Blog

Umowa przewłaszczenia a rozliczanie środków trwałych

Jeżeli zaciągamy kredyt bankowy lub chcemy uzyskać pożyczkę na prowadzoną działalność gospodarczą banki czasami warunkują przyznanie środków finansowych w zamian za podpisanie umowy przewłaszczeniowej. Jest to forma zabezpieczenia dla banku do czasu spłaty całego zadłużenia.

Co to jest umowa przewłaszczenia?

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie jest umową nienazwaną – nie jest uregulowana w Kodeksie cywilnym. Oznacza to, że strony mogą w zasadzie dowolnie określić swoje prawa i obowiązki.
W praktyce występują dwa rodzaje umów:

  1. Zawarte pod warunkiem zawieszającym – własność rzeczy przejdzie na wierzyciela dopiero gdy dłużnik nie spełni świadczenia w terminie. Spłata zadłużenia w terminie powoduje rozwiązanie umowy z mocy prawa. Ten rodzaj umowy stosuje się tylko do ruchomości.
  2. Zawarte pod warunkiem rozwiązującym – własność rzeczy wraca do dłużnika dopiero z chwilą spłaty kwoty oznaczonej w umowie. W tym przypadku występują 2 umowy: pierwsza dotycząca przeniesienia własności rzeczy na wierzyciela, druga o ponownym przeniesieniu na dłużnika/właściciela po spłacie zadłużenia. Ten rodzaj umowy stosuje się do ruchomości i nieruchomości. W przypadku przewłaszczenia nieruchomości wymagane jest zawarcie takiej umowy w formie aktu notarialnego.

Przewłaszczenie w prawie bankowym

W ustawie prawo bankowe podana jest informacja na temat przewłaszczenia:


“Zabezpieczenie wierzytelności banku może być dokonane w drodze przeniesienia na bank przez dłużnika lub osobę trzecią, do czasu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją, prawa własności rzeczy ruchomej lub papierów wartościowych. W przypadku gdy przeniesiona została własność rzeczy określonej co do gatunku lub zbioru rzeczy, dłużnik lub osoba trzecia obowiązani są wyodrębnić i oznaczyć rzecz lub zbiór rzeczy oraz – jeżeli umowa nie stanowi inaczej – prowadzić ewidencję zmian w zakresie przedmiotu przewłaszczenia.”

Podpisanie umowy przewłaszczenia jest dobre dla banku, który szybciej będzie mógł odzyskać rzecz będącą przedmiotem umowy i ją sprzedać, jeżeli dłużnik nie spełni warunków spłaty. W przypadku dłużnika pozytywne jest, że może użytkować rzeczy będące przedmiotem umowy w prowadzonej działalności.

Amortyzacja przewłaszczonych środków trwałych – jak rozliczyć?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Należy pamiętać, że amortyzacji podlegają składniki stanowiące własnośćlub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie. Zawarcie umowy przewłaszczeniowej nie zmienia sposobu rozliczania jego amortyzacji. W dalszym ciągu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych będzie dokonywał przedsiębiorca/pożyczkobiorca/kredytobiorca. Wartość odpisów znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR firmy. Dokonanie przewłaszczenia przez kredytujący bank na zabezpieczenie spłaty kredytu/pożyczki nie ma również wpływu na wartość początkową środka trwałego.

Zwolnienie ze składek ZUS a nadpłata z poprzednich okresów – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu