Blog

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców – projekt ustawy

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na zatrudnianie pracowników mają szereg dodatkowych obowiązków wynikających z przepisów i trzeba je znać i stosować. Sprawa się jeszcze dodatkowo komplikuje, jeżeli chcemy zatrudnić cudzoziemca. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie ułatwienia mają zostać wprowadzone w związku z zatrudnianiem cudzoziemców.

Zatrudnianie cudzoziemca – obowiązki pracodawcy

Pracodawca powinien wiedzieć, że jeżeli zdecyduje się na zatrudnienie cudzoziemca, to musi przede wszystkim posiadać zezwolenie na jego pracę. Dlatego przed nawiązaniem współpracy musimy otrzymać od cudzoziemca m.in.:

  • dokument na podstawie, którego może przebywać w Polsce,
  • informację, czy posiada dokument pobytowy uprawniający do podejmowania pracy w Polsce.

Kiedy już dopełnimy formalności związanych z legalnością pobytu w Polsce, to możemy już przystępować do podpisania umowy z cudzoziemcem, a to już jest taki sam etap, jak przy zatrudnianiu każdego pracownika, również z Polski. Zobaczmy jednak, jakie ułatwienia mają zostać wprowadzono dla pracodawców, którzy zatrudniają lub będą zatrudniać cudzoziemców.

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców – projekt ustawy

Obecnie obowiązuje ustawa z 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w której są również zapisane regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Z uwagi na liczne nowelizacje, ale również zmieniający się rynek pracy przestała ona spełniać oczekiwania społeczne. Liczba napływających cudzoziemców, którzy są zainteresowani pracą w Polsce również z roku na rok wzrasta, dlatego pojawiła się potrzeba usprawnienia procesu zatrudniania cudzoziemców. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy zostaje ona wprowadzona w celu zmniejszenia barier administracyjnych i usprawnienia procedur dotyczących zatrudniania cudzoziemców. W celu realizacji tych założeń mają zostać wprowadzone m.in. następujące rozwiązania:

  1. Zmiany organizacyjne w systemie legalizacji pracy cudzoziemców.
  2. Wprowadzona zostanie elektroniczna obsługa składanych wniosków. Dodatkowo proponuje się zmianę sposobu obsługi wniosków oraz składanych oświadczeń. Uzyskanie zezwolenia na pracę będzie w pełni przeprowadzane przez system teleinformatyczny. Zezwolenie na pracę cudzoziemca będzie wydawane w postaci decyzji administracyjnej na czas określony nie dłuższy niż 3 lata. W dalszym ciągu będzie możliwe zatrudnianie cudzoziemca na okres 24 miesięcy na podstawie oświadczenia.

  3. Zmniejszenie liczby procedur.
  4. Nie będzie już m.in. potrzebne przekazywanie informacji do starosty na temat możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy, które obecnie jest warunkiem wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

  5. Wprowadzenie limitów zatrudnienia cudzoziemców.
  6. Zgodnie z projektem ustawy mają zostać wprowadzone limity zatrudnienia cudzoziemców przez pracodawcę. Zostanie to określone w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, w postaci określonego procentowo minimalnego udziału osób mających swobodny dostęp do rynku pracy w liczbie osób wykonujących pracę na rzecz danego podmiotu. Limity mogą dotyczyć poszczególnych województw, sektorów i zawodów.

  7. Roczne limity wydawanych zezwoleń na pracę.
  8. Roczne limity zezwoleń na pracę będą również określone w rozporządzeniu Rady Ministrów. W uzasadnieniu podkreślono, że wysoka liczba udzielonych zezwoleń na pracę mogłaby utrudnić zatrudnienie obywateli polskich.

  9. Składanie oświadczeń o zakończeniu przez cudzoziemca pracy.
  10. Pracodawcy będą mieli obowiązek informowania starosty o zakończeniu pracy przez cudzoziemca.

Podsumowanie

Projekt ustawy zawiera również bardzo obszerny katalog kar w postaci grzywien, które mogą być nałożone w różnych wysokościach w zależności od stopnia przewinienia. Pracodawcy powinni śledzić przebieg procesu legislacyjnego i po wejściu w życie ustawy zapoznać się z katalogiem wykroczeń, za które mogą im grozić kary. Obecnie projekt jest na etapie uzgodnień z partnerami społecznymi, jak również zostanie skierowany do zaopiniowania do Rady Dialogu Społecznego. Nie znana jest data, od której zacznie obowiązywać ustawa. Systemy teleinformatyczne, o których jest mowa w ustawie będą wprowadzone w życie dopiero po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

12 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

12 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

13 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

15 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu