Blog ifirma.pl

Umorzenie odsetek od zaległości podatkowej

|
|
2 minut czytania
Odsetki od zaległości podatkowej czasem są niewymagane, jeśli jednak konieczne jest ich uregulowanie, można wystąpić z wnioskiem o umorzenie. Po złożeniu wniosku i otrzymaniu decyzji warto dodatkowo sprawdzić, czy nie będzie konieczne opłacenie kolejnych odsetek.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przeterminowane zobowiązanie podatkowe, przekształcające się w zaległość podatkową, to dla podatników spore obciążenie. Tym bardziej, że z każdym dniem zwłoki naliczane są odsetki za opóźnienie w spłacie. Dla przedsiębiorców w najtrudniejszej sytuacji przepisy przewidują jednak możliwość umorzenia takich odsetek.

Odsetki podatkowe – kiedy są niewymagane?

Odsetki od zaległości podatkowych są liczone w skali 8% na rok. Tym samym przy krótkich okresach zaległości i niewielkich kwotach może zdarzyć się, że odsetki nie będą wcale wymagane. Zgodnie z przepisami taka sytuacja ma miejsce, jeśli wysokość kwoty odsetek nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polskę za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej. Obecnie opłata taka to 2,90 zł, zatem odsetki będą niewymagane do kwoty 8,70 zł.

Umorzenie odsetek podatkowych – wniosek

Przedsiębiorca, dla którego wysokość narosłych odsetek od zaległości podatkowej jest zbyt wielkim obciążeniem, może zwrócić się do organu skarbowego o umorzenie odsetek podatkowych. Aby wszcząć taką procedurę, należy złożyć umotywowany wniosek – papierowo w urzędzie lub elektronicznie za pomocą ePUAP.

Organ skarbowy przyznaje ulgę w postaci umorzenia odsetek wyłącznie w sytuacjach uzasadnionych ważnym interesem podatnika albo interesem społecznym. Dlatego tak ważne jest umotywowanie wniosku i wskazanie przyczyn powstania zaległości (np. załamanie rynku, katastrofy naturalne, nagła ciężka choroba przedsiębiorcy) oraz dalszych następstw, które może przynieść umorzenie (np. brak konieczności zamykania firmy, utrzymanie miejsc pracy, utrzymanie rodziny).

Umorzone odsetki a zaległość podatkowa

Przedsiębiorca, który uzyskał ulgę w postaci umorzenia odsetek podatkowych, powinien upewnić się, czy oznacza to dla niego zupełne pożegnanie z odsetkami. Jeśli na chwilę otrzymania ulgi spłacona została zaległość, której odsetki dotyczyły, podatnik powinien już być wolny od zobowiązań z tego tytułu.

Jednak w sytuacji, gdy organ podatkowy zdecydował się umorzyć odsetki, natomiast zaległość nadal istnieje, należy pamiętać że odsetki nadal będą liczone. Zmieni się jedynie termin – w takim przypadku naliczamy je od dnia następującego po dniu złożenia wniosku o umorzenie odsetek.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie