Powrót

Ulga dla młodych w 2023 r. – jej niezastosowanie zgłosisz na formularzu PIT-2 lub pisemnie

rezygnacja z ulgi dla młodych na formularzu PIT-2

Nie chcesz korzystać z ulgi dla młodych? Sprawdź, jak możesz to zgłosić.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Osoby do 26 roku życia od kilku lat nie muszą opłacać zaliczek na podatek dochodowy, o ile spełniają wymogi ustawowe. Począwszy od 2023 roku znacząco zmienił się formularz PIT-2 składany do pracodawcy. Na nowym druku znajduje się znacznie większa ilość informacji, które mogą być w tej formie przekazywane. W dzisiejszej publikacji opiszemy kiedy osoby młode do 26 roku będą składały PIT-2 o niestosowanie ulgi dla młodych.

Ulga dla młodych – kto może z niej skorzystać?

Z zerowego PIT dla młodych mogą skorzystać osoby pozostające w zatrudnieniu czy to na umowę o pracę, czy na umowę zlecenie. Jest kilka wyjątków, kiedy ulga nie obowiązuje, jest to m.in. podpisanie umowy o dzieło. Dzięki uldze pracownik do ukończenia 26 lat nie zapłaci zaliczki na podatek dochodowy do wysokości limitu 85.528 zł. Dodatkowo począwszy od 2022 roku mamy jeszcze kwotę wolną od podatku w wysokości 30.000 zł, co daje w sumie 115.528 zł wolnych od zapłaty PIT, do tej kwoty młody człowiek nie zapłaci podatku.

 
Na temat ulgi dla młodych pisaliśmy już niejednokrotnie na łamach naszych publikacji. Zachęcamy do przeczytania jednej z nich, w której zamieszczonych zostało sporo szczegółowych informacji omówionych na praktycznych przykładach.
 

Jeśli pracownik nie przekaże do pracodawcy żadnych informacji na temat rozliczania ulgi dla młodych, to nie będzie on potrącał zaliczek na podatek PIT od wynagrodzeń takiej osoby. Stosowanie ulgi przez płatnika wynika z mocy ustawy i tylko pracownik może zwolnić pracodawcę z tego obowiązku. Jeśli jednak pracownik będzie chciał, żeby pobierać od niego zaliczki, to musi o tym fakcie poinformować.

Złożenie formularza PIT-2 o niestosowanie ulgi dla młodych w 2023 roku

Począwszy od 2023 roku Ministerstwo Finansów opracowało nowy formularz PIT-2 do celów obliczania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. W obecnym kształcie został on znacząco rozbudowany o szereg dodatkowych informacji, które mogą być w ten sposób przekazane do pracodawcy.

 
Zachęcamy do zapoznania, jakie zmiany w PIT-2 obowiązują począwszy od 2023 roku – szczegóły zostały opisane w podlinkowanej publikacji.
 

Obecnie na druku można zaznaczyć wiele informacji, które wcześniej były przekazywane odrębnie. Jedną z nich jest powiadomienie o niestosowaniu ulgi dla młodych. W tym celu należy zaznaczyć na PIT-2 w części H pozycję 16:

 
 

Formularz PIT-2 – podsumowanie

W celu prawidłowego obliczenia zaliczki na podatek dochodowy pracownik powinien przekazać pracodawcy kilka niezbędnych informacji. Począwszy od 2023 roku wiele z nich można zamieścić na jednym formularzu, jakim jest PIT-2, nie jest to jednak dokument bezwzględnie obowiązujący. To pracodawca może zdecydować, w jakiej formie przekazać takie informacje. Może to być zrobione w dowolnej formie papierowej, ale również elektronicznie, o ile taki system obiegu dokumentów obowiązuje u danego pracodawcy. Jeżeli pracownik złoży oświadczenie o niestosowaniu ulgi dla młodych w trakcie roku podatkowego, to zawsze będzie miał prawo z niej skorzystać w składanym zeznaniu rocznym.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jak złożyć rezygnację z ulgi dla młodych?

    W nowym formularzu PIT-2 można zaznaczyć wiele informacji, które wcześniej były przekazywane odrębnie. Jedną z nich jest powiadomienie o niestosowaniu ulgi dla młodych. W tym celu należy zaznaczyć na PIT-2 w części H pozycję 16.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość