Blog ifirma.pl

Kto może legalnie pracować w Polsce?

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, kto może legalnie pracować w Polsce? Sprawdź informacje na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pracodawcy, którzy poszukują pracowników chętnie korzystają z możliwości zatrudnienia cudzoziemców. W ostatnich latach na rynku pracy pojawiło się wielu obywateli Ukrainy, którzy chętnie podejmują zatrudnienie w Polsce. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jak można legalnie pracować w Polsce.

Kto może legalnie pracować w Polsce?

Inne zasady obowiązują przy zatrudnianiu cudzoziemców z Unii Europejskiej a inne obywateli spoza UE:

 1. Zatrudnianie osób mieszkających w innym kraju UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii.
 2. Na terytorium Unii Europejskiej obowiązują przepisy dotyczące swobodnego przepływu pracowników. Oznacza to m.in, że nie muszą się ubiegać m.in. o zezwolenie na pracę a przy ich zatrudnianiu nie są wymagane żadne dodatkowe formalności. Przyjęcie do pracy takiego pracownika będzie się odbywało w oparciu o te same przepisy, które dotyczą Polaków. Jeżeli cudzoziemiec przebywa na terytorium Polski powyżej 3 miesięcy to jest zobowiązany do zgłoszenia takiego pobytu.

 3. Zatrudnienie osób spoza UE.
 4. W przypadku zatrudniania cudzoziemców spoza UE muszą być spełnione pewne dodatkowe warunki, niezbędne będzie posiadanie m.in.:

  • tytułu pobytowego, np. wizy Schengen,
  • zezwolenia na pracę w Polsce.

Cudzoziemiec może również posiadać tzw. pozwolenie jednolite – na pobyt czasowy i pracę.

Kiedy obywatel Ukrainy może legalnie pracować w Polsce?

Żeby ustalić, czy obywatel Ukrainy może podjąć pracę w Polsce należy przede wszystkim sprawdzić, czy spełnia warunki legalnego pobytu. Obywateli Ukrainy można zatrudniać na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenie, pod warunkiem że:

 • przebywają legalnie w Polsce i mają ważny tytuł pobytowy lub
 • przybyli legalnie na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku z terenu Ukrainy i deklarują zamiar pozostania w Polsce. Takie osoby korzystają z ochrony czasowej przez 18 miesięcy od 24.02.2022 r. do 23.08.2023 r.,
 • posiada Kartę Polaka i opuścił Ukrainę w okresie od 24 lutego 2022 roku, a następnie przybył legalnie do Polski i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski.

Jakie dokumenty potwierdzają ważny tytuł pobytowy określone zostało szczegółowo w przepisach.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie