Blog ifirma.pl

Umowa o świadczenie usług

|
|
3 minut czytania
Umowa o świadczenie usług uchodzi za jedną z najczęściej wybieranych form umów zawieranych między przedsiębiorcami. Wynika to z samego przedmiotu umowy jakim jest wykonanie należnej usługi.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Z uwagi na fakt, iż umowa o świadczenie usług nie została wprost uregulowana w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, to poniżej zostaną Ci przybliżone jej najważniejsze cechy.

Umowa o świadczenie usług – czym jest i co reguluje?

Kodeks cywilny nie zawiera przepisu, który w bezpośredni i jasny sposób regulowałby kwestie związane z umową o świadczenie usług. Niemniej jednak wyjątkiem jest przepis art. 750 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że:

Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim to, że przepis ten ma zastosowanie do umów o świadczenie usług, których przedmiotem jest świadczenie określonych czynności przez jedną ze stron na rzecz drugiej (tej zlecającej usługę). Co istotne, przedmiotem takiej umowy może być zobowiązanie do dokonania nie tylko jednej ale też kilku czynności faktycznych, w tym także do dokonywania ich w sposób stały lub powtarzających się co jakiś czas (okresowych).

Istotne kwestie dotyczące umowy o świadczenie usług:

 • umowa o świadczenie usług może dotyczyć wyłącznie usług o charakterze faktycznym, czyli czynności faktycznych, a nie czynności prawnych – przepis art. 750 Kodeksu cywilnego dotyczy więc tylko tych umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane jako odrębny typ umowy (np. agencja, rachunek bankowy, spedycja, przewóz, przechowanie);
 • przepisy dotyczące umowy zlecenia nie mają również zastosowania do czynności faktycznych, które są przedmiotem np. umowy o dzieło, bowiem wykonanie dzieła nie mieści się w pojęciu usługi, dlatego też przepisów o zleceniu nie należy stosować do czynności będących przedmiotem dzieła;
 • umowa o świadczenie usług nie jest umową rezultatu, tylko umową starannego działania;
 • umowa o świadczenie usług może mieć charakter odpłatny albo nieodpłatny;
 • zgodnie z obowiązującą w prawie cywilnym zasadą swobody umów, o której przeczytanie tutaj, umowa o świadczenie usług i jej treść może zostać ukształtowana w sposób swobodny.

Przykłady umów o świadczenie usług

Wśród umów o świadczenie usług wyróżnia się najczęściej umowy takie jak:

 • umowa o świadczenie doradztwa prawnego;
 • umowa o świadczenie doradztwa podatkowego;
 • umowa kontraktu menedżerskiego;
 • umowa usług serwisowych;
 • umowa o przeprowadzenie szkolenia;
 • umowa sprzątania;
 • umowa koncertowa.

Elementy umowy o świadczenie usług

Odpowiednie stosowanie przepisów o zleceniu możliwe jest wyłącznie w sytuacji łącznego wystąpienia dwóch przesłanek:

 • gdy będziemy mieć do czynienia z umową o świadczenie usług;
 • oraz gdy umowa ta nie będzie regulowana innymi przepisami. 

Sporządzając umowę o świadczenie usług, należy zastosować przepisy dotyczące umowy zlecenia. (art. 734 i następne Kodeksu cywilnego), a o tym co musi zawierać umowa zlecenia znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Niewątpliwie zatem umowa o świadczenie usług reguluje wykonanie określonych usług (prac) przez jedną stronę umowy na rzecz drugiej. Jako, że taka umowa nie została wprost uregulowana w prawie cywilnym, to zgodnie z art. 750 Kodeksu cywilnego, przepisy dotyczące umowy zlecenia mają wobec niej odpowiednie zastosowanie. Co istotne, przy zawieraniu takiej umowy należy pamiętać o sporządzeniu jej w formie pisemnej (chociażby dla względów dowodowych).

Źródła:

 1. K. Osajda (red. serii), W. Borysiak (red. tomu), Kodeks cywilny. Komentarz. Wyd. 30, Warszawa 2022.
 2. P. Machnikowski w: E. Gniewek, P. Machnikowski, Komentarz KC, Warszawa 2017.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie