Blog

Ulga na kasę fiskalną online w przypadku nievatowca

Kiedy obowiązek zakupu kasy fiskalnej staje się faktem przedsiębiorca musi ponieść określone nakłady finansowe na ten cel. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, w jaki sposób uzyskać ulgę na kasę fiskalną online w przypadku nievatowca.

Co to jest ulga na kasę fiskalną?

Zakup kasy fiskalnej jest dodatkowym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorcy. Ustawodawca w celu złagodzenia skutków wprowadził możliwość odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej. Wynosi ona 90% ceny zakupu netto, nie więcej jednak niż 700 zł. Jeszcze do 30 kwietnia 2019 roku każdy przedsiębiorca mógł skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Obecnie z takiego odliczenia może skorzystać tylko określona grupa firm przy spełnieniu warunków określonych w przepisach.

Ulga na zakup kasy fiskalnej online przez nievatowca

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie jest uzależniony od tego, czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, czy też zwolnionym. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku jeżeli przepisy na to pozwalają można odliczyć ulgę na zakup kasy fiskalnej. Proces ubiegania się o zwrot ulgi należy rozpocząć od zapoznania się z przepisami w ustawie o podatku VAT i z objaśnieniami Ministra Finansów z 11.07.2019 r. Wynika to z faktu, że obecnie nie każdy przedsiębiorca może otrzymać taki zwrot.

O zwrot ulgi na zakup kasy online mogą się ubiegać przedsiębiorcy, u których:

  1. Powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży.
  2. Nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy rozpoczęli prowadzenie takiej ewidencji oraz dotychczas nie używali kas rejestrujących.
  3. Powstał obowiązek z mocy ustawy wymiany kasy na kasę online.

Zgodnie z ustawą o podatku VAT zwrot ulgi na zakup kasy online przez podatnika zwolnionego z podatku VAT będzie przebiegał w następujący sposób:

  1. Przedsiębiorca musi złożyć wniosek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
  2. Wniosek może być złożony najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy online.
  3. Nie ma ustalonego wzoru wniosku, ważne jest żeby zawierał niezbędne dane m.in.: dane identyfikacyjne przedsiębiorcy, numer rachunku bankowego, na który należy dokonać zwrotu ulgi.
  4. Do wniosku należy dołączyć:
    • kopię faktury zakupu kasy online,
    • kopię dowodu zapłaty całej kwoty wynikającej z faktury,
    • kopię raportu dobowego potwierdzającego rozpoczęcie pracy na kasie online,
    • w przypadku przedsiębiorców świadczących usługi przewozu osób taksówkami – kopię świadectwa legalizacji ponownej taksometru.

Na podstawie prawidłowo złożonego wniosku przedsiębiorca otrzyma ulgę na kasę fiskalną online na wskazany rachunek bankowy.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Refundacja wynagrodzeń pracowników z PFRON jak rozliczyć w przypadku różnych form opodatkowania

Zatrudniasz pracowników niepełnosprawnych i otrzymujesz na nich dofinansowanie? Sprawdź, jak takie refundacje powinny być rozliczone…

3 godziny temu

Przekształcenie spółki z o.o. w inną spółkę – wszystko, co musisz wiedzieć! Procedura krok po kroku

Skoro można przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to czy można przekształcić…

3 godziny temu

Korekta faktury sprzedaży po powrocie do zwolnienia z VAT jak rozliczyć?

Zastanawiasz się jak dokonać korekty sprzedaży po powrocie do zwolnienia z VAT? W dzisiejszym artykule…

1 dzień temu

Podział spółki z o.o. – procedura krok po kroku

Zastanawiasz się, czy można podzielić spółkę z o.o. i jak przebiega proces podziału? Jeśli tak,…

1 dzień temu

Factchecking i halucynacje AI, czyli weryfikacja efektów pracy z AI

W świecie sztucznej inteligencji linie między fikcją a rzeczywistością czasem się rozmywają. Podczas gdy innowacyjne…

1 dzień temu

Czynny żal sposobem na uniknięcie kary

Sprawcy przestępstw lub wykroczeń skarbowych mają szansę na uniknięcie kary jeśli po popełnieniu czynu zabronionego…

2 dni temu