Umowa użyczenia – jak ją poprawnie sporządzić?

Użyczenie polega na bezpłatnym przekazaniu rzeczy do używania biorącemu przez użyczającego. Choć bezpłatna, umowa użyczenia może wzbudzać wątpliwości lub spory, dlatego warto się zabezpieczyć i sporządzić kompletną, wartościową umowę w formie pisemnej.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Użyczenie polega na bezpłatnym przekazaniu rzeczy do używania biorącemu przez użyczającego. Zasady funkcjonowania umowy użyczenia znajdziemy w Kodeksie cywilnym (art. 710-719), który jednak nie reguluje formy zawarcia umowy użyczenia. Choć bezpłatna, umowa użyczenia może wzbudzać wątpliwości lub spory, dlatego warto się zabezpieczyć i sporządzić kompletną, wartościową umowę w formie pisemnej. Poniżej wyjaśniamy jak ją poprawnie sporządzić.

Czym jest umowa użyczenia ?

Kodeks cywilny nie narzuca stronom umowy użyczenia formy, w której należy ją sporządzić – może być to zatem umowa ustna, pisemna, czasem nawet w formie aktu notarialnego. W praktyce najczęściej wykorzystujemy jednak klasyczne umowy pisemne. Akt notarialny to w większości użyczeń zbyt wiele zachodu; forma ustna to natomiast zbyt małe zabezpieczenie w razie sporu.

Pisemna umowa użyczenia – niezbędne elementy

Kodeks cywilny – tak jak nie narzuca formy umowy – nie dyktuje również niezbędnych elementów umowy użyczenia. Z praktyki można jednak wymienić kilka pozycji które są konieczne, aby umowa była wiążąca i przydatna np. w postępowaniu sądowym. Należą do nich:

 • Dane użyczającego i biorącego – imię, nazwisko, adres, nazwa i NIP (jeśli stroną umowy jest firma), PESEL i/lub numer dowodu osobistego (jeśli stroną jest osoba fizyczna)
 • Przedmiot umowy – nazwa, opis, cechy szczególne
 • Czas trwania – nieokreślony, określony, do powstania określonego skutku (np. użyczenie maszyny na czas wytworzenia konkretnego produktu).
▲ wróć na początek

Co warto uwzględnić w umowie użyczenia?

W związku z faktem, że umowa użyczenia regulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego, niejako z automatu będziemy do niej odnosić zawarte w ustawie przepisy. Będzie tak nawet w przypadku, gdy umowa nie zostanie nazwana „umową użyczenia”, ale jej cechy będą spełniały warunki podane w przepisach.

Dlatego też na umowie użyczenia warto dodać ważne dla stron informacje, np.:

 • Określenie sposobu używania rzeczy
 • Opcje przekazania przez biorącego rzeczy osobie trzeciej
 • Pokrycie kosztów wynikających z używania (nie jest to opłata za korzystanie!)
 • Odpowiedzialność za utratę lub uszkodzenie rzeczy powstałe w wyniku niezawinionym bądź zawinionym przez biorącego (np. na skutek niewłaściwego używania albo nieuprawnionego przekazania osobie trzeciej)
 • Możliwość zmiany umowy (np. wyłącznie w formie pisemnego aneksu).

Jednakże bez względu na to, czy i które adnotacje strony zdecydują się zawrzeć w swojej umowie, zawsze warto dodać do niej zapis, iż w kwestiach nieuregulowanych w umowie zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego.

Umowa z pracownikiem według Kodeksu cywilnego? Tak – sprawdź, jak zawrzeć umowę o dzieło i zlecenie!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce