Ulga na kasę fiskalną online w przypadku nievatowca

ulga-na-kase-fiskalna-online-w-przypadku-nievatowca

Korzystasz ze zwolnienia od podatku VAT? Sprawdź, jak możesz uzyskać ulgę na zakup kasy fiskalnej.

Kiedy obowiązek zakupu kasy fiskalnej staje się faktem przedsiębiorca musi ponieść określone nakłady finansowe na ten cel. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, w jaki sposób uzyskać ulgę na kasę fiskalną online w przypadku nievatowca.

Co to jest ulga na kasę fiskalną?

Zakup kasy fiskalnej jest dodatkowym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorcy. Ustawodawca w celu złagodzenia skutków wprowadził możliwość odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej. Wynosi ona 90% ceny zakupu netto, nie więcej jednak niż 700 zł. Jeszcze do 30 kwietnia 2019 roku każdy przedsiębiorca mógł skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Obecnie z takiego odliczenia może skorzystać tylko określona grupa firm przy spełnieniu warunków określonych w przepisach.

Ulga na zakup kasy fiskalnej online przez nievatowca

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie jest uzależniony od tego, czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, czy też zwolnionym. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku jeżeli przepisy na to pozwalają można odliczyć ulgę na zakup kasy fiskalnej. Proces ubiegania się o zwrot ulgi należy rozpocząć od zapoznania się z przepisami w ustawie o podatku VAT i z objaśnieniami Ministra Finansów z 11.07.2019 r. Wynika to z faktu, że obecnie nie każdy przedsiębiorca może otrzymać taki zwrot.

O zwrot ulgi na zakup kasy online mogą się ubiegać przedsiębiorcy, u których:

 1. Powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży.
 2. Nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy rozpoczęli prowadzenie takiej ewidencji oraz dotychczas nie używali kas rejestrujących.
 3. Powstał obowiązek z mocy ustawy wymiany kasy na kasę online.

Zgodnie z ustawą o podatku VAT zwrot ulgi na zakup kasy online przez podatnika zwolnionego z podatku VAT będzie przebiegał w następujący sposób:

 1. Przedsiębiorca musi złożyć wniosek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
 2. Wniosek może być złożony najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy online.
 3. Nie ma ustalonego wzoru wniosku, ważne jest żeby zawierał niezbędne dane m.in.: dane identyfikacyjne przedsiębiorcy, numer rachunku bankowego, na który należy dokonać zwrotu ulgi.
 4. Do wniosku należy dołączyć:
  • kopię faktury zakupu kasy online,
  • kopię dowodu zapłaty całej kwoty wynikającej z faktury,
  • kopię raportu dobowego potwierdzającego rozpoczęcie pracy na kasie online,
  • w przypadku przedsiębiorców świadczących usługi przewozu osób taksówkami – kopię świadectwa legalizacji ponownej taksometru.

Na podstawie prawidłowo złożonego wniosku przedsiębiorca otrzyma ulgę na kasę fiskalną online na wskazany rachunek bankowy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość