Ulga na zakup kasy fiskalnej – komu przysługuje w 2022 roku?

Kupujesz kasę fiskalną? Sprawdź, czy masz prawo do ulgi na zakup kasy.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kasa fiskalna w firmie to wiele obowiązków, które należy znać i stosować. Zanim dokonamy zakupu kasy warto poznać kilka istotnych informacji. W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat rozliczania ulgi na zakup kasy fiskalnej.

Co to jest ulga na zakup kasy fiskalnej?

Zgodnie z ustawą o podatku VAT przedsiębiorca ma prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu, bez kwoty podatku VAT, nie więcej jednak niż 700 zł, pod pewnymi ustawowymi warunkami. Podstawą do odliczenia ulgi będzie faktura zakupu kasy. Kwota przysługującej ulgi nie koliduje z prawem do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury zakupu, którego można dokonać na zasadach ogólnych.

Przykład

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, zakupił kasę fiskalną za kwotę 1.230 zł brutto (230 zł podatek VAT). W takim przypadku kwotę 230 zł można wykazać po stronie podatku VAT naliczonego, pod warunkiem że zakup ma związek z wykonywaniem tylko czynności opodatkowanych w VAT. Jeżeli zgodnie z przepisami przedsiębiorcy będzie przysługiwała również ulga na zakup kasy fiskalnej, to w tym przypadku jest to kwota 700 zł (1000 zł x 90% = 900 zł, ale kwota odliczenia nie może przekraczać 700 zł). W pliku JPK_V7 kwota odliczenia 700 zł znajdzie się w poz. “P_49” i będzie pomniejszać podatek VAT należny.

Ulga na zakup kasy fiskalnej – komu przysługuje?

Z ulgi na zakup kasy fiskalnej mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy spełnią ustawowe warunki przy zakupie:

 1. Kasy online.
 2. Kasy wirtualnej.

W przypadku zakupu modelu online z ulgi na zakup kasy fiskalnej w kwocie 700 zł mogą skorzystać tylko niektórzy przedsiębiorcy pod warunkiem, że zostaną spełnione następujące wymogi:

 • sprzedaż prowadzona przez firmę została objęta obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej lub
 • firma nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie i dotychczas w ogóle nie używała kasy, ale zdecydowała, że zakupi kasę.

Używanie kasy musi zostać rozpoczęte w ciągu 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencjonowanie sprzedaży. Odliczenia ulgi na zakup kas fiskalnych może dokonać zarówno czynny, jak i zwolniony podatnik VAT.

W przypadku zakupu wirtualnej kasy fiskalnej w postaci oprogramowania istnieje ograniczona grupa przedsiębiorców, którzy mogą wykorzystać taką kasę w prowadzonej działalności gospodarczej.

Odliczenie ulgi na zakup kasy wirtualnej odbywa się na podstawie takich samych przepisów i na tych samych zasadach, jak przy kasie online. W tym przypadku ulga będzie przysługiwała na zakup oprogramowania a nie urządzenia w postaci kasy, tak jak to miało miejsce przy kasie online. Również w zakresie odliczania ulgi na zakup kas wirtualnych MF wydało objaśnienia podatkowe, w których w sposób szczególny zostało opisane, w jaki sposób można dokonać odliczenia ulgi.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej online i wirtualnej, ale muszą spełniać wymogi ustawowe. Obecnie nie każda firma przy zakupie kasy fiskalnej odliczy sobie dodatkowo 700 zł podatku VAT naliczonego, przywilej ten został znacząco ograniczony. Zakup kasy z elektronicznym zapisem kopii definitywnie wyklucza przedsiębiorcę z prawa do odliczenia ulgi na zakup kasy. Przed odliczeniem ulgi zachęca się do przeczytania wydanych objaśnień podatkowych na ten temat, które na przykładach wyjaśniają zasady odliczania.

ulga na zakup kasy fiskalnej infografika

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest ulga na zakup kasy fiskalnej?

  Zgodnie z ustawą o podatku VAT przedsiębiorca ma prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu, bez kwoty podatku VAT, nie więcej jednak niż 700 zł, pod pewnymi ustawowymi warunkami

 2. 🔸Jak w praktyce wygląda ulga na zakup kasy fiskalnej w 2022 roku?

  Obecnie nie każda firma przy zakupie kasy fiskalnej odliczy sobie dodatkowo 700 zł podatku VAT naliczonego, przywilej ten został znacząco ograniczony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
3 komentarze
 1. marta

  Czy w przypadku, kiedy wartość podatku naliczonego przewyższa wartość podatku należnego to nie mogę odliczyć tej ulgi??

 2. Ifirma

  Temat opisujący możliwość wnioskowania o ulgę przez płatnika VAT został opisany w odrębnym tekście. Zachęcamy do zapoznania się. Artykuł jest dostępny tutaj.

 3. Taxi

  Czy dobrze rozumiem, że w 2022 r. taksówkarzom, którzy korzystają z kasy np. Novitus VEGA Taxi ulga już nie przysługuje?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce