Kto może legalnie pracować w Polsce?

zatrudnianie osób z zagarnicy

Zastanawiasz się, kto może legalnie pracować w Polsce? Sprawdź informacje na ten temat.

Pracodawcy, którzy poszukują pracowników chętnie korzystają z możliwości zatrudnienia cudzoziemców. W ostatnich latach na rynku pracy pojawiło się wielu obywateli Ukrainy, którzy chętnie podejmują zatrudnienie w Polsce. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jak można legalnie pracować w Polsce.

Kto może legalnie pracować w Polsce?

Inne zasady obowiązują przy zatrudnianiu cudzoziemców z Unii Europejskiej a inne obywateli spoza UE:

  1. Zatrudnianie osób mieszkających w innym kraju UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii.
  2. Na terytorium Unii Europejskiej obowiązują przepisy dotyczące swobodnego przepływu pracowników. Oznacza to m.in, że nie muszą się ubiegać m.in. o zezwolenie na pracę a przy ich zatrudnianiu nie są wymagane żadne dodatkowe formalności. Przyjęcie do pracy takiego pracownika będzie się odbywało w oparciu o te same przepisy, które dotyczą Polaków. Jeżeli cudzoziemiec przebywa na terytorium Polski powyżej 3 miesięcy to jest zobowiązany do zgłoszenia takiego pobytu.

  3. Zatrudnienie osób spoza UE.
  4. W przypadku zatrudniania cudzoziemców spoza UE muszą być spełnione pewne dodatkowe warunki, niezbędne będzie posiadanie m.in.:

  • tytułu pobytowego, np. wizy Schengen,
  • zezwolenia na pracę w Polsce.

Cudzoziemiec może również posiadać tzw. pozwolenie jednolite – na pobyt czasowy i pracę.

Kiedy obywatel Ukrainy może legalnie pracować w Polsce?

Żeby ustalić, czy obywatel Ukrainy może podjąć pracę w Polsce należy przede wszystkim sprawdzić, czy spełnia warunki legalnego pobytu. Obywateli Ukrainy można zatrudniać na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenie, pod warunkiem że:

  • przebywają legalnie w Polsce i mają ważny tytuł pobytowy lub
  • przybyli legalnie na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku z terenu Ukrainy i deklarują zamiar pozostania w Polsce. Takie osoby korzystają z ochrony czasowej przez 18 miesięcy od 24.02.2022 r. do 23.08.2023 r.,
  • posiada Kartę Polaka i opuścił Ukrainę w okresie od 24 lutego 2022 roku, a następnie przybył legalnie do Polski i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski.

Jakie dokumenty potwierdzają ważny tytuł pobytowy określone zostało szczegółowo w przepisach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość