Blog ifirma.pl

Ulga na start 2023 – zwolnienie ze składek ZUS przez pierwsze 6 miesięcy

|
|
6 minut czytania
Zastanawiasz się kiedy można skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS przez pierwsze 6 miesięcy? W dzisiejszej publikacji napiszemy o uldze na start w 2023 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ulga na start – najważniejsze informacje w formie video

 

Prowadzenie działalności gospodarczej jest nie lada wyzwaniem. Początkujący przedsiębiorca nie wie, na jakie przychody ze sprzedaży towarów czy usług może liczyć. Jeśli w początkowym okresie nie będzie uzyskiwał żadnych przychodów, to nie zapłaci podatku dochodowego. Jednak jeżeli chodzi o składki ZUS, to będą one zawsze należne, bez względu na osiągane obroty w firmie. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcom, szczególnie w początkowym okresie, zależy na obniżeniu obciążeń finansowych do niezbędnego minimum. W dzisiejszej publikacji napiszemy czym jest ulga na start, jak z niej skorzystać w 2023 roku i co oznacza zwolnienie ze składek ZUS przez pierwsze 6 miesięcy.

Co to jest Ulga na start?

Ulga na start jest to preferencyjna forma opłacania składek ZUS przez początkujących przedsiębiorców lub tych, którzy mieli dłuższą przerwę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Skorzystanie z ulgi na start jest możliwe pod kilkoma warunkami:

Z Ulgi na start skorzystają przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej jednoosobowo lub w formie spółki cywilnej osób fizycznych
Z Ulgi mogą skorzystać również przedsiębiorcy, u których przerwa w prowadzeniu działalności wyniosła co najmniej 60 miesięcy od dnia zawieszenia lub zakończenia działalności
Działalność gospodarcza nie może być wykonywana na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym byliśmy zatrudnieni na umowę o pracę, w ramach której były wykonywane takie same czynności, jak w prowadzonej działalności

Ulga na start – z jakich składek ZUS zwalnia?

Z założenia ulga na start nie zwalnia z opłacania wszystkich składek do ZUS. Jeśli przedsiębiorca spełnia warunki, żeby z niej skorzystać będzie zwolniony z opłacania:

 • składek na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe. Przypominamy, że składka chorobowa w przypadku przedsiębiorcy jest dobrowolna,
 • składek na Fundusz Pracy i Fundusz solidarnościowy.

Ważne!
Wybór Ulgi na start nie zwalnia przedsiębiorcy od opłacania składki zdrowotnej. Zwolniony z tego obowiązku może być jedynie przedsiębiorca, który spełnia ustawowe warunki:

 • do skorzystania z ubezpieczenia rolników w KRUS,
 • szczegółowo opisane w podlinkowanej publikacji.

Jeżeli przedsiębiorca wybierze Ulgę na start musi sobie również zdawać sprawę, że nie będzie miał uprawnień do wypłaty świadczeń z ZUS, a także za ten okres nie będą gromadzone środki na przyszłą emeryturę. Jednak dzięki obowiązkowej składce zdrowotnej przedsiębiorca może zgłosić do tego ubezpieczenia również członków najbliższej rodziny.

Ulga na start 2023 – zwolnienie ze składek ZUS przez pierwsze 6 miesięcy

Zgodnie z przepisami z ulgi na start przedsiębiorca może korzystać przez pełne 6 miesięcy. Oznacza to, że jeżeli działalność jest rozpoczynana w trakcie miesiąca, to nie będzie on zaliczany do limitu 6 miesięcy.

Przykład 1

Pani Honorata rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej od 3 stycznia 2023 r., spełnia warunki do skorzystania z Ulgi na start. W tym przypadku okres 6 miesięcy będzie liczony począwszy od lutego do lipca 2023 r. W tym czasie pani Honorata nie będzie musiała opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, a jedynie składkę zdrowotną na zasadach obowiązujących po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

Zawieszenie działalności gospodarczej w trakcie korzystania z Ulgi na start nie wydłuża okresu 6 miesięcy, na który przysługuje ulga
Zrezygnować z Ulgi na start można w dowolnym momencie 6-miesięcznego okresu lub po jego upływie
Po okresie obowiązywania Ulgi na start przedsiębiorca może wybrać opłacanie składek ZUS na zasadach preferencyjnych, Mały ZUS Plus lub Duży ZUS. Najczęściej przedsiębiorcy chcą w dalszym ciągu opłacać niższe składki, dlatego wybór pada na ZUS preferencyjny, który można opłacać przez kolejne 2 lata prowadzenia działalności
Zgłoszenia do ZUS należy dokonać w ciągu 7 dni od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, z kodem tytułu do ubezpieczenia zaczynającym się od cyfr: 05 40 na formularzu ZUS ZZA
Począwszy od 2022 roku przedsiębiorca (osoba fizyczna) ma obowiązek przesłać co miesiąc deklarację ZUS DRA w terminie do 20 dnia miesiąca

Po upływie 6 miesięcy przedsiębiorca musi pamiętać, że ma 7 dni na wyrejestrowanie z kodem 05 40 na formularzu ZUS ZWUA i ponowne zarejestrowanie. Jeśli będzie to wybór ZUS preferencyjnego, to na zgłoszeniu ZUS ZUA należy podać kod rozpoczynający się cyframi: 05 70. Przedsiębiorca może obecnie powiadamiać ZUS o zmianie danych zgłoszeniowych dokonując takich aktualizacji we wpisie do CEIDG.

Przykład 2

Pani Justyna zdecydowała się na rozliczanie Ulgi na start, zgłoszenia dokonała 7 lutego 2023 r., do końca sierpnia 2023 r. będzie mogła opłacać tylko składkę zdrowotną z działalności, jeśli w międzyczasie nie zmieni zdania. Po upływie tego okresu pani Justyna chce płacić ZUS preferencyjny. W takim przypadku czas na wyrejestrowanie i ponowne zarejestrowanie upływa 7 września 2023 r.

Minimalna składka zdrowotna w 2023 roku

Wysokość składki zdrowotnej w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zależy od wybranej formy opodatkowania przychodów/dochodów.

 
Jak będzie się kształtowała składka zdrowotna w 2023 roku szczegółowo zostało to wyjaśnione w podlinkowanej publikacji.
 

Podkreślenia wymaga fakt, że przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek według skali podatkowej lub podatek liniowy i opłacają składkę zdrowotną od dochodu, nawet jeśli w trakcie roku podatkowego odnotują stratę lub osiągną dochód poniżej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, to i tak zapłacą tzw. minimalną składkę zdrowotną.

Minimalna składka zdrowotna w 2023 roku
Zasady ogólne – podatek według skali podatkowej i podatek liniowy
Zryczałtowany podatek dochodowy
W okresie roku składkowego
01.02.2023 r. – 31.01.2024 r.
W okresie roku kalendarzowego
01.01-31.12.2023 r.
314,10 zł
(3.490,00 zł x 9%)
376,16 zł
(przychody nie mogą przekraczać 60.000 zł)

Brane jest pod uwagę minimalne wynagrodzenie obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego, czyli 1 lutego 2023 roku, dlatego nie ulega zmianie w trakcie 2023 roku z uwagi na zmianę kwoty minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca 2023 r. W przypadku ryczałtu minimalna składka zdrowotna przysługuje przedsiębiorcom, którzy w bieżącym roku podatkowym lub jeżeli opłacają składkę zdrowotną w oparciu o przychody roku poprzedniego, nie przekroczyli przychodów w wysokości 60.000 zł.

Ulga na start 2023 – podsumowanie

Ulga na start, o ile tylko możliwe jest jej wybranie stanowi dla przedsiębiorcy duże wsparcie, szczególnie w początkowym okresie prowadzenia firmy. Rozkręcenie działalności wymaga czasu i nakładów finansowych, których szczególnie właśnie na początku brakuje. Jak już pisaliśmy w dzisiejszym artykule składki ZUS trzeba płacić bez względu na to, czy uzyskujemy przychody czy też nie. Dlatego też każde dodatkowe środki, które można wygospodarować będą na pewno wykorzystane na inne niezbędne wydatki, których w firmie przecież nie brakuje. Wybór Ulgi na start jest dobrowolny, przedsiębiorca nie musi w tej formie opłacać składek ZUS, może od razu wybrać ZUS preferencyjny czy Duży ZUS, na początku działalności nie można wybrać Małego ZUS Plus.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Co to jest Ulga na start?

   Ulga na start jest to preferencyjna forma opłacania składek ZUS przez początkujących przedsiębiorców lub tych, którzy mieli dłuższą przerwę w prowadzeniu działalności gospodarczej.
  2. Ulga na start – z jakich składek ZUS zwalnia?

   Jeśli przedsiębiorca spełnia warunki, żeby z niej skorzystać będzie zwolniony z opłacania:
   • składek na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe. Przypominamy, że składka chorobowa w przypadku przedsiębiorcy jest dobrowolna,
   • składek na Fundusz Pracy i Fundusz solidarnościowy.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie