Umorzenie odsetek od zaległości podatkowej

Przeterminowane zobowiązanie podatkowe, przekształcające się w zaległość podatkową, to dla podatników spore obciążenie. Tym bardziej, że z każdym dniem zwłoki naliczane są odsetki za opóźnienie w spłacie. Dla przedsiębiorców w najtrudniejszej sytuacji przepisy przewidują jednak możliwość umorzenia takich odsetek.

Odsetki podatkowe – kiedy są niewymagane?

Odsetki od zaległości podatkowych są liczone w skali 8% na rok. Tym samym przy krótkich okresach zaległości i niewielkich kwotach może zdarzyć się, że odsetki nie będą wcale wymagane. Zgodnie z przepisami taka sytuacja ma miejsce, jeśli wysokość kwoty odsetek nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polskę za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej. Obecnie opłata taka to 2,90 zł, zatem odsetki będą niewymagane do kwoty 8,70 zł.

Umorzenie odsetek podatkowych – wniosek

Przedsiębiorca, dla którego wysokość narosłych odsetek od zaległości podatkowej jest zbyt wielkim obciążeniem, może zwrócić się do organu skarbowego o umorzenie odsetek podatkowych. Aby wszcząć taką procedurę, należy złożyć umotywowany wniosek – papierowo w urzędzie lub elektronicznie za pomocą ePUAP.

Organ skarbowy przyznaje ulgę w postaci umorzenia odsetek wyłącznie w sytuacjach uzasadnionych ważnym interesem podatnika albo interesem społecznym. Dlatego tak ważne jest umotywowanie wniosku i wskazanie przyczyn powstania zaległości (np. załamanie rynku, katastrofy naturalne, nagła ciężka choroba przedsiębiorcy) oraz dalszych następstw, które może przynieść umorzenie (np. brak konieczności zamykania firmy, utrzymanie miejsc pracy, utrzymanie rodziny).

Umorzone odsetki a zaległość podatkowa

Przedsiębiorca, który uzyskał ulgę w postaci umorzenia odsetek podatkowych, powinien upewnić się, czy oznacza to dla niego zupełne pożegnanie z odsetkami. Jeśli na chwilę otrzymania ulgi spłacona została zaległość, której odsetki dotyczyły, podatnik powinien już być wolny od zobowiązań z tego tytułu.

Jednak w sytuacji, gdy organ podatkowy zdecydował się umorzyć odsetki, natomiast zaległość nadal istnieje, należy pamiętać że odsetki nadal będą liczone. Zmieni się jedynie termin – w takim przypadku naliczamy je od dnia następującego po dniu złożenia wniosku o umorzenie odsetek.

Czy wiesz, że w szczególnych sytuacjach można umorzyć całą zaległość podatkową? Sprawdź, kiedy to możliwe!

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań