Blog ifirma.pl

Kiedy można wystawić fakturę zbiorczą?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się czy możesz wystawić fakturę zbiorczą? Sprawdź informacje na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przepisy podatkowe nie zawsze rozstrzygają wprost wszystkie kwestie związane z przeprowadzanymi transakcjami handlowymi. Swoboda zawieranych umów pomiędzy stronami daje nieograniczone możliwości, ale często rodzi pytania i wątpliwości na gruncie rozliczeń podatkowych. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tematu wystawiania faktur zbiorczych.

Wystawianie faktur

Faktura potwierdza dokonanie transakcji handlowej. Przepisy ustawy o podatku VAT dość szczegółowo odnoszą się m.in. do terminów wystawiania faktur i niezbędnych elementów faktury. W tym zakresie przedsiębiorcy nie powinni mieć już większych wątpliwości. Co do zasady istnieje obowiązek wystawiania faktury na rzecz innego przedsiębiorcy w terminie do 15 dnia miesiąca po miesiącu dostawy towarów lub wykonania usługi. W ustawie wskazanych jest szereg wyjątków, kiedy to faktura może być wystawiona na nieco odmiennych zasadach. Nie będziemy się jednak dzisiaj zajmowali tą tematyką w pełnej szczegółowości, a jedynie poruszymy wątek wystawienia faktury zbiorczej.

Faktura zbiorcza – kiedy można ją wystawić?

Jest wiele takich obszarów, co do których przepisy podatkowe nie odnoszą się wprost. Jednym z nich jest właśnie temat wystawiania faktur zbiorczych. Ustawa o podatku VAT, czy też Rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur nie odnoszą się do tego tematu. Nie ma również w przepisach informacji, z której by wynikało, że wystawienie faktury zbiorczej jest zabronione. Z dylematem w sprawie możliwości wystawienia faktury zbiorczej zwrócił się do Dyrektora KIS przedsiębiorca. W interpretacji nr 0112-KDIL1-2.4012.500.2021.2.ST z dnia 8 kwietnia 2022 roku zadał pytanie, czy może wystawić fakturę zbiorczą do przeprowadzonych transakcji w skali 10 dni lub całego miesiąca. W ocenie wnioskodawcy nie ma on możliwości wystawienia faktury zbiorczej, jednak Dyrektor KIS uznał, że takie stanowisko jest nieprawidłowe. Sprawa przedstawiona we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej ma charakter dość specyficzny. Chodzi o dostawę towarów w postaci mleka na rzecz pracowników firmy na podstawie talonów otrzymanych od pracodawcy. Wartość transakcji z tych talonów nie przekraczałaby w skali miesiąca 450 zł. Pomimo, że dostawa będzie realizowana na rzecz osób fizycznych, to faktura zbiorcza miałaby być wystawiona na wystawcę talonów. Wnioskodawca w tym przypadku uznał, że każdorazowo powinien wystawić paragon na kasie fiskalnej ewidencjonując sprzedaż na rzecz konsumenta/pracownika. Z takim podejściem nie zgodził się Dyrektor KIS i końcowo uznał, że brak jest przeciwwskazań do wystawienia faktury zbiorczej do takich transakcji w okresie 10 dni lub całego miesiąca, tak jak o to prosi firma – wystawca talonów.

Podsumowanie

Rodzaj transakcji opisanej w przywołanej interpretacji pozostaje bez znaczenia w szerszym spojrzeniu na zagadnienie wystawienia faktury zbiorczej. Można uznać, że organy skarbowe nie stoją na przeszkodzie takim praktykom. Faktura zbiorcza musi zawierać oczywiście wszystkie niezbędne elementy, o których jest mowa w ustawie o podatku VAT i rozliczona we właściwym okresie rozliczeniowym, w którym powstaje obowiązek podatkowy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Najważniejsze pytania

  1. Jakie warunki musi spełniać faktura zbiorcza?

    Faktura zbiorcza musi zawierać wszystkie niezbędne elementy, o których jest mowa w ustawie o podatku VAT. Powinna również zostać rozliczona we właściwym okresie rozliczeniowym, w którym powstaje obowiązek podatkowy.
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie