Przedsiębiorcy bardzo często, szczególnie na początku prowadzenia działalności gospodarczej, chętnie korzystają z pomocy, która pozwala im ograniczyć koszty podatkowe. Jednak niektóre formy wsparcia mogą rodzić problemy na gruncie rozliczania wybranych kosztów, tak jak ma to miejsce w przypadku nieruchomości. Dzisiaj zajmiemy się podatkiem od nieruchomości w kontekście umowy użyczenia.
Umowa użyczenia – definicja
Definicja umowy użyczenia została zapisana w ustawie Kodeks cywilny. Przez umowę użyczenia należy rozumieć przekazanie rzeczy przez użyczającego na rzecz biorącego, na czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie. Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Po zakończeniu użyczenia biorący do używania jest zobowiązany zwrócić rzecz użyczającemu w stanie niepogorszonym, ale nie nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy w wyniku prawidłowego używania.
Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości?
Kto jest podatnikiem podatku od nieruchomości zostało wymienione w ustawie o podatku od nieruchomosci, a opłacają go w szczególności:
- właściciele nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- posiadacze samoistni nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- użytkownicy wieczyści gruntów.
Co do zasady w ustawie o podatku od nieruchomości nie ma mowy o obowiązku podatkowym, który miałby obejmować podmiot zajmujący się nieruchomością na podstawie umowy użyczenia.
Umowa użyczenia a podatek od nieruchomości
Jeżeli umowa użyczenia została zawarta z podmiotem innym niż Skarb Państwa czy jednostka samorządu terytorialnego, to wówczas nie ma podstawy do przeniesienia obowiązku podatkowego na biorącego w używanie, jest on posiadaczem zależnym.
W dalszym ciągu to właściciel nieruchomości jest podatnikiem podatku od nieruchomości. Należy pamiętać, że umowa użyczenia ma charakter nieodpłatny, a więc każde obciążenie opłatami zmieniłoby charakter takiej umowy na odpłatny. Zawarcie umowy użyczenia ma miejsce najczęściej w gronie najbliższej rodziny i z założenia chodzi o unikanie dodatkowych obciążeń finansowych. Jeżeli jednak użyczający zdecydowałby się na obciążenie biorącego w używanie kosztami podatku od nieruchomości, to zasadnym byłaby zmiana umowy na umowę najmu z czynszem rocznym w wysokości podatku od nieruchomości, ale wówczas nie mamy już do czynienia z umową użyczenia.
Podsumowując należy stwierdzić, że zawarcie umowy użyczenia nieruchomości nie przenosi obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości na biorącego w użytkowanie. W związku z powyższym podatek od nieruchomości nie będzie kosztem firmy.