Umowa użyczenia nieruchomości a podatek od nieruchomości, czy może być kosztem firmy?

Umowa użyczenia a podatek od nieruchomości

Zawarłeś umowę użyczenia nieruchomości i zastanawiasz się, czy możesz ująć podatek w kosztach? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Przedsiębiorcy bardzo często, szczególnie na początku prowadzenia działalności gospodarczej, chętnie korzystają z pomocy, która pozwala im ograniczyć koszty podatkowe. Jednak niektóre formy wsparcia mogą rodzić problemy na gruncie rozliczania wybranych kosztów, tak jak ma to miejsce w przypadku nieruchomości. Dzisiaj zajmiemy się podatkiem od nieruchomości w kontekście umowy użyczenia.

Umowa użyczenia – definicja

Definicja umowy użyczenia została zapisana w ustawie Kodeks cywilny. Przez umowę użyczenia należy rozumieć przekazanie rzeczy przez użyczającego na rzecz biorącego, na czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie. Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Po zakończeniu użyczenia biorący do używania jest zobowiązany zwrócić rzecz użyczającemu w stanie niepogorszonym, ale nie nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy w wyniku prawidłowego używania.

Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości?

Kto jest podatnikiem podatku od nieruchomości zostało wymienione w ustawie o podatku od nieruchomosci, a opłacają go w szczególności:

  • właściciele nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • posiadacze samoistni nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • użytkownicy wieczyści gruntów.

Co do zasady w ustawie o podatku od nieruchomości nie ma mowy o obowiązku podatkowym, który miałby obejmować podmiot zajmujący się nieruchomością na podstawie umowy użyczenia.

Umowa użyczenia a podatek od nieruchomości

Jeżeli umowa użyczenia została zawarta z podmiotem innym niż Skarb Państwa czy jednostka samorządu terytorialnego, to wówczas nie ma podstawy do przeniesienia obowiązku podatkowego na biorącego w używanie, jest on posiadaczem zależnym.

W dalszym ciągu to właściciel nieruchomości jest podatnikiem podatku od nieruchomości. Należy pamiętać, że umowa użyczenia ma charakter nieodpłatny, a więc każde obciążenie opłatami zmieniłoby charakter takiej umowy na odpłatny. Zawarcie umowy użyczenia ma miejsce najczęściej w gronie najbliższej rodziny i z założenia chodzi o unikanie dodatkowych obciążeń finansowych. Jeżeli jednak użyczający zdecydowałby się na obciążenie biorącego w używanie kosztami podatku od nieruchomości, to zasadnym byłaby zmiana umowy na umowę najmu z czynszem rocznym w wysokości podatku od nieruchomości, ale wówczas nie mamy już do czynienia z umową użyczenia.

Podsumowując należy stwierdzić, że zawarcie umowy użyczenia nieruchomości nie przenosi obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości na biorącego w użytkowanie. W związku z powyższym podatek od nieruchomości nie będzie kosztem firmy.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Użyczenie lokalu na działalność gospodarczą a podatek od nieruchomości - na kim spoczywa obowiązek podatkowy?

    Jeżeli umowa użyczenia została zawarta z podmiotem innym niż Skarb Państwa czy jednostka samorządu terytorialnego, to wówczas nie ma podstawy do przeniesienia obowiązku podatkowego na biorącego w używanie, jest on posiadaczem zależnym.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość