Umorzenie odsetek od zaległości podatkowej

umorzenie odsetek podatkowych

Odsetki od zaległości podatkowej czasem są niewymagane, jeśli jednak konieczne jest ich uregulowanie, można wystąpić z wnioskiem o umorzenie. Po złożeniu wniosku i otrzymaniu decyzji warto dodatkowo sprawdzić, czy nie będzie konieczne opłacenie kolejnych odsetek.

Przeterminowane zobowiązanie podatkowe, przekształcające się w zaległość podatkową, to dla podatników spore obciążenie. Tym bardziej, że z każdym dniem zwłoki naliczane są odsetki za opóźnienie w spłacie. Dla przedsiębiorców w najtrudniejszej sytuacji przepisy przewidują jednak możliwość umorzenia takich odsetek.

Odsetki podatkowe – kiedy są niewymagane?

Odsetki od zaległości podatkowych są liczone w skali 8% na rok. Tym samym przy krótkich okresach zaległości i niewielkich kwotach może zdarzyć się, że odsetki nie będą wcale wymagane. Zgodnie z przepisami taka sytuacja ma miejsce, jeśli wysokość kwoty odsetek nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polskę za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej. Obecnie opłata taka to 2,90 zł, zatem odsetki będą niewymagane do kwoty 8,70 zł.

Umorzenie odsetek podatkowych – wniosek

Przedsiębiorca, dla którego wysokość narosłych odsetek od zaległości podatkowej jest zbyt wielkim obciążeniem, może zwrócić się do organu skarbowego o umorzenie odsetek podatkowych. Aby wszcząć taką procedurę, należy złożyć umotywowany wniosek – papierowo w urzędzie lub elektronicznie za pomocą ePUAP.

Organ skarbowy przyznaje ulgę w postaci umorzenia odsetek wyłącznie w sytuacjach uzasadnionych ważnym interesem podatnika albo interesem społecznym. Dlatego tak ważne jest umotywowanie wniosku i wskazanie przyczyn powstania zaległości (np. załamanie rynku, katastrofy naturalne, nagła ciężka choroba przedsiębiorcy) oraz dalszych następstw, które może przynieść umorzenie (np. brak konieczności zamykania firmy, utrzymanie miejsc pracy, utrzymanie rodziny).

Umorzone odsetki a zaległość podatkowa

Przedsiębiorca, który uzyskał ulgę w postaci umorzenia odsetek podatkowych, powinien upewnić się, czy oznacza to dla niego zupełne pożegnanie z odsetkami. Jeśli na chwilę otrzymania ulgi spłacona została zaległość, której odsetki dotyczyły, podatnik powinien już być wolny od zobowiązań z tego tytułu.

Jednak w sytuacji, gdy organ podatkowy zdecydował się umorzyć odsetki, natomiast zaległość nadal istnieje, należy pamiętać że odsetki nadal będą liczone. Zmieni się jedynie termin – w takim przypadku naliczamy je od dnia następującego po dniu złożenia wniosku o umorzenie odsetek.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość