Blog ifirma.pl

Proporcjonalny ZUS – nowy system naliczania składek

|
|
3 minut czytania
Prezydent podpisał ustawę, która zmienia zasady naliczania tzw. małego ZUS. Od 2019 roku wysokość składki na ubezpieczenia społeczne dla małych firm będzie zależała od wysokości osiągniętych w poprzednim roku przychodów. Dowiedz się więcej!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od 2019 roku przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zapłacą składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości uzależnionej od swoich przychodów. Nowy „mały ZUS” ma objąć firmy, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 roku jest to kwota 5.250 zł).

Proporcjonalny ZUS – w jakiej wysokości składki?

Obecnie przedsiębiorcy płacą co do zasady taką samą składkę ZUS. Co ważne, od 2019 roku zmianie nie ulegną stawki procentowe składek na ubezpieczenia społeczne, ale ich podstawa wymiaru, która stanowi bazę do wyliczenia wysokości miesięcznego zobowiązania względem ZUS. Na podstawie omawianej nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wprowadza tzw. proporcjonalny ZUS, przedsiębiorca będzie mógł obniżyć podstawę wymiaru składek proporcjonalnie do przychodu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Jaka jest podstawa wymiaru składek?

Proporcjonalny ZUS uzależnia najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od uzyskiwanego przez przedsiębiorcę rocznego przychodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, który w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku. Tak wyznaczona najniższa podstawa wymiaru składek nie może być wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok kalendarzowy i jednocześnie nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo
Ważne! Przedsiębiorca nową podstawę wymiaru składek będzie mógł podwyższyć według uznania. Podwyższenie to nie będzie mogło być wyższe niż podstawa wymiaru składek dla tradycyjnego „dużego ZUS-u”.

Proporcjonalny ZUS – na jaki okres?

Przedsiębiorca będzie miał prawo obniżyć podstawę wymiaru składek na 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 5 lat prowadzenia działalności gospodarczej.

Program do faktur – Darmowe konto

Kto nie skorzysta?

Warto zaznaczyć, że proporcjonalny ZUS jest przeznaczony dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą indywidualnie. Jednak nie każdy właściciel małej firmy będzie mógł obniżyć podstawę wymiaru składek w opisany wyżej sposób. Z możliwości skorzystania z proporcjonalnego ZUS zostali wyłączeni m.in. przedsiębiorcy korzystający w ubiegłym roku z karty podatkowej i podmiotowego zwolnienia z VAT , czy też w poprzednim roku prowadzili działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni.

▲ wróć na początek

Ulga na start – preferencje w ZUS dla nowych firm!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:36
    ALDI

    Czy firmy zwolnione podmiotowo z art 113 z VAT nie mogą skorzystać z proporcjonalnego ZUS ? Nie znajduję tego przepisu. Czy możecie podać?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie