Blog ifirma.pl

Umowa użyczenia nieruchomości a podatek od nieruchomości, czy może być kosztem firmy?

|
|
2 minut czytania
Zawarłeś umowę użyczenia nieruchomości i zastanawiasz się, czy możesz ująć podatek w kosztach? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy bardzo często, szczególnie na początku prowadzenia działalności gospodarczej, chętnie korzystają z pomocy, która pozwala im ograniczyć koszty podatkowe. Jednak niektóre formy wsparcia mogą rodzić problemy na gruncie rozliczania wybranych kosztów, tak jak ma to miejsce w przypadku nieruchomości. Dzisiaj zajmiemy się podatkiem od nieruchomości w kontekście umowy użyczenia.

Umowa użyczenia – definicja

Definicja umowy użyczenia została zapisana w ustawie Kodeks cywilny. Przez umowę użyczenia należy rozumieć przekazanie rzeczy przez użyczającego na rzecz biorącego, na czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie. Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Po zakończeniu użyczenia biorący do używania jest zobowiązany zwrócić rzecz użyczającemu w stanie niepogorszonym, ale nie nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy w wyniku prawidłowego używania.

Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości?

Kto jest podatnikiem podatku od nieruchomości zostało wymienione w ustawie o podatku od nieruchomosci, a opłacają go w szczególności:

 • właściciele nieruchomości lub obiektów budowlanych,
 • posiadacze samoistni nieruchomości lub obiektów budowlanych,
 • użytkownicy wieczyści gruntów.

Co do zasady w ustawie o podatku od nieruchomości nie ma mowy o obowiązku podatkowym, który miałby obejmować podmiot zajmujący się nieruchomością na podstawie umowy użyczenia.

Umowa użyczenia a podatek od nieruchomości

Jeżeli umowa użyczenia została zawarta z podmiotem innym niż Skarb Państwa czy jednostka samorządu terytorialnego, to wówczas nie ma podstawy do przeniesienia obowiązku podatkowego na biorącego w używanie, jest on posiadaczem zależnym.

W dalszym ciągu to właściciel nieruchomości jest podatnikiem podatku od nieruchomości. Należy pamiętać, że umowa użyczenia ma charakter nieodpłatny, a więc każde obciążenie opłatami zmieniłoby charakter takiej umowy na odpłatny. Zawarcie umowy użyczenia ma miejsce najczęściej w gronie najbliższej rodziny i z założenia chodzi o unikanie dodatkowych obciążeń finansowych. Jeżeli jednak użyczający zdecydowałby się na obciążenie biorącego w używanie kosztami podatku od nieruchomości, to zasadnym byłaby zmiana umowy na umowę najmu z czynszem rocznym w wysokości podatku od nieruchomości, ale wówczas nie mamy już do czynienia z umową użyczenia.

Podsumowując należy stwierdzić, że zawarcie umowy użyczenia nieruchomości nie przenosi obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości na biorącego w użytkowanie. W związku z powyższym podatek od nieruchomości nie będzie kosztem firmy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Użyczenie lokalu na działalność gospodarczą a podatek od nieruchomości - na kim spoczywa obowiązek podatkowy?

   Jeżeli umowa użyczenia została zawarta z podmiotem innym niż Skarb Państwa czy jednostka samorządu terytorialnego, to wówczas nie ma podstawy do przeniesienia obowiązku podatkowego na biorącego w używanie, jest on posiadaczem zależnym.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie