Nigdzie nie pisze z jakiego źródła otrzymałam środki czy jest to Europejski Fundusz Społeczny czy Fundusz Pracy, bo były różne księgowania. Czy coś się wyjaśniło w tej kwestii.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość